Sosyal medya neredeyse hayatımızda temel ihtiyaçlardan biri haline gelmeye başladı. Tabii ki real dünyada böyle bir durum söz konusu değil ama ciddi şekilde sosyal medya bağımlılığı olan ve günlük hayatta sosyal medyadan uzak kalamayan kullanıcılar yok değil. Bu derece vazgeçilmezler arasında olunca, sosyal medya ile ilgili birçok araştırma ve birçok deneyde kaçınılmaz olarak her yeni gün gündem olmayı başarıyor. Araştırmalara konu olan ve sürekli incelenen sosyal medya platformlarından birisi de Instagram.

Görsel yönüyle öne çıkması nedeniyle bilimsel araştırmalarda da çok daha fazla veri elde edilmesini sağlayan Instagram için geçen hafta yeni bir araştırma daha yapıldı. Andrew Reece ve Chris Danforth adı ile bilinen iki ünlü isim tarafından yapılan araştırmanın ise sadece araştırma boyutunda kalmadığını ve özel bir algoritma geliştirmekle sonuçlandığını da belirtelim. Instagram üzerinde yapılan bu çalışmaya göre, paylaşımlar kullanıcıların depresyonda olup olmadıklarını gösteriyor.

Instagram Depresyon Durumunuzu Ölçebilecek Bir Gösterge Mi?

Hem teknoloji dünyasında hem de bilim dünyasında bir hayli ilginç bulunan algoritma sayesinde, kullanıcıların paylaşımları inceleniyor ve bu paylaşımlara göre kullanıcıların depresyonda olup olmadığı ortaya çıkarılıyor. Araştırmaların sonuçlarına göre %90’nın üzerinde başarı elde ettiği belirtilen algoritmanın, bir hayli ilginç olduğunu da belirtelim.

Söz konusu algoritma ile iki araştırmacının, 166 kişilik bir test grubu oluşturduğu açıklandı. Bu test grubu içerisinde, 71 kişilik grubun depresyonda olduğu ve bunun bilindiği belirtildi. Bunun yanında tüm kullanıcıların yaptıkları paylaşımlar ve türleri incelendi. Toplamda 44-45 bin paylaşımın incelendiği belirtilen testlerde, fotoğraflar üzerindeki düzenin test edildiği belirtiliyor.

Şöyle ki depresyonda olduğu kesin olarak bilinen ve bu alanda raporları bulunan kullanıcıların fotoğraf paylaşımlarında, daha çok koyu tonları tercih ettikleri ve filtrelerde de renkli fotoğrafları koyulaştırmayı tercih ettikleri belirtiliyor. Tabii ki tek takip edilen sistem fotoğrafların renk tonları değil. Bunun yanı sıra paylaşım türlerinin de kişilerin yalnız yer aldığı paylaşımlar ve arkadaşları, yakınlarıyla yer aldıkları paylaşımlar olarak incelendiği belirtildi.

Daha Fazla Oku  Instagram Kullanımında Lider Olduk

Instagram depresyon araştırması

Bu kadar detaylı olarak yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler ise hiç de şaşırtıcı değil. Bu verilere göre depresyonda olan 71 kullanıcının tüm paylaşımları birbirlerine benzer nitelikte. Bu paylaşımlarda kullanıcıların çok daha koyu tonları tercih ettikleri görülüyor. Bunun yanında paylaşımlarda bir canlılık ifadesinin yer almadığı da görülüyor.

Tam 71 kullanıcının hemen hemen her paylaşımında bu tarz bir düzenin kullanılması, çalışmaların başarılı olduğunu gösteriyor. Instagram paylaşımlarının depresyonu yansıtabileceğini düşünen bilim insanlarının, diğer kullanıcılar içerisinde yaptıkları testlerde ise koyu veya renkli paylaşımlardan çok, ilgi çeken, neşeli ya da daha doğru ifadeyle kullanıcılarla iletişime yönelten paylaşımların öne çıktığı belirtiliyor.