Reklam konusunda artık ilk sırada sosyal medya uygulamaları geliyor. Eskiden televizyon dünyasının tek elinde bulunan reklam sektörünün şimdilerde bu platformlar aracılığıyla çok daha yaygın olarak kullanılmaya başladığını görüyoruz. Daha masrafsız reklam kampanyalarının yürütülebiliyor olması ve çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşma imkanının olması, reklam sektöründe sosyal medyanın yavaş yavaş rakipsiz olmaya başlamasına da neden olmaya başladı. Bu alanda en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi de Instagram olarak biliniyor. Görsel yönünün öne çıkması nedeniyle sıkça kullanılan Instagram, zaman zaman reklamcılık konusunda benzersiz adımlarla da gündeme gelmiyor değil. Bu durumun son örneği de Çinli ayakkabı üreticisi olan Kaiwei Ni firmasından geldi. Açıkçası Kaiwei Ni reklam politikasıyla beklenenden çok daha fazla ilgi çekmeyi başardı.

Kaiwei Ni İle Instagram Reklamcılığında Son Nokta

Bildiğimiz gibi Instagram hikayeler bölümüne firmalarda kendi hikayelerini ekleyerek reklam yapabiliyor. Kaiwei Ni firması ise bu durumu çok daha farklı bir şekilde yorumlamayı başarmış. Kullanıcılar hikayeler arasında gezerken ortaya çıkan Kaiwei Ni reklamı, ilk etapta ayakkabıların listelendiği hikayeler reklamında farklı olarak, ekranın tam ortasında bir saç teli karşınıza çıkıyor. Kullanıcılar saç telinin ekranın üstüne düştüğünü düşünüyor ve saç telini almak için ekrana tıklamak zorunda kalıyor.

Kaiwei Ni reklamı,

Asıl ilginç olan ise bu saç telinin doğrudan firma tarafından kullanılmış olması. Siz saç telini ekrandan almaya çalışırken, istenen tıklama sağlanıyor ve özel olarak hazırlanılmış siteye ait reklam sayfasına yönlendirme yapılıyor. Çok kısa bir süre içerisinde en iyi etkiyi kazanan ve en çok geri dönüş alan reklamlardan biri olan Kaiwei Ni reklamının, sosyal medya içinde yeni bir dönem başlattığına kesin gözüyle bakılıyor.

Daha Fazla Oku  Fotoğraf Ajansı Reuters 2015 Yılının En Beğenilen Instagram Fotoğraflarını Açıkladı

Uygulanan reklam modelinin, Instagram’ın reklam modeline uyup uymadığı konusunda ise bir bilgi verilmiş değil. Şu an için reklamların hala yayınlandığını düşünecek olursak, Instagram için bu durum pek bir rahatsız edici unsur içermiyor. Fakat reklam politikalarında bu tarz hilelere pek sıcak bakmayan bir uygulamadan söz ediyoruz. Instagram’ın bundan sonraki aşamada konu hakkında nasıl adımlar atacağı merak konusu.