2 Milyar kullanıcı sayısı sayesinde sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamalarında zirveye oturmayı başaran Facebook, bugün yeni bir girişimini daha duyurdu. Instagram’a getirdiği güncellemelerin haberlerini duymaya alıştığımız uygulama, bu kez Facebook Watch adı verilen yeni teknolojisini duyurdu. Sosyal medya devinin bu alanda rakipsiz olmaya çalıştığını gösteren Facebook, yeni sistemiyle beraber kullanıcıları da doğrudan kendisine çekecek gibi duruyor. Yapılan duyuruya göre yeni bölümün özelliklerine geçelim.

Facebook Watch Tüm Özellikler

Facebook Watch, yapılan duyuruya göre yeni bir sosyal medya uygulaması olmayacak. Bunun yerine Facebook içerisinde yeni bir bölüm görmemiz mümkün olacak. Facebook içerisinde Watch simgesi altında göreceğimiz yeni bölüm sayesinde, video içeriklere çok daha kolay ulaşabileceğiniz. Bir nevi YouTube platformuna karşı rakip olunmuş olacak. Tıpkı YouTube uygulamasında olduğu gibi Facebook Watch bölümünden de videolar paylaşabileceksiniz. Kullanıcıların bu bölümde kendi sayfalarını oluşturması da sağlanacak.

Bunun dışında yeni bölümün YouTube sisteminden en büyük farkı düzenli TV şovlarının da yayınlanması olacak. Sistem üzerinden düzenli aralıklarla TV şovlarının paylaşıldığını da göreceğiz. Bu şekilde hem içerik çok daha zengin sunulacak hem de sistemin çok kısa süre içerisinde gelişmesi sağlanacak. Bunun dışında da yeni bölümde de yine kazanç sisteminin devreye gireceği belirtiliyor.

Facebook Watch

YouTube kadar geçerli olur mu ya da YouTube kadar çok getiri elde edilebilir mi bilinmez ama bu bölümde de yine benzer bir reklam sisteminin kullanıldığını göreceğiz. Facebook bunun için oranları da açıklamış durumda. Facebook tarafından açıklanan oranlara bakacak olursak, içerik saplayıcıların reklamlardan %55 oranında pay alması sağlanacak.

Geri kalan ise Facebook’a ait olacak. Bu noktada Google’ın verdiği oranlardan daha düşük oranlar verilecek olması kullanıcıların bu alana çok fazla yönelmeyebileceğini de gösteriyor. Bunun yanı sıra Facebook’un 2 milyar kullanıcı kitlesi olduğunu düşünecek olursak bir anda yeni bölümün ilgi odağı olabileceğini de görebiliriz. Bunun için ilk denemeleri beklememiz gerekiyor. Ayrıca daha sonraki dönemde, Instagram paylaşımlarının doğrudan yeni bölümle ilişkilendirilmesini de görebiliriz.