Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından bir tanesi konumunda olan Facebook, reklam hizmetleri ile de adından sıkça bahsettirmektedir. Facebook reklam hizmetleri sayesinde kullanıcılar farklı avantajları yakalamakta ve bazen işletmelerini bazen sayfalarını bazen ise internet sitelerini tanıtma imkânı bulmaktadır.

Bir üniversite öğrencisi tarafından kurulduğunda bu kadar gelişeceğini hiç kimsenin tahmin etmediği Facebook, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin ile neredeyse eşit sayı sahiptir. Yani dünya genelinde toplam bir buçuk milyara yakın Facebook kullanıcısı bulunmaktadır. Burada oluşan muhteşem potansiyelden dolayı, verilecek olan reklamların çok daha etkin bir şekilde sonuç alacağı bilinmektedir. Çünkü reklamlarda temel hedef insanların ya da işletmelerin daha geniş kitlelere ulaşmasıdır. Facebook kullanıcı sayısı dikkate alındığında bu hedefin çok rahat bir şekilde sağlanabileceğini söylemek hiç de yanlış olmayacaktır. Bundan dolayı Facebook reklam hizmetlerine olan ilgi her geçen gün biraz daha artmaktadır ve insanları burada işletmeleri başta olmak üzere internet siteleri ya da Facebook sayfaları gibi farklı alanların tanıtımını yapmaktadır.

Facebook Reklam Nasıl Verilir?

Facebook kullanıcı sayısının çok fazla olmasından dolayı buraya olan ilgi her geçen gün biraz daha artmaktadır reklam vermek isteyen işletmelerin sayısı beklentilerin üzerine çıkmaktadır. Burada reklam vermek için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmakta ve insanlar bu adımları sırası ile attıklarında hiç zorlanmadan reklamlarını Facebook üzerinde yayınlamaya başlamaktadır. Onun için kullanıcıların bir Facebook hesabı açması ve buradaki reklam bölümüne giriş yaparak ilgili yönlendirmeleri takip etmesi yeterli olacaktır.

Facebook reklam için öncelikle hesaba giriş yapılmalı ve daha sonra da sağ üst köşede bulunan ve aşağıyı gösteren ok sembolüne tıklanmalıdır. Burada pek çok seçenek yeni açılacak herkes tarafından bilinmektedir. Fakat açılan seçenekler arasından reklam ile ilgili olana tıklanması gerekmektedir.

Bu aşamadan sonra ise Facebook tarafından gerekli yönlendirmeler yapılmakta ve bu yönlendirmeleri izlenerek yapılacak olan reklam çok daha net bir şekilde oluşturulmaktadır. Öncelikle verilecek olan reklam türünün belirlenmesi gerekiyor. Çünkü Facebook tarafından hazırlanan reklam bölümü oldukça geniş bir alanı kapsamakta ve buna bağlı olarak da reklam seçeneği oldukça fazla olmaktadır. Dolayısıyla reklam verecek olan kişilerin öncelikle hangi amaç için reklam vereceğini belirlemesi ve buna bağlı olarak da reklam türüne karar vermesi çok önemlidir.

Daha Fazla Oku  BlackBerry Facebook’un Gözünden Düştü

Facebook reklam hizmetleri sürekli güncellenmekte ve insanlar bu güncellemeler sonrasında kendileri için uygun olan reklam seçeneklerini çok daha rahat bir şekilde tercih edebilmektedir. Reklam seçenekleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Facebook’ta yer alan sayfa için reklam yapma ve bu sayfanın çok daha hızlı bir şekilde etkileşim almasını sağlama
 • Facebook sayfasının beğenilerinin arttırılması için özel reklamlar yayınlama
 • Sahip olunan web sitesine ait reklamlar ile bu sitenin daha fazla kullanıcı tarafından ziyaret edilmesini sağlama
 • Mobil uygulama ya da programların tanıtımı için reklam yapma
 • Uygulamaları kullanan kullanıcı sayısının arttırılması için özel tanıtımları yayınlama
 • Yapılan etkinliklere daha fazla insanın katılımının sağlanması için özel reklamlar düzenleme
 • Dolar en fazla insan tarafından izlenerek görüntüleme sayısını arttırmak için reklam yapma

