Geçtiğimiz günlerde Beren Saat’in yeni dizi “Kösem Sultan” ile ekranlara geri döneceği haberleri verişmişti. Bu haberlerden sonra ise yaşanan terör olaylarına sessiz kalması ünlü ismin eleştirilmesine neden oldu. Hatta sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup şehitler için hiçbir paylaşım yapmayan Beren Saat’i ve dizisini protesto etmek için kampanya başlattı. Ünlü isim hakkında başlatılan bu kampanya ve eleştiriler ise artık sınırını aşmaya başladı. Giderek artan tepkilere ise Beren Saat sonunda karşılık verdi. Ünlü isim yine Instagram üzerinden konu hakkında uzunca bir açıklama yaptı.

Instagram ünlüler
Beren Saat Instagram

Açıklamasına ilginç bir stil deneyen ünlü oyuncu 4 yazı paylaştı. Yazılarına “Sevdiklerimin Huzuru İçin” resmiyle paylaşan Beren Saat ilk yazısında; “Neden sustun? Neden üzülmedin? Yine bir hesap sorma, şimdi de sosyal medya mahalle baskısı. İşte tam da bu hesap sormalar yüzünden bıraktım sosyal medya kullanmayı. Hiç biriniz galeyana gelmemişken, çoğunuzun umurunda değilken halkın içinden insanların birbirini yakmasına dayanamayıp “Bu altı üstü seçim, insan hayatından önemli mi? Artık kimseyi hedef göstermeyin ne olur…..” diye bir yalvarış çağrısı yapmıştım, siyasi liderlerin giderek sertleşen üslubunun halk üzerindeki tahrip edici etkisini hissederek. Mumya gibi sarılmış, hayati risk taşıyan, 5 çocuk babası o şoförü televizyonda izlediğim gece uyuyamadım…. Siz uyuyordunuz… Ve o gün yazdıklarım yaşandı, öngörüp engel olmaya gücümün yetememesi çok acı. Mesajın altında kavga çıktı, benim yüzümden kavga etmesinler diye mesajı kaldırdım. Bu yüzden kaldırdığımı yazdım, kavga orada da devam edince onu da kaldırdım. Korktu morku dediler desinler çok mühim değil. Benim teröristleşme meselem bundan ibaret. Sivil protesto hakkını kullanan her insan siyasi dilde zaten teröristti Gezi Olaylarından beri o yüzden çok ciddiye almadım. Yakılan bir Hdp Minibüsü Şoförüydü, benim her hangi bir paylaşımımda parti adı bir tek bu sebeple geçti; mağdur bir adamcağızı tanımlarken yaptığı işi söylemiştim. Hangi partiye oy verdiğimi hiç açıklamadım, her hangi bir parti propagandası yapmadım, benim işim değil siyaset. Ama şahsi siyasetimi tabi ki gözeteceğim; düşünecek, tartışacak, hakkımı arayacak, benim yerime alınan kararları gerektiğinde eleştireceğim. Bugün “işini yapamasın vatan haini” dediğiniz ben, en çok vergi veren ünlü kadın diye haber olduğumda vatansever madalyası hediye etmemiştiniz şüphesiz ama o vergi bir çocuğun okul sırasının yapımına mı gidiyor yoksa sefa sürmek için mi kullanılıyor takip etmek benim en doğal hakkım. Bu yüzden oyumu kullandım. Daha çok partili bir meclis, tekelleşmemiş bir siyaset sonucuna demokrasi adına sevindim. Kopenhag’da çekip paylaştığım bebeklerini üzerinde taşıyan anne kuğu resmine “üçlü koalisyon diyor hain!” yazıp küfür eden insanlarla dalga geçtim bir süre ama anladım ki seçim öncesi, sonrası kargaşası bitene kadar sosyal medyanın tadı kaçtı.” İfadelerini kullandı. Bununla yetinmeyen ünlü isim 3 kez daha açıklama yaptı.

Daha Fazla Oku  Murat Boz Ve Eser Yenenler Düet Yaptı Sosyal Medyayı Salladı
Instagram ünlüler
Beren Saat Instagram

“Instagram’ı Kullanmama Kararı Aldım”

İkinci yazısında da sözlerine devam eden ünlü oyuncu; “Instagram’ı, güzel fotoğraf paylaşmak için kullanan esas sahipleri yeniden devralana kadar kullanmama kararı aldım, bu konuda bir basın toplantısı yapmam gerekeceğini de hiç düşünmemiştim. Ben bu süreçte hiç Twitter kullanmadım sizi açıklamalarıyla öfkeye boğan sahte hesaplardı. Bazıları dava edildi, bazıları şikâyet edildi, bazı yorumlar ayıklandı ama bitirmek mümkün değil. İşte bu noktada birini infaz etmeden önce gerçek mi acaba diye bakmak herkesin kendi sorumluluğu. Sadece bu Instagram hesabıdır benim kullandığım mecra, buna paralel olarak yanında mavi tik işareti olan resmi Twitter hesabım, ve resmi Facebook hesabım buradaki paylaşımları kopyalar. Yaftalamadan hatta inanmadan önce mavi tik var mı yok mu diye bir bakmak kadar kolay aslında. Ve işte bugünden sonra anladım çocuklara doğru bilgiye ulaşmayı öğretmek ne kadar önemli. Bir kaç senedir kullandığımız bir sistem yanlış anlama üzerinden insanları bu kadar bölebiliyorsa teknoloji geliştikçe başımıza neler gelecek. Basın özgürlüğünün neredeyse hiç olmadığı Türkiye’de insanlar haber almak için can havliyle sosyal medyaya sarıldı, bunu çok iyi anlıyorum ama şimdi de tuzağa düştüler. Sahte hesaplar, troller insanları bir sürü yalana inandırıp, öfkelendirip kutuplaştırdı. Bu yaz hakkımda çıkan bir sürü magazin haberi sosyal medyadan birbirini takip edip etmemek üzerinden yapıldı. Gerçekten bu böyle miydi artık? İnsanlar sadece beğenilmek veya etraftakilere duyurmak üzerinden mi yaşayacaktı? İnsan ilişkileri buraya indirgenecek ve şimdi de milyonların yaşadığı sosyal medya mahallesinin baskılarına mı maruz kalacaktık? İnsanlar kümeleşip öylesine fanatikleşti ki, demokrasinin unsurlarından biri olması gereken seçim yüzünden, öyle kızdı, öyle nefret etti ki tam da o günlere denk gelen terör eylemlerine karşı durduğunu göstermek için etrafına zarar verip, kendi terörünü yaratmaya başladı. Kimi cam çerçeve kırarak, kimi kavga ederek, hiç bir şey yapamıyorsa sosyal medyadan bir psikolojik terör yaratarak. İşte tam bu noktada benim esas terörist ilan edilme serüvenim başlıyor. Peki, ne yaptım? Çirkefleşen sosyal medyayı takip etmeyi bıraktım.” Cümlelerini kullandı. Bu açıklamalardan sonra da ünlü isme tepki dinmek bilmedi. Tüm bunlardan sonra Beren Saat’in dizisine ne derece bir ilgi olur ya da söz konusu kampanya devam eder mi bilinmez ama Beren Saat’in hala şehitler için bir paylaşım yapmamış olması tepkilerin hedefi haline gelmesine neden oluyor.

Daha Fazla Oku  Instagram Kolaj Yapma Uygulaması; Pic Stitch