Akıllı telefonlarla beraber yeni biyometrik güvenlik önlemleri ortaya çıkmaya başladı. Kişiye özel sistemler olması nedeniyle güvenlik konusunda oldukça önemli bir artısı olan biyometrik sistemler içerisinde en çok kullanılan sistem ise parmak izi sistemi olarak karşımıza çıkmıştı. iPhone modelleriyle beraber kullanıma giren ve daha sonra hemen hemen her yeni akıllı telefon modelinde yer verilen parmak izi sensörleri de yavaş yavaş yerini yüz tanıma sistemine bırakmaya başladı. Giriş ekranı için yüz tanıma sistemi sunan akıllı telefonların, geldiği son nokta ise iPhone X oldu. 3 boyutlu yüz tarama teknolojisine sahip olması nedeniyle, yüz tanıma teknolojisi konusunda önemli bir değişim sunan Apple’ın bu sisteminin ardından farklı alanlar içinde yüz tanıma teknolojisinin geçerli olmaya başladığını gördük. Bu noktada son adımı atan firma ise Facebook oldu.

Facebook Güvenlik Konusunda Yeni Çözümler Sunacak

Bugün paylaşılan yeni görsellerle beraber uygulamanın yüz tanıma sistemini denemeye başladığı ortaya çıktı. Facebook kamerası üzerinden kullanılacak olan yüz tanıma sistemi konusunda bazı bilgilerde verildi. Facebook doğrulama yapar yapmak konu hakkında gelen açıklamada, kullanıcıların hesap kurtarma işlemlerinde yüz tanıma sisteminin kullanılacağı belirtildi.

Facebook yüz tanıma

Bir hesaba erişiminiz kesildiği zaman ya da hesabınız kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirildiği gibi durumlarda, kullanıcılar kimlik fotokopilerini gönderme, fotoğrafla kanıtlama yapma gibi zorunluluklarla kalmayacak. Bunun yerine sadece yeni yüz tanıma sistemini kullanarak yüzünüzü, haliyle kimliğinizi onaylamanız mümkün olacak. Böylelikle güvenlik konusunda da oldukça olumlu sonuçlar elde edilmiş olacak.

Söz konusu sistemin giriş aşamasında kullanılıp kullanılmayacağı konusunda ise bir bilgi bulunmuyor. Yani giriş kısmında, kullanıcı adı ya da parola bölümlerini yerine, tercihe göre yüz tanıma sistemlerinin de kullanıldığını görebiliriz. Ayrıca sistemin Facebook ile sınırlı kalmayacağı da konuşulan iddialar arasında. Aynı sistemin Instagram uygulamasına da geldiğini görmek mümkün olabilir. Tüm bu ihtimaller için bir süre daha Facebook açıklamaları beklemek gerekecek. Bakalım uygulama akıllı telefonlarda kullanılan sistemi uygulamaya dahil edebilecek mi?