Özellikle akıllı telefonların ortaya çıkması hem iletişim hizmetlerinde hem de bu alanda geliştirilen teknolojilerde büyük bir değişikliğe gidilmesine neden oldu. Bu bağlamda birçok ünlü firmada akıllı telefon alanında birbiriyle yarışmaya başladı. Nitekim bu rekabet sayesinde artık akıllı telefon teknolojisi de bambaşka bir konuma geldi. Gelişen bu teknolojiyle beraber artık telefonlar üzerinden tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi uygulama çalıştırabilir hale geldik. Haliyle bu durum yeni bir sektörün ortaya çıkmasına neden oldu. Mobil uygulamalar adı altında yayınlanan tüm bu uygulamaları içerisinde barındıran yeni sektör de en az akıllı telefon pazarı kadar genişlemeye başladı.

sosyal medya uygulamaları
Sosyal medya

Uygulamalar bazında bakarsak tüm bu sektörde lider olan uygulamaların ise sosyal medya uygulamaları olduğunu söyleyebiliriz. Zira hem toplamda en çok indirilen uygulamalar sosyal medya uygulamaları hem de en fazla aktiflik süresine sahip olan uygulamalar sosyal medya uygulamaları. Durum böyle olunca her sene açıklanan en iyi mobil uygulamalar listesinde de her zaman için sosyal medya uygulamaları ilk sırada yer alıyor. Nitekim bu sene başında açıklanan ilk listede de durum değişmedi. Söz konusu listede ise başı çeken uygulama WhatsApp oldu. Facebook çatısı altında yayınlanan uygulama en çok indirilen uygulamalar arasında da yer aldı. Bununla beraber 2015 yılında en büyük çıkışı yapan Instagram uygulaması da listeye girmeyi başardı.

Bir önceki yazımız olan Burak Özçivit’in Tablo Mücadelesi Sosyal Medyada Gündem Oldu başlıklı makalemizde Burak Özçivit, Burak Özçivit Instagram ve Fahriye Evcen hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Oku  Juanfran Instagram’dan Özür Mesajı Yayınladı