Sosyal medya lideri Facebook, son dönemde haber bölümüyle ilgili sıkıntılı günler geçiriyor. Uygulamanın bu alanda sahte haberlerle başı dertte. Her ne kadar yeni sistemler kullanılsa ve her ne kadar yapay zeka ile sahte haberler engellenmeye çalışsa da Facebook henüz bunu tam olarak oluşturabilmiş değil.

Tüm girişimlere ve atılan tüm adımlara rağmen hala sahte haberlerin yer aldığı sayfalar bulunuyor. Hatta sahte haber sayfalarının sırf hit için oluşturulduğu da belirtiliyor. Facebook tarafından gelen son açıklama ise sayfa kapatma ve engellemelerinin yerine işin kaynağına inileceğini gösteriyor. Hemen karar hakkında detaylardan söz edelim.

Facebook Sahte Haber Sayfalarının Reklam Gösterimine İzin Vermeyecek

Yeni sistemde Facebook, sahte haber yapan sayfaların reklam göstermelerini engelleyecek. Bu sayfalar Facebook üzerinden reklam almayacak. Ayrıca sayfaların sponsor bağlantı reklamlarını da elde edemeyeceği belirtiliyor. Sayfaların reklam gösteriminin engellenmesi ise tek önlem olmayacak. Bunun yerine sahte haber yapan sayfaların, Facebook üzerinden önemli başka bağlantılara link vermelerine de izin verilmeyecek. Yani bu sayfaların reklam yapması da engellenmiş olacak.

Facebook sahte haber

Bir nevi sahte haber yapan sayfaların gelir elde etmelerinin önüne geçilecek. Sahte haber yapan Facebook sayfalarının bu şekilde gelirlerinin kesilmesi sonrasında, Facebook etkisi olmadan sayfaların kapanma durumuyla karşı karşıya kalacağı düşünülüyor. Tıklama amaçlı sahte başlıklar kullanılsa ve ilgi çeken sahte haberler yayınlansa, hit çekse bile bunun bir anlam ifade etmediğini göreceğiz. Tabii ki tüm bunların yanı sıra sosyal medya devi sahte haberlerin yayınlandığı sayfaları engellemeye devam edecek.

Tüm bu önlemler sahte haber yayınlayan Facebook sayfalarına karşı ne kadar etkili olacak merak konusu. Kesin olan durum ise Facebook’un bu konuda çalışmalarına hızla devam edeceği. Yapılan hemen hemen her açıklamada sahte haberlerin engellenmesi için yeni bir önlemin daha öne çıktığını görüyoruz. %40 oranında bir başarı elde edildiğini de ekleyelim. Bundan sonraki çalışmalarında başarı oranını arttıracağı düşünülmekte.