Sosyal medya uygulamaları hayatımızın bir parçası haline geldi. İletişim hizmetleri denildiği zaman artık sosyal medya uygulamalarını da bu sınıfa dahil edebiliyoruz. Üstelik sosyal medya uygulamaları sayesinde sadece çevremizle ya da belli bir kitleyle değil tüm dünya ile iletişime geçebiliyoruz. Sosyal medya bu noktada aslında sınırları kaldırıyor. Akıllı telefonlarla beraber biraz daha yaygın bir kullanım alanı olmaya başlayan sosyal medya uygulamalarının en çok ilgi çekenlerinden birisi de Instagram uygulaması. Görsel yönü ön planda olan Instagram sayesinde aslında yaşadığınız anların hikayesini görsel bir şekilde aktarabiliyorsunuz. Bu yönü ile kısa süre içerisinde en sevilen uygulamalardan biri haline gelen Instagram, şimdilerde de 400 milyonun üzerinde kullanıcıya hitap etmekte.

Instagram güvenlik
Instagram şifreleri nasıl değiştirilir

Tabi uygulama bu kadar çok ilgi çekince ve bu kadar geniş bir kitleye de hitap edince aslında uygulamada güvenlik konusu da ilk sırada yer alıyor. Instagram’ın bu konuda kullanıcıları ve sistemi korumak için bir dizi önlemi ve güvenlik kalkanları mevcut. Bunun yanında kişisel fotoğrafların bulunduğu bir platformda kullanıcıların kendi güvenliklerini sağlamaları gerekiyor. Bu noktada da Instagram’ın kullanıcılara sunduğu birçok güvenlik önlemi var. Bunlar arasında en basit olanı şifre kullanımı. Oluşturduğunuz şifreler yardımıyla hesabınıza sizden başka kullanıcıların erişimini engellemiş oluyorsunuz. Bazı durumlarda ise şifre değiştirmeniz gerekiyor ki oluşan güvenlik açığını giderebilirsiniz. Peki, hangi durumlarda hesabımızın şifresini değiştirmemiz gerekiyor? Daha detaylı bakalım.

  1. Başka Bir Cihazda Hesap Açık Kaldıysa

Instagram hesabı genel olarak akıllı telefonlar üzerinden yönetiliyor. Bu noktada şifreniz ve kullanıcı adınızda akıllı telefon giriş ekranında kayıt altına alındığı için hızlı giriş yapabiliyorsunuz. Şifre ve kullanıcı adının kayıt altına alınması başka bir cihazdan uygulama giriş yapmanız durumunda güvenlik açığı oluşturabiliyor. Eğer diğer cihazdan oturum kapatması yapmadıysanız o zaman hesabınız o cihazda da açık kalacaktır. Bu durumda ise hemen şifre değiştirme işlemi yapmanız gerekiyor ki karşı taraf çıkış yapıldığında bir daha uygulamaya kayıtlı şifre ile giriş yapmasın.

  1. Güvenlik Mesajı Geldiğinde
Daha Fazla Oku  Instagram’ın 10.27.1 Sürümü Ve Sonrasında Duyurulan Tüm Yenilikler

Hesabınıza izinsiz giriş yapılmak istendiği zaman Instagram, size bir uyarı mesajı gönderiyor. Sistemden gelen bu uyarı mesajıyla beraber uygulamada kullandığınız şifreyi de değiştirmeniz isteniyor ki zaten hemen şifre değişikliği sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

  1. Telefonunuzdan Bilinmeyen Bir Yazılım Kullandığınızda

Akıllı telefonlara işletim sistemlerine göre değişmekle beraber genel olarak uygulama mağazaları aracılığıyla uygulama yükleme işlemi yapıyorsunuz. Fakat bazı durumlarda kullanıcılar dışarıdan da uygulama yükleyebiliyor. Bu noktada uygulamada her hangi bir casus yazılımla da karşılaşma ihtimali doğuyor. Söz konusu casus yazılımlar ise genelde sosyal medya hesaplarını ele geçirmek amacı ile yapıldığı için telefonunuzda sadece Instagram değil, diğer sosyal medya uygulamalarının da şifrelerini acil olarak değiştirmeniz gerekiyor.