Facebook Haber Kaynağı Değişiyor

Facebook haber kaynağı algoritması yani ana sayfa yazılımını değiştirme kararı aldı. Kararın alınmasında son zamanlarda Facebook’ta kullanıcıların daha az vakit geçirmesinin etkili olduğu söyleniyor.

facebook-haber-kaynağı-degisiyor

Facebook haber kaynağı yazılımını değiştirme kararı aldı. Dünyanın bir numaralı sosyal medya ağı olan Facebook, kurucusu olan Mark Zuckerberg‘in açıkladığı yeni düzenlemelere göre haber kaynağı alt yapısını değiştirecek. Zuckerberg’in geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamaya göre Facebook artık daha arkadaş canlısı olacak.

Facebook ana sayfa yani haber kaynağı alanında karşınıza çıkan, sevimli hayvan videoları, tepki çekici içerikler ve sponsorlu içeriklere karşı bir mücadele başlattı. Facebook üzerinden yayın yapan ve bu şekilde çok para kazanmayı başaran, içerik sayfalarının geleceği tehlikeye girebilir.

İçerikler Değişmeli

İçerik üreticilerinin daha fazla tıklanma alarak daha para kazanmak için başvurduğu yöntemler yüzünden, insanların Facebook’ta artık daha az vakit geçirdiği düşünülüyor. Araştırma şirketlerinden Nielsen’in yaptığı araştırmaya göre Facebook’ta vakit geçirenlerin sayısı her geçen gün düşerken, geçirilen vaktin kalitesi ve süresi de her geçen gün kısalıyor.

Zuckerberg’e göre bunun başlıca nedeni insanların birbirlerini tanıması ve arkadaş olması için kurulan Facebook’un artık bu amaca hizmet etmemesi. Aile, arkadaş ve bunların oluşturduğu grupların geri plana düşmesi sonucunda insanların artık Facebook’tan soğumaya başladığı düşünülüyor.

Bunun önüne geçmek içinse 2018 yılı içerisinde çeşitli güncellemelerle insanların Facebook üzerinden daha fazla birbirleriyle konuşması amaçlanıyor. Facebook’u insanlar için ortaya çıkarttığını birçok kez söyleyen Mark Zuckerberg, Facebook’u eski günlerine döndürme konusunda kararlı görünüyor.

Daha Fazla Oku  Twitter, Ülkemizde Sosyal Medya Haber Zirvesine Yerleşti

Facebook-Haber-Kaynagi-degisiyor

Ana Sayfa Aile ve Arkadaşlar İçin Olacak

Geçtiğimiz yıllarda ana sayfamızda çokça arkadaşlarımızın hareketlerini görürdük. Beğendikleri sayfalardan, beğendikleri gönderilere hatta kiminle arkadaş olduklarına kadar birçok bilgiyi ana sayfamızdan görebilmek mümkündü. Bu konuda yapılan araştırmalar insanların hala bu yönde içerikleri haber kaynaklarında görmek istediklerini gösteriyor.

Sponsorlu gönderiler ve abartılı başlıklardan sıkılan insanlar daha içten ve samimi içerikler görmek istedikleri için ve bunları göremedikleri için Facebook’u terk etmeye başlamıştı. İçerik üreticilerin şüphesiz başlangıçta sıkıntılar yaşayacağı bu durum, ilerleyen günlerde netlik kazandıkça onlar için Facebook’taki gelecekleri daha belirgin hale gelecektir.

Bir önceki yazımız olan En Kullanışlı 3 Instagram Gönderi Planlama Yazılımı başlıklı makalemizde instagram gönderi planlama ve instagram gönderi zamanlama hakkında bilgiler verilmektedir.