Sosyal medyanın açık ara en büyük uygulamalarından bir olarak gösterilen Facebook artık dünyanın hemen hemen her yerinden de kullanılmaya başlandı. Üstelik sadece ana uygulama olan Facebook ile değil bunun aynında ekstra uygulamalar Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalarla da adından sıkça söz ettirmeyi başaran sosyal medya uygulaması tüm bu yönleriyle beraber en çok konuşulan uygulamalardan da biri. Haliyle hemen her adımı da gündem olan Facebook’un bu kadar çok kullanılmasına rağmen bazı özelliklerinin de epey eleştirilere neden olduğunu da söylemek gerek.

facebook-sarj-sorunu

Yüzde 20 Ekstra Şarj Tüketimine Neden Oluyor

Uygulamanın en çok eleştirilen yanı ise şarj tüketimi. Özellikle akıllı telefonlar için büyük bir sorun olarak gösterilen şarj dayanma süresini epey bir düşürdüğü belirtilen Facebook’un bu nedenle eleştiriler aldığı da bir gerçek. Son yapılan araştırmalar ise uygulamanın bu alanda bir nevi eleştirileri hakkettiğini gösteriyor. Zira yapılan açıklamaya göre pilin kapasitesine göre değişmekle beraber Facebook pil tüketimini en az %20 oranında arttırıyor.

Pil tüketiminin bu kadar artmasıyla beraber şarj dayanma süresi de bir hayli düşüyor. Facebook konu hakkında bir açıklama yapmazken söz konusu olan şarj tüketiminin bu kadar yüksek olması Facebook uygulamasının akıllı telefon pil ömrünü de azaltmasına neden oluyor. Yaşanan sorun Instagram uygulaması için de geçerli mi? Facebook şarj tüketimini azaltmak için güncelleme yayınlayacak mı? Şimdilik bunlar merak konusu.

Daha Fazla Oku  Facebook Live İçin Prisma Desteği Kalktı