Sosyal medya uygulamaları arasında 1.5 milyar kullanıcı sayısıyla ilk sırada yer alan Facebook, 2011 yılında aldığı karar sonrasında birçok sosyal medya uygulamasını da bünyesine katmaya başlamıştı. Bu bağlamda Facebook 2012 yılında diğer bir büyük sosyal medya uygulaması Instagram’ı da bünyesine katmıştı. Bu satın almalarla beraber giderek büyüyen uygulama dünyanın en büyük gelirlerinden birine de sahip olmaya başladı. Sürekli kendisini yenilen ve bünyesine yeni uygulamaları katan Facebook son olarak Whatsapp’ı da bünyesine kazandırmıştı. Dev satın almalardan sonra Facebook’un gelirleri giderek artmaya başladı. Özellikle son dönemde bu artış gözle görülür hale geldi.

Instagram gelirleri
Facebook Gelirleri açıklandı

Zira 2015 yılı üçüncü çeyreği için açıklanan gelir oranları da bu durumu kanıtlamaya yetiyor. Yeni açıklanan gelir oranlarına göre Facebook bu sene geçen seneye göre yüzde 41-42’lik bir gelir artışı sağladı. Hali hazırda gelirini 4.5 milyar dolar rakamına ulaştıran uygulama dünyanın en çok kazanan uygulamalarında listeye girmeyi başardı. Bunun yanında Whatsapp ve diğer uygulamalarında kullanıcı sayıları açıklandı. Açıklanan kullanıcı sayılarına göre Whatsapp’ın 900 milyon aylık kullanıcı rakamı aşıldı. Bunun yanında Instagram ise 400 milyon aylık kullanıcı rakamına ulaştı. Bu yükseliş devam ederse yakın zamanda dünyanın en zengin uygulamalarından biri haline gelecek olan Facebook şimdiden birçok şirketi geride bırakmayı başarmış gibi. Uygulamanın bununla beraber yeni satın almalar gerçekleştireceği de söyleniyor. Sırada hangi uygulamanın olduğu ise merak konusu olmaya başladı.

Bir önceki yazımız olan Alex, Aziz Yıldırım’a Instagram’dan Cevap Verdi başlıklı makalemizde Alex, Alex Instagram ve Instagram futbolcular hakkında bilgiler verilmektedir.