Sosyal medyanın lider uygulaması olan Facebook, dün itibariyle yeni bir sistemi daha denemeye başladı. Facebook Arkadaş Etiketle sistemi olarak geleceği ortaya çıkan yeni sistemin testlerinin başlaması sonrasında ise uygulamanın yine değişeceği görüldü. Üstelik bu kez de doğrudan kullanıma etki eden bir durum söz konusu olacak.

Kullanıcıların uygulamada gerçekleştirdikleri işlemleri biraz daha otomatikleştirecek olan yeni güncellemenin detaylarından söz etmeden önce bu sistemin nasıl ortaya çıktığı konusunda bilgiler vereceğiz. Facebook Arkadaş Etiketle butonu teknolojisi uygulama yetkililerinin açıklamasından önce nasıl ortaya çıktı? Bakalım.

Facebook Arkadaş Etiketle Butonu Gerçek Mi?

Söz konusu yeni güncellemenin detaylarına inmeden önce, gerçekten bu güncellemenin gelip gelmeyeceği konusunda soru işaretlerini gidermemiz gerekiyor. Facebook Arkadaş Etiketle butonu için resmi Facebook açıklaması yapılmış değil. Bu nedenle de şu an için ortadan resmiyet kazanmış olan bir güncelleme söz konusu değil.

Fakat her zaman olduğu gibi beta sürümleri geliştirici ekiplerine verilmeye başlandı. Geliştirici ekiplerine verilen sürümler içerisinde yer alan düzenlemelerde yeni özellik keşfedildi. Kod dizinlerinin ortaya çıktığı ve bu nedenle özelliğin geleceğine neredeyse kesin gözüyle bakıldığı belirtiliyor. Doğrulamanın ise önümüzdeki hafta içerisinde yapılması bekleniyor. Şimdi ise özelliğin tam olarak ne olduğundan bahsedelim.

Facebook Arkadaş Etiketle Butonu Sistemi

Yeni özellik arkadaş etiketleme özelliğini bambaşka bir hale getiriyor. Eski sistemde kullanılan “@” simgesiyle etiketleme, tamamen değiştiriliyor. Facebook Arkadaş Etiketle butonu sayesinde kullanılan eski sistem bir nevi manuel özellik olarak kalıyor. Ortaya çıkan kod dizinlerine ve görsellere göre artık mesaj kutusunun içerisinde bir de Facebook Arkadaş Etiketle butonu yer alacak. Bu butonu kullanarak istediğiniz arkadaşınızı kolayca etiketleyebileceksiniz.

Daha Fazla Oku  Facebook Şarj Tüketimi İle Tepki Çekiyor

Kısacası mevcut etiketleme teknolojisi otomatik hale gelecek ve çok daha kolaylaştırılmış olacak. Özellikle mobil sürüm kullanıcıları için bu özelliğin büyük bir artı sağlayacağı kesin. Fakat hataları ve oluşabilecek olan sorunları çözmek adına çalışmaların bir süre daha devam edeceğini ekleyelim. Peki, kullanıcılar yeni sistemi nasıl kullanabilecek? Şimdi bu detaylardan ve kullanımlardan söz edelim.

Facebook Arkadaş Etiketle

Facebook Arkadaş Etiketle Butonu Nasıl Kullanılacak?

Ortaya çıkan özelliklere göre değerlendirecek olursak, yeni butonun kullanımı oldukça basit olacak. Kullanıcıların tek yapması gereken mesaj kutusu içerisinde yer alan yeni butonu kullanmak olacak. Bu butona bastığınız zaman arkadaşlarınızın bulunduğu bir etiketleme kutusunun açıldığını göreceksiniz.

Açılan arkadaş etiketleme kutusu içerisinden, etiketlemek istediğiniz arkadaşınızı seçmeniz yeterli olacak. Seçimin hemen ardından mesaj kutusu içerisinde, mesajınızın içerisinde etiketlemenin yapıldığını göreceksiniz. Diğer merak edilen konu ise bu butonun nereye getirileceği. Mesaj yani gönderi kısmında bu özelliği göreceğiz fakat bunun dışın farklı bölümlerde de yeni butonu görmek mümkün olacak.

Bunun dışında yorumlar ve gönderi metinlerinde de yeni butonların yer aldığı görülecek. Hemen hemen her mesaj kutusu içerisinde yer alan kısımlarda yeni özelliği görmek mümkün olacak. Tüm bu yönleriyle beraber bir hayli dikkat çekecek gibi gözüken yeni buton özelliğinin ne zaman kesin olarak kullanıma gireceği konusunda bilgiler verilmiş değil.

Muhtemelen güncellemenin çok kısa süre içerisinde yayınlanması olası değil.  Çünkü henüz birkaç gün önce yeni bir güncelleme yayınlandı ve bu özellik için hiçbir bilginin kullanıcılara açık olarak sunulmadığını gördük. Son güncellemede bu konuda bilgi verilmediği için yakın zamanda Facebook Arkadaş Etiketle butonunun kullanıma girmesi beklenmiyor. Muhtemelen geliştirici sürümü üzerinde düzenlemeler devam edecek.