Sosyal medya uygulamalarından en popülerleri arasında bulunan Instagram her geçen gün gelişen ve kullanıcılarını yeni özelliklerle tanıştıran bir platformdur. Yeni gelişmelerde biri olan hikayelere video paylaşma şansı sunan ve gönderilerde 1 dakikalık video paylaşılmasının önünü açan Instagram, daha uzun süreli videoları ekleme şansı tanıyan yeni uygulamasını duyurdu. Instagram uygulaması içinde kanal oluşturma yoluyla daha uzun videolar paylaşmanızı sağlayacak bu IGTV uygulaması, henüz daha çok yeni bir uygulama. Daha yeni olması nedeniyle kullanıcılar nasıl kullanacaklarını ve uygulamanın ince noktalarını, IGTV video yükleme özelliğini nasıl kullanacaklarını merak ediyorlar.

IGTV uygulaması sayesinde 1 dakikalık videolar yerine 1 saate kadar çıkabilen videolar paylaşma imkanına sahipsiniz. Üstelik IGTV video yükleme işlemi çok kolay bir işlemdir. Instagram platformu, IGTV sayesinde video anlamında tekel gibi gözüken Youtube uygulamasını geçecek gibi gözüküyor. Bu yazımızda IGTV video paylaşma işlemi hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Ancak bunun için öncelikle bir IGTV kanalı oluşturmanız gerekiyor.

IGTV Uygulamasında Nasıl Kanal Oluşturabilirsiniz?

IGTV uygulamasında video paylaşmak isteyen kullanıcıların öncelikle Instagram uygulaması güncel olmalıdır. Bu yüzden Instagram uygulamasının son güncellemeleri almasını sağlamanız gerekiyor. Daha sonra Instagram uygulamasına girerek ekranın üst bölümünde bulunan IGTV kısmına giriş yapabilirsiniz. Burada başka kullanıcıların paylaştığı videoları görebilir ve izleyebilirsiniz. Videonun alt bölümünde arama kutusu karşınıza çıkacak.  Bu arama kutunun sağ bölümünde bulunan çark ikonu ve profil resminize tıklamanız gerekiyor. Daha sonra karşınıza çıkan seçenekler arasından “Kanal Oluştur” seçeneğini işaretlemeli ve kanal oluşturma sayfasına gitmelisiniz. Daha sonra aşamaları tek tek ilerleterek kanal oluşturma işlemini bitirebilirsiniz. IGTV kanal oluşturma işlemini yaptığınızda IGTV video yükleme işlemini yapmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte IGTV uygulamasının size sağladığı diğer avantajlardan kolayca faydalanabilirsiniz.

Daha Fazla Oku  Instagram Video Kanallarını Kategori Etmeyi Test Ediyor

IGTV Video Yükleme Nasıl Yapılır?

IGTV video yükleme işlemini yapmak için kanal oluşturdunuz ve arkadaşlarınızla birlikte video paylaşma aşamasına gelebilirsiniz. Instagram uygulaması üzerinden ya da IGTV uygulamasından IGTV videoları bölümüne girin. Ekrandaki arama bölümünün hemen yanında yer alan profil ikonuna, çark bölümüne ya da kamera bölümüne tıklayın. Bu seçim cihazınızın markasına ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Daha sonra paylaşmak istediğiniz videoyu seçerek video başlığıyla birlikte gerekli açıklamaları da girin. Paylaşmak istediğiniz IGTV videosu üzerinde istediğiniz diğer değişiklikleri de yapabilirsiniz. Tüm işlemleriniz bittikten sonra IGTV video yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. IGTV üzerinde video paylaşırken aynı videoyu Facebook ya da başka sosyal medya hesaplarınız üzerinde küçücük bir seçme işlemiyle anında paylaşabilirsiniz.

IGTV’e Yatay Video Yükleme Nasıl Yapılır?

