Sosyal medya uygulamalarında güvenlik konusu en çok tartışılan konulardan biri olmaya başladı. Bir uygulamanın güvenliği, genel kullanım güvenliği derken kişisel bilgilerin güvenliği de epey üzerinde durulan konular arasında yer alıyor. Sosyal medyanın her geçen gün biraz daha yaygınlaşması, güvenlik sorununun biraz daha gündem olmasına neden oluyor. Sosyal medya var olduğu sürece güvenlik sorunlarının da var olması ise sosyal medya devlerini harekete geçirmeye başladı. Son olarak bu alanda dev uygulamalardan biri olan Facebook tarafından da önemli adımlar atmaya başladı. İlk olarak ikili doğrulama sistemleri ve doğrulama kodu sistemi devreye girmişti. Bu adımların sonra Facebook Yüz Tanıma sistemi konuşulmaya başladı. Facebook’un tüm önlemlerin yetersiz kaldığını düşünmesinin ardından Facebook Yüz Tanıma sistemi hakkında ilk adımlar atılmaya başlandı. Peki, yeni sistem nasıl çalışacak?

Facebook Yüz Tanıma Yeni Koruma Sistemi Olabilir

Test ekibine dağıtılan yeni geliştirici sürümü içerisinde yer alan bilgilere bakacak olursak, Facebook Yüz Tanıma sistemi yeni güvenlik önlemi olacak. Otomatik doğrulama kodu veren bir sistem ve ikili doğrulama sisteminden farklı olarak, bu yeni sistemde kullanıcıya odaklı bir koruma sunulmuş olacak. Yani kişiye özel bir durum söz konusu. İkili doğrulama telefona ulaşılması durumunda aşılabiliyor. Bunun yanı sıra doğrulama kodu sisteminin de hacklenebildiği biliniyor. Facebook tüm bunları engellemek ve tam bir koruma sağlamak adına kişiye özel sisteme geçiyor.

Kişiye özel olarak sunulacak olan Facebook Yüz Tanıma sisteminin artıları ise şimdiden konuşulmaya başlandı. Uygulama devi tarafından yapılan açıklamalara göre yüz tanıma teknolojisi selfie üzerinden ilerleyecek. Söz konusu koruma sistemini açık hale getiren kullanıcı, giriş yaparken yüz tanıma teknolojisi için selfie fotoğrafını çekmek zorunda olacak. Selfie fotoğrafının gösterilmesiyle beraber uygulamaya giriş sağlanacak. Burada Facebook’un yapay zeka sistemi devreye girecek. Yapay zeka sistemi görseli tanıyacak ve uygulamaya giriş yapılmasını sağlayacak.

Daha Fazla Oku  Facebook Dolandırıcıları Giderek Artıyor

Facebook Yüz Tanıma

Girişle beraber kullanıcılar standart bir şekilde profillerini kullanabilecekler. Fakat burada da bazı güvenlik sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirtelim. Özellikle kullanıcıların resimlerini taklit eden görseller sistemi aşabilir. Tabii ki şu an çok detaylı ulaşabilmiş değiliz fakat kolay kolay aşılacak bir görsel tanıma sisteminin sunulması, ikili koruma sisteminin bile gerisine düşülmesi anlamına geliyor. Facebook’un bunun önlemini alması için nasıl bir çalışma yapacağı ise bilinmiyor.

iPhone akıllı telefonlarında yer alan Face ID sisteminde olduğu gibi yüz hatlarında yaşanan değişiminde uygulama tarafından algılanıp algılanmayacağı bilinmiyor. Bunun için resmi sürümün yayınlanmış olması ve Facebook Yüz Tanıma sisteminin kullanıma girmiş olması gerekiyor. Aksi halde şu an geliştirici sürümünden elde edilen bilgiler bu kadar ile sınırlı gibi gözüküyor. Güncellemenin yayınlanmasının ardından daha detaylı bilgileri sitemizden paylaşmaya devam edeceğiz. Şu an mevcut doğrulama kodlu sistemi kullanmak en mantıklısı gibi gözüküyor.