Instagram sadece 3 gün önce yeni bir güncelleme aldı. Yayınlanan yeni büyü güncellemeyle beraber uygulamanın Instagram 25 sürümüne yükseltildiği açıklandı. Yeni sürüm güncellemesi ise uygulamanın büyük güncellemelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Çünkü yayınlanan bu sürümle beraber önemli yeniliklerin kullanıma girdiğini görmekteyiz.

Özellikle hikayeler bölümü için önemli düzenlemeler yapılmış olması, bu sürümün ara güncelleme değil büyük güncellemelerden biri olduğunu göstermekte. 5 Aralık tarihli olarak yayınlanan yeni güncellemeyle beraber uygulamaya gelen güncellemelerden söz edelim. Bakalım Instagram 25 sürümüyle beraber uygulama da neler değişiyor? Hikayeler ve genel etiket kullanımları konusunda önemli değişiklikler getiren güncelleme ve özelliklere geçelim.

Instagram 25 Sonrasında Etiket Uyarı Sistemi

İlk değişikliğimiz, sosyal medya uygulamaları için örnek bir davranış olarak gösterildi. Sosyal medya uygulamalarına ve video platformlarına örnek olacak olan adımla beraber uygulama, doğal yaşama karşı yeni bir saygı projesi başlattı. Bu proje kapsamında ise kullanıcıların hayvanlara karşı şiddet etiketlerini kullanmaları engellendi.

Kullanıcıların hayvanlara ya da doğaya karşı şiddet içeren etiketleri kullanmak istemeleri durumunda, uygulama direk olarak uyarı menüsü gösterecek. Kullanıcıların bu uyarı mesajında etiket kullanımına dikkat etmeleri yönünde bilgilendirilmesi sağlanacak. Söz konusu adımın ne kadar geçerli olacağı ya da ne kadar uygulanabilir olacağı konusunda zamanı beklemek gerekiyor. Fakat doğaya karşı saygı projesinin en azından kullanıcıları bilgilendirme aşamasında oldukça başarılı olması bekleniyor.

Instagram Doğal Yaşam

Hikayeler İçin Arşiv Özelliği Geldi

Instagram 25 sürümünün büyük değişikliklerine geçiş yapalım. Instagram 25 sürümü sonrasında hikayeler için en önemli güncelleme yapılmış oldu. Bu güncelleme sonrasında 24 saat kuralını aşan bir sistemi görmeye başladık. Instagram 25 sürümünden önce hikayeler üzerinden bir paylaşım yaptığınızda, paylaşımınız 24 saat süre sonrasında kayboluyordu. Bu süre içerisinde paylaşımlarınızı telefonlarınıza indirebiliyordunuz ancak bu paylaşımları telefonlarınızda yedekleme yaptığınız için alandan kayıp yaşıyordunuz.

Daha Fazla Oku  NASA'dan Selfie Çılgınlığı

Zaten bu nedