Facebook artık sadece sosyal medya uygulaması olmaktan uzaklaşmaya başladı. Instagram, WhatsApp gibi uygulamaları da satın alarak etki alanını çok daha fazla genişleten Facebook mesajlaşma, bildirim yapma, içerik paylaşma gibi özelliklerinin yanı sıra artık oyunlarıyla da gündeme gelmeye başladı. Facebook üzerinden giriş yapılan flash oyunların sayısı da her geçen gün giderek artmaya başladı. Bu alanda genelde küçük çaplı sosyal medya temalı oyunlar kullanan Facebook’un sosyal hayat temalı bir oyunu ise tartışmalara neden olmaya başladı. Avataria ismi verilen oyun aslında tam olarak gerçek bir yaşamı ele alan iki boyutlu bir oyun.

Avataria Facebook
Avataria oyunu

Sanal dünya içerisinde mini bir real dünya oluşturmayı sağlayan oyuna ilgi oldukça fazla. Zira oyunda karakterinizle hemen her şeyi yapabiliyor olmanızı ilginin ana nedeni. Yani oyunda özgürlükçü bir yapı var. Fakat bu özgürlükçü yapıya karşın oyun için hiçbir yaş sınırı bulunmuyor. Özellikle sosyal medyanın çok büyük tehlikeler içermeye başladığı son günlerde küçük çocukların bile oyuna erişim sağlayabiliyor olması tepkilere neden oldu. Facebook’a da konu hakkında birçok şikayet mesajı gönderilmesine rağmen henüz bir düzenlemeye de gidilmesi. Facebook yetkililerinin en azından oyuna bir yaş sınırı getirip getirmeyeceği konusunda da şuan için herhangi bir açıklama bulunmuyor. Fakat uzmanlar hem söz konusu oyuna erişim için hem de çocukların sosyal medya kullanımı konusunda aileleri dikkatli olmaları için uyarıyor.

Bir önceki yazımız olan Pelin Akil Evleneceğini Instagram Hesabından Duyurdu başlıklı makalemizde Instagram Ünlüler, Pelin Akil ve Pelin Akil evleniyor hakkında bilgiler verilmektedir.