Sosyal medyanın en büyük uygulamalarından ilk ikisi tartışmasız Facebook ve Instagram olarak biliniyor. İlk etapta Twitter uygulamasıyla yarış halinde olan iki sosyal medya uygulaması şimdilerde en yakın rakiplerine milyonlarca kullanıcı fark atmış durumda. Son dönemlerde ise özellikle yayınladığı yeni güncellemelerle gösterilen ilgiyi biraz daha arttırmayı başaran Instagram’ın da ön plana çıktığını söylemek gerekiyor. Facebook’ın 1,5 milyarın üzerinde kullanıcı sayısının olması ve son dönemde yaptığı ataklarla beraber Instagram’ın da 500 milyon kullanıcı sayılarının üzerine çıkması haliyle bu uygulamaların aldığı kararlarında sosyal medyada gündem olmasını sağlıyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde de Facebook tarafından alınan kararda yine teknoloji dünyasında gündem oldu.

Facebook Yeni Bir Güncelleme Peşinde

Aldığı karar ile beraber Facebook bir süredir sosyal medyanın en çok kullanılan resim düzenleme uygulamalarından biri olan Prisma’nın kullanımını doğrudan etkileyecek cinsten. Zira bu kadar popüler olması ve fotoğrafları sanat eseri gibi resmetmesiyle beraber sosyal medyada gündem olan Prisma uygulaması Facebook tarafından uygulama genelinde engellendi.

Facebook Prisma engeli
Facebook Prisma engeli

Artık Facebook paylaşımlarında Prisma fitresi ile düzenlenen resimlerin Facebook üzerinde paylaşılmayacağı da belirtildi. Instagram için de uygulanması beklenen kararın nedeni hakkında ortaya atılan iddia ise oldukça ilginç. Zira iddialara göre Facebook hem Instagram için hem de Facebook için kendi Prisma filtresini oluşturmak üzere çalışıyor. Yani diğer bir değişle uygulama kendi filtresi ile bu alanda yer almak istiyor. Söz konusu filtrenin özelliklerinin nasıl olacağı ise merak konusu.

Daha Fazla Oku  Facebook Yüz Tanıma Teknolojisine Geçebilir