Sosyal medyanın en büyük sorunlarından bir tanesi de sahte profil sorunları. Bir yandan sosyal medya uygulamalarında genel kullanımı etkileyen sahte profiller, bir yandan da kullanıcılar için güvenlik sorunlarının oluşmasına neden oluyor. Yaşanan güvenlik sorunları ise kullanıcıların rahatsız edilmesine kadar varan sonuçlar yaşanıyor. Bu sorunun en sık yaşandığı uygulamalardan birisi de Facebook uygulaması olarak biliniyor.

2 milyar kullanıcı sayısına sahip olması ve en popüler sosyal medya uygulaması olması nedeniyle sahte profiller konusunda en çok başı ağrıyan uygulamalardan birinin Facebook olmasına neden oluyor. Sosyal medya devi de son olarak bu konuda önemli bilgiler paylaştı. Paylaşılan bilgiler arasında en çok dikkat çekeni ise sahte profil sayısı oldu.

Facebook Sahte Profilleri Engellemek İçin Daha Sıkı Çalışıyor

Sosyal medya devi tarafından son yapılan açıklamaya göre tüm önlemlere rağmen, sahte profil kullanım oranları artmaya devam ediyor. Doğrudan Facebook tarafından verilen bilgilere göre ana kullanıcıların %13’lük bir kısmı sahte profil. Yaklaşık olarak 270 milyon gibi bir kullanıcı kitlesine denk gelecek şekilde sahte profillerin yer aldığı görülüyor. Yani neredeyse Twitter uygulamasının tamamı kadar Facebook içerisinde sahte profil bulunmakta.

Facebook Sahte

Facebook sahte profilleri için yapılan açıklama sonrasında ise konu hakkında yeni bazı girişimlerin de üzerinde çalışılmaya başlandığı açıklandı. Bunun için sosyal medya devinin yeni bir algoritma geliştirdiği açıklandı. Yapay zeka destekli olarak geliştirilen yeni algoritma sayesinde, Facebook otomatik olarak sahte profilleri tespit edebilecek.

Bu şekilde yapılan çalışma sonrasında sahte hesapların en az %50’lik kısmının kapatılabileceği belirtiliyor. Tabii diğer bir soru işareti rakamlar verilmesine rağmen tespitin neden bu kadar zor olduğu. Sosyal medyanın gündem sorunlarından biri olan sahte profil sorunları için Facebook’un başka adımlarının neler olacağını göreceğiz. Şimdilik yapay zekanın başarılı olup olmadığını bekleyip görmek gerekiyor.