Apple, uzun süredir teknoloji dünyasının ilgi odağı haline gelen etkinliğini dün itibariyle gerçekleştirdi. Apple’ın etkinliğiyle beraber yeni birçok teknoloji ve iPhone serisi akıllı telefonlar tanıtıldı. Apple Watch 3 akıllı saatleri ve Apple TV 4K serisi derken tanıtımda yazılımsal olarak bazı yeni teknolojilerde ortaya çıktı. Özellikle iPhone X serisiyle beraber gelen kamera özellikleri ve Face ID sistemi epey bir konuşuldu. Touch ID teknolojisinin yerini alan ve benzeri yüz tanıma sistemlerinden çok daha farklı bir yapıya sahip olan Face ID teknolojisinin, A11 Bionic işlemcileriyle de desteklendiği açıklandı. İşte bu teknolojinin en çok dikkat çeken detaylarından birisi de Animoloji sistemi oldu. Peki nedir bu Animoloji? Apple kullanıcıları neden ilgiyle karşıladı?

Animoloji Nedir?

Sosyal medya uygulamaları üzerinde en çok kullanılan ögeler olan emojilerin yeni versiyonu olarak değerlendirebileceğimiz Animoloji, emojilerin bir başka versiyonu. Fakat bu kez emojilerde olduğu gibi ifadeler kullanılmıyor. Bunun yerine hareketli ifadeler kullanılmakta. Yani animasyonlardan söz ediyoruz. Hareketli olarak kullanılan emojiler şeklinde sınıflandırabileceğimiz Animoloji teknolojisinin bir başka artısı daha var. Tabii ki bu artıdan şu an için sadece Apple’ın iPhone X modeli akıllı telefonlarını kullanan kullanıcılar yararlanabilecek.

Animoloji

Söz konusu Animoloji teknolojisinde kullanıcılar iPhone X telefonlarında yer alan yüz tanıma sistemlerini kullanarak, kendi hareketli emojilerini oluşturabilecek. Kendi hareketli emojilerinizi oluşturabileceğiniz sistem, yüzünü tanıyıp istediğiniz emoji karakterinizi ifadelerinizle seslendirmenizi sağlıyor. iPhone X Face ID’nin bir ürünü olan bu emojilerin, en azından standart hareketli emojiler olarak Android işletim sisteminde de kullanılması olası.

Animoloji

Fakat kesin olan bir şey var sosyal medyada sık sık bu emojilerin paylaşımının yapıldığını göreceğiz gibi duruyor. Hareketli emojilerin, animasyon paylaşımlarının sosyal medya uygulamaları tarafından da desteklenmesi olası. Tabii bunun için Intagram gibi uygulamaların güncelleme alıp almayacağını da göreceğiz. Sadece bu özellik için bile Instagram uygulamasının iOS sürümünün güncelleme alabileceği belirtiliyor. Güncellemenin konusunda bir detay ise verilmiş değil. Şu an için bu sadece bir tahmin.