Facebook, sosyal medya uygulaması olmasından çok daha öte bir misyon belirlemiş uygulamalardan biri olarak dikkat çekiyor. Sosyal medya devi, sadece mesajlaşma ya da paylaşım yapma gibi işlevlerle öne çıkmıyor. Bunun dışında kullanıcıların günlük hayatlarında öne çıkan bir planlama ya da yardımcı bir uygulama olarak da Facebook’un öne çıktığını görüyoruz.

Sosyal medya devinin son yıllarda attığı adımlarda bu yönde gelişmelerinin öne çıkmasını sağlıyor. Özellikle yeni bağış sisteminin ve güvenli alan özelliklerinin bu konuda epey bir öne çıktığını görüyoruz. Dünya genelinde artan terör saldırıları ve yaşanan doğal afet gibi olaylarda insanların yakınlarına çok daha kolay ulaşmasını sağlamak adına kurulan sistemler sürekli olarak da güncelleniyor. Son olarak bağış sisteminde bir değişim ortaya çıkmış durumda.

Facebook Doğal Afet Bağış Sistemini Devreye Soktu

Son gelen haberle beraber sosyal medya devinin yeni bir bağış sistemini kullanıma açtığı belirtildi. Buna göre doğal afet yaşanan herhangi bir bölge için kullanıcılar Facebook aracılığıyla bağış gönderimi yapabilecek. Bir bölgede doğal afete bağlı olarak yıkım ya da ölüm yaşandığında, bu bölge hakkında yeni bir bağış başlatacak olan Facebook, kullanıcıların sadece sistemi kullanarak bağış yapmalarını sağlayacak.

Facebook bağış sistemi

Üstelik yapılan bağışların miktarları ve bağışçı sayısı gibi bilgilerde kullanıcılara iletilecek. Çok daha başarılı bir sistem olarak işleyecek olan yeni bağış sisteminin kriz merkezi üzerinden çalışacağı da verilen bilgiler arasında. Kriz merkezi üzerinden yapılan bağışlarda ise Facebook herhangi bir pay ya da ücret alımı yapmayacak.

Alınan bağışlarla beraber doğal afet mağdurlarına çok çeşitli yardımlarda bulunulacak. Yapılacak olan yardımların derecesinin ne düzeyde olacağı ve yardımların nasıl organize edileceği ise GlobalGiving şirketi tarafından takip edilecek. Burada ise ne şirket ne de Facebook bir pay almayacak. Yeniden hatırlatalım bağışların dünya çapında toplanması sağlanacak. Doğal afetin yaşandığı bir bölgede değil, afetin yaşandığı bölge için küresel olarak bağışlar toplanacak.