Instagram tarafından geliştirilen IGTV uygulaması sadece dikey olarak yüklenen videoları kabul ediyor. Bu durumda da kullanıcılar bazı durumlarda yatay şekilde video yüklemek istiyor ve  kullanıcılar yatay video yükleme konusunda çözüm arayışı içine giriyor. IGTV video yükleme işlemini 2 farklı yöntem sayesinde yatay olarak yapabilirsiniz.

  • In Shot Uygulaması: Yatay çekmiş olduğunuz bir videoyu dikey hale getirerek IGTV uygulaması üzerinde InShot uygulaması sayesinde yükleyebilirsiniz. İlk aşamada InShot uygulamasına girmeniz gerekiyor. “Yeni Oluştur” bölümünden video ikonuna tıkladıktan hemen sonra IGTV uygulaması üzerinde paylaşmayı düşündüğünüz videoyu seçin. Karşınıza gelen ekranda video düzenleme araçlarından biri olan “Sığdır” bölümünü seçin. Daha sonra da alt bölümde bulunan “Oran” kısmını seçin. Karşınıza gelen seçenekler arasından Musical ly logosu bulunan 9:16 bölümünü seçin. 1.1 tuvali Instagram gönderileri için uygun olan boyuttur. Bu uygulama üzerinden isterseniz arka plan rengini değiştirebilirsiniz. Video düzenleme araçları üzerinden “Arka Plan” bölümünü tıkladığınızda paylaşacağınız videonun arka plan rengini belirleyebilirsiniz. Düzenleme işlemi sonunda sağ üst kısımda bulunan “Kaydet” seçeneğine girerek videoyu istediğiniz kalitede akıllı telefonunuzun galeri bölümüne kayıt edebilirsiniz. Daha sonra yatay olan videonuzu IGTV video paylaşma işlemine uygun halde kolayca paylaşabilirsiniz.
Daha Fazla Oku  Instagram ZOOM Güncellemesi

 

  • Google Fotoğraflar Uygulaması: IGTV üzerinde video paylaşabileceğiniz diğer bir yöntem ise birçok Android telefon menüsünde sistem uygulaması olarak yer alan Google Fotoğraflar uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde videonuzun boyutunu küçültmenize gerek kalmadan tam ekran olarak IGTV uygulaması üzerinde paylaşabilirsiniz. İlk etapta paylaşmayı düşündüğünüz videoyu Google Fotoğraflar uygulaması içinde açmanız gerekiyor. Videoyu açtığınızda ekranın sağ alt kısmında bulunan düzenleme bölümüne tıklayın. Daha sonra da video dikey bir şekilde tam ekran haline gelene kadar “Döndür” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Videoyu düzenlemeniz bittiği zaman ise sağ üst kısımda bulunan “Kaydet” seçeneği ile videoyu IGTV video paylaşma işlemine hazır hale getirebilirsiniz. Google Fotoğraflar uygulaması sayesinde düzenlediğiniz videoyu IGTV uygulamasında paylaştığınızda video tam ekran olduğundan dolayı takipçilerinizin paylaştığınız videoyu telefonlarını yan çevirip izlemesi gerekiyor.

Gördüğünüz gibi sadece dik olarak fotoğraf paylaşma özelliği sunan IGTV uygulamasından direkt olarak olmasa da başka programlar yardımıyla yatay olan videoları da kolayca paylaşabilirsiniz. Instagram IGTV video paylaşma işlemi oldukça pratik ve her Instagram kullanıcısının yapabileceği bir yöntemdir. Tabii bi IGTV kanalı açma işlemini yaptıktan sonra. Instagram uygulamasının IGTV video paylaşma özelliğinden sonra Youtube uygulamasıyla rekabet edebilmesi adına birçok yeni özelliği IGTV uygulamasına ekleyeceğini bekliyoruz. Siz de IGTV üzerinden 1 saate kadar paylaşabileceğiniz videolar sayesinde tüm takipçilerinize ulaşabilir ve ürünlerinizin reklamını çok daha etkili şekilde yapabilirsiniz.