Burada yer alan seçenekleri incelendiğinde hemen herkesin beklentisine cevap veren bir hizmet olduğu görülecektir. Böylece bu hizmetler insanların etkin bir şekilde reklam yapmasını sağlar ve internet sitesi ya da diğer ürünler daha fazla insana tanıtılmış olur.

Burada dikkat edilmesi gereken husus doğru seçeneğini tercih edilmesidir. Yapılacak olan yanlış bir seçim reklamların etkisinin azalmasına ve beklentilerini tam olarak karşılanmamasına neden olabilir. Dolayısıyla da atılacak adımlardan önce gerekli olan incelemeler yapılmalı ve hangi seçeneğin hangi amaç için kullanıldığı net bir şekilde öğrenilmelidir. Böylelikle reklamlardan beklenilen etki tam olarak sağlanmış olacaktır. Facebook reklam hizmetleri için bu husus çok büyük önem arz etmektedir. Bu aşamadan sonra ise dikkat edilmesi gereken diğer konulara geçiş yapılabilir.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Bir reklam için en önemli husus insanlara ulaşma olsa da bundan daha önemlisi hedef kitlede ki kişilere ulaşmadır. Örnek vermek gerekirse okul çağındaki çocukları için kıyafet satan bir işletmenin  yaşlı kişilere reklam yapmasının çok fazla bir anlamı yoktur. Çünkü okul kıyafetleri yaşlı kişiler için genellikle ilgi çekici değildir ve hiçbir işlerini yaramaz. Facebook reklam için hedef kitlenin belirlenmesi bundan dolayı son derece önemlidir. Okul kıyafetleri satan bir işletme olarak okul çağındaki çocukları ve onların velileri olabilecek yaştaki yetişkinler seçmelidir. Böylelikle reklamı gören kişilerin söz konusu ürünleri yönelmesinin olasılığı çok daha yüksek olacak ve bu da reklam verimliliğini arttıracaktır.

Daha Fazla Oku  Facebook Ve Instagram İçin İlginç İddia

Facebook reklam tarafından sunulan seçenekler incelendiğinde hedef kitlenin belirlenmesi için pek çok husus olduğu dikkat çekmektedir. Bu hususların hepsinin ayrı bir şekilde değerlendirilmesi ve hedef kitlenin bu şekilde belirlenmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İşletmenin ya da reklam yapılacak olan birimin bulunduğu konum
 • Reklamın görülmesi istenen yaş grubu
 • Reklamların hitap ettiği kitlenin cinsiyet dağılımı
 • Reklamı ilgilendiren ilgi alanları
 • Kişilerin yapmış olduğu davranışlara bağlı olarak reklamlar ilgilenip ilgilenmedikleri
 • Daha önce reklamı gören kişilerin yapmış olduğu davranışlara bağlı olarak reklamların yayınlanması

Facebook reklam seçeneğini kullanarak reklam verecek olan kişiler için belirlenecek olan hedef kitle, yukarıda bahsedilen hususlar dikkate alındığında net olarak belirlenebilir. Böylece yapılacak olan reklamların verimliliğini en üst seviyelere çıkacağı aşikârdır. Bu da söz konusu işletmelerin ya da internet sitelerinin başarısını daha da arttıracaktır.

Bu aşamadan sonra ise Facebook reklam ile ilgili diğer hususların düzenlenmesi gerekiyor. Reklam süresi ve diğer ayrıntılar belirlendikten sonra reklamlar ile ilgili işlemlerin önemli bir kısmı tamamlanmış olacaktır. Faaliyet gösterilen sektöre bağlı olarak reklam suresinin doğru bir şekilde ayarlanması reklam başarısı ile doğru orantılıdır. Yayınlanacak olan reklamlar özellikle video şeklinde ise süresinin insanları sıkmayacak şekilde olması ve izlenebilir kalitede düzenlenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde reklamdan beklenilen etki sağlanamayacak ve bu da reklamın bir anlamda başarısız olmasına sebep olacaktır.

Facebook Reklam İle İlgili Diğer Hususlar

Bilindiği gibi yayınlanacak olan reklamın farklı türleri bulunmakta ve kullanıcılar bu reklam türlerinden istediklerini tercih edebilmektedir. Görsellerin olduğu ya da tamamen metinden oluşan bir reklam tercih edilebilir. Görsel kullanımı yapılacak ise etkileyici bir görselin oluşturulması çok önemlidir. Bu aşamada gerekirse profesyonel yardım alınmalı ve görselleri bu şekilde hazırlanmalıdır. Çünkü onlar bu görseli gördükleri zaman etkilenmedi reklama tıklamalıdır. Bu sayede ilgili ürünün ya da sitenin hedef kitleye ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Eklenecek olan görsel ya da metin hedef kitleye uygun olmaz ise insanlar reklam ile ilgilenmeyecek ve bu da bir anlamda başarısızlık oluşturacaktır.

Daha Fazla Oku  Facebook Yüz Tanıma Teknolojisine Geçebilir

Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra hazırlanan reklam ile ilgili ücretlendirme belirlenecek ve kullanıcılar kendi bütçelerine göre reklamları tercih edebilecektir. Facebook reklam ile ilgili ücretlendirmeler reklamın süresine ve diğer hususlara göre değişkenlik gösterir. Kişiler ya da işletmeler kendi bütçelerine göre süre ayarlamasında ya da reklam düzenlemesinde bulunabilirler. Böylece herkes kendi bütçesine uygun reklam yapma fırsatını yakalamış olur.

Facebook Hakkında Genel Bilgiler

İlk olarak kullanılmaya başlandığı yıllarda insanların ilgisini çeken bu sosyal medya platformu, yıllar içerisinde kendisini daha da geliştirmiş ve çok daha geniş kitlelere hitap etme özelliğine sahip olmuştur. Günümüzde 1 milyardan fazla kullanıcı sayısına sahip olan Facebook, sürekli olarak kendini geliştirmekte ve daha fazla kullanıcıya hitap etmektedir. Facebook reklam özelliği de buna bağlı olarak çok daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Bunun yanı sıra bilindiği gibi Facebook yakın zamanda Instagram’ı da satın almış ve böylece sosyal medya platformu çok daha geniş kitlelere ve farklı şekillerde hitap etme fırsatını yakalamıştır. İki tane dev sosyal medya platformunun bir arada olması ciddi bir kitle anlamına gelir ki bu da reklamların etkisini göstermesi açısından çok büyük öneme sahiptir. Gün içinde yüz milyonlarca insan tarafından aktif olarak kullanılan sosyal medya platformları, her geçen gün biraz daha büyümekte ve bu da ithal edilen kitle reklam konusu için çok önemli avantajlar oluşturmaktadır.

Facebook reklam hizmetleri genel manası ile bu şekildedir. Reklam vermek isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar yukarıda detaylı olarak açıklanmıştır. Burada kişi ya da işletmelerin doğru tercihleri kullanması ve bütçelerine göre hareket etmesi çok büyük önem arz etmektedir. Atılacak doğru adımlar sayesinde söz konusu etki çok daha yüksek olacak ve böylece işletmelerin beklentileri fazlasıyla karşılanacaktır. Hususlara dikkat edilmediği durumlarda ise yapılacak olan reklamların etkisi nispeten daha kısıtlı olacak ve belki de istenilen etkiden uzakta kalacaktır. Fakat genel manada Facebook’um yoğun kullanıcı kitlesi reklamların başarılı olmasına neden olmakta ve bu da çok büyük avantajlar oluşturmaktadır.