IŞİD terör örgütünün ortaya çıkmasının ardından Avrupa devletleri arasında islamafobi giderek artmaya başladı. Terör örgütünün dini, saldırılarına alet etmesinden dolayı bu yönde tepkilerin artması beklenmedik yeni oluşumların ortaya çıkmasına da neden oluyor. Zira bu şekilde bir yeni oluşumda Almanya’dan geldi. Aşırı ırkçı grupların yer aldığı bilinen Almanya’da yeni bir Instagram kampanyası başlatıldı. Söz konusu Instagram kampanyası ise aşırı ırkçı grupların önderliğinde yayılmaya başladı.

Instagram Kampanya
Instagram helal et tepkisi

Açılan Instagram sayfasının amacı ise Müslümanların helal et kavramını eleştirmek. Instagram üzerinden açılan bu sayfada kullanıcılar helal et kesiminin aslında hayvanlara işkence olduğunu ileri süren paylaşımlar yapıyor. Bunun için özel oluşturulmuş olan etiketin de sosyal medyada yayılmaya başladığını belirtmek gerekiyor. Aşırı ırkçı ve islam karşıtı grupların desteklediği kampanya ne kadar etkili olur helal et kavramına zarar getirir mi bilinmez ama uzun vade de bu ve buna benzer sayfaların yavaş yavaş sorun oluşturmaya başlayacağını söyleyemek mümkün. Zira şimdiden söz konusu sayfa için Instagram’a binlerce şikayet başvurusu var. Bunun yanında etikete yorum olarak birçok kullanıcıda tepkilerini dile getiriyor. Fakat henüz Instagram’dan da konu hakkında bir açıklama gelmedi. Zira birçok şikayetin yapılması Instagram’ın da konuya daha fazla eğilmesine neden oldu.

Bir önceki yazımız olan Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Instagram Fotoğraf Yarışması Başlattı başlıklı makalemizde Adana Bilim ve Teknoloji, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Asus Instagram yarışması hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Oku  Instagram Çoklu Hesaptan Bir Haber Daha