Son dönemde sosyal medya uygulamaları en çok kullanılan ve tercih edilen uygulamalar haline geldi. Öyle ki her iki resmi uygulama mağazasından da özellikle akıllı telefonlar için bakıldığı zaman en çok indirilen uygulamaların başında sosyal medya uygulamaları geliyor. İndirilme listesinde zirveye bakacak olursak eğer karşımıza çıkan uygulamada her zaman olduğu gibi Facebook oluyor. Yaklaşık 1,5 milyar kullanıcısı olan uygulama çatısı altında Instagram gibi birçok sosyal medya uygulamasını da bulunduruyor. Tüm bunlara ve artan kullanıcı sayısına rağmen Facebook güncelleme yayınlamaktan da geri durmuyor.

Facebook Artık Çevrimdışı olacak
Facebook Artık Çevrimdışı

Bu politika doğrultusunda Facebook yeni bir güncelleme de yayınlandı. Yayınlanan yeni güncelleme Facebook’un altyapısını tamamen değiştiriyor. Aslında kullanıcıların alışkın olduğu sistemler değiştiriliyor. Söz konusu yenilik internet bağlantısıyla alakalı. Bilindiği gibi Facebook internet bağlantısı aracılığıyla kullanılan bir uygulama. Bu yüzden internet bağlantısı olmadığı zaman ne yeni bir mesaj gönderme işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz ne de gönderileri yorum yapabiliyorsunuz. Fakat her ne kadar internet artık her yerde kullanılan bir hizmet olsa da hala ulaşamadığı bölümlerin olduğunu da söyleyebiliriz. Bu olumsuzluğun önüne geçmek isteyen Facebook uygulamanın çevrimdışı çalışması için yeni bir güncelleme üzerinden çalışmaya başladı. Şimdilik açıklanan bilgilere göre söz konusu yenilik sınırlı olacak. Kullanıcılar çevrimdışı durumdayken sadece daha önce gelen mesajlara ya da o sırada yapılmış olan gönderilere yorum yapabilecek. Cihaz internete bağlandığı anda ise yapılan işlemler anında gerçekleştirilecek. Güncellemenin ne zaman yayınlanacağı ise merak konusu.

Bir önceki yazımız olan Instagram Android 3D Touch Karmaşası başlıklı makalemizde instagram, Instagram android ve Instagram Android 3D Touch hakkında bilgiler verilmektedir.