Diğer sosyal medya uygulamalarına göre Instagram’ın güvenliğinin biraz daha önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Zira burada sistem fotoğraflar üzerine kurulu olduğu için daha çok kişisel fotoğraflarınız tehlike altında olabiliyor. Bu durumda da hesabınız çalınması ya da başka bir olumsuzluklar karşılaşılması durumunda doğrudan kişisel fotoğraflarınızda tehlike altına girmiş oluyor. Yaşanacak tüm olumsuzlukların önüne geçebilmek için Instagram uygulamasının hem kullanıcılara sunduğu güvenlik önlemleri hem de kendi uyguladığı güvenlik önlemleri bulunuyor. Bu noktada kullanıcıların ilk olarak hesaplarının güvenliğini sağlamaları için tahmini zor bir şifre seçmeleri isteniyor.

Instagram şifre değiştirme
Instagram şifre değiştirme linki

Böylece bot program saldırılarının da önüne geçilmesi sağlanıyor. Tüm bunların dışında eğer kullanıcı giriş için gerekli olan bu şifreyi unutursa ya da şifresi başkası tarafından ele geçirilirse o zaman ise kullanıcının hemen Instagram şifresini değiştirmesi isteniyor. Peki, şifre değiştirme işlemini nasıl daha güvenlik bir şekilde yaparız daha detaylı ele alalım.

  • Şifre değişikliği yapmak için sadece Instagram’ın oluşturduğu resmi değişiklik sayfasını kullanmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle https://www.instagram.com/accounts/password/reset/?hl=tr bağlantısına giriyorsunuz.
  • Ardından Instagram hesabınızda kullandığınız mail adresinizi mail bölümüne yazarak güvenlik kodunu da doldurup yeni şifre talebinde bulunuyorsunuz. Bu işlem sonrasında Instagram size bir yenilme maili gönderecek. Mail hesabınıza gelen yenileme mailinin içerisindeki linke girerek yeni şifrenizi belirliyorsunuz. Bu işlemden sonra artık belirlediğiniz şifreyi kullanabiliyorsunuz.

 

Daha Fazla Oku  Instagram Direct Mesajı Nasıl Şikayet Edilir?