Siber zorbalık, sosyal medyanın en büyük sorunlarından biri haline gelmeye başladı. Klavye arkasından milyonlara ulaşılmasının yanı sıra, klavye arkasından her hakkı yapabilecekmiş gibi bir düşüncenin oluşması, sosyal medya üzerinde ciddi sorunların yaşanmasına neden oluyor. En sık karşılaşılan siber zorbalık durumu ise sosyal medya tacizleri. Özellikle kadın kullanıcıların başına gelen olaylarda, kullanıcıların farklı profiller tarafından rahatsız edildiğini görüyoruz. Bunu engellemek kısmında ilk iş ise uygulamalara düşüyor.

Sosyal medya uygulamalarına bu konuda büyük oranda iş düştüğünü söylemek gerekiyor. Bu konuda en başarılı uygulamanın ise Instagram olduğunu biliyoruz. Sosyal medya devi Instagram birçok filtre ve yorum engeline kadar özellikle bu sorunun biraz olsun önüne geçebiliyor. Fakat ana uygulama Facebook için aynı durum geçerli değil. Şimdi ise aynı durumu oluşturmak için Facebook tarafından da güncellemeler yayınlandı.

Facebook Tacizi Önleyecek

Bu noktada uygulamanın ilk adımının engelleme sisteminde olacağı açıklandı. Yeni sistemle beraber kullanıcıların engelledikleri kişinin sahte hesap açmalarına karşıda önlemler alması sağlanacak. Şu an ki sistemde diyelim ki bir kullanıcıyı şikayet ettiniz ya da engellediniz. Bu kullanıcı farklı sahte bir hesap açarak yine takibe devam edebiliyordu. Şimdi ise uygulamanın karşı tarafın IP bilgilerini kullanacağı, farklı teknik bilgilerin kullanılacağı ve bu şekilde cihaz olarak engelleme sağlanacağı belirtiliyor.

Yani aynı cihazla kullanıcı sahte hesaplar açarak sizi rahatsız edemeyecek. Engellediğiniz kullanıcının cihazını da engellemiş olacaksınız. Bunun dışında uygulamaya yorum filtreleme sistemi ve yorumlara bakıldığı görülmeden yorumlara bakma gibi özelliklerde getirildi. Tüm bu önlemlerin Facebook üzerinde yaşanan taciz sorunlarının ne kadar önüne geçeceği de başka bir merak konusu. Şimdilik bu detayları kullanıp görmek gerekecek gibi gözüküyor.

Daha Fazla Oku  Facebook Neden Yavaşladı?