İnternet dünyası son günlerde güvenlik konusunda epey bir tehlikeli hal almaya başladı. Zira artık birçok hacker grubu var ve internet üzerinden sadece birkaç işlemle kullanıcıların hesapları çalınabiliyor. Bu noktada özellikle Instagram ve Twitter gibi kişisel bilgilerin yer aldığı sosyal medya hesapları hedef haline gelmeye başladı. Zira artık bu sosyal medya hesaplarından kolaylıkla kullanıcı bilgilerine ulaşılıyor. Haliyle hacker grupları da genelde sosyal medya hesaplarını seçiyor. Bununla beraber özellikle ünlü isimlerin hesapları hedef halinde. Zira ünlü isimlerin hesapları bu şekilde ele geçiriliyor ve özel fotoğraflarıyla beraber bu hesaplar şantaj için kullanılıyor.

Sosyal medya güvenlik
Google mailleri güvenlik

Yaşanan saldırı olaylarının ardı ardına bu şekilde haberleri gelmeye başlayınca kullanılan yöntemler ve saldırı şekilleri de bir hayli önemli olmaya başladı. Zira kullanılan yöntemlerin öğrenilmesi kullanıcıların önlem alması için oldukça önemli. Bu bağlamda en son kullanılan yöntem ise Google mesajları. Bu yönteme göre hacker gruplarını oluşturduğu ve ara yüzü tıpkı Google’a benzer olan mail mesajları kullanıcılara gönderiliyor. Gelen mesaja tıkladığınızda ise yine Google ara yüzüne sahip bir ara yüz giriş ekranı karşınıza geliyor. Hesabınızda bir sorun olduğu ve hesabınıza girmeniz gerektiği uyarısı veren ekranda mail ve kullanıcı adı istenen bir de giriş bölümü bulunuyor. Kullanıcının bu bölüme şifre ve mail adresini girmesi durumunda ise hesap çalınıyor. Son dönemde sıkça başvurulan yöntemlerden biri olan Google mail yöntemi konusunda Google da kullanıcıları uyarmakta.

Bir önceki yazımız olan Instagram Mavi Tik Uygulamasının Sınırları Genişliyor başlıklı makalemizde Instagram Mavi Tik, Instagram Mavi Tik uygulaması ve Instagram sahte hesap yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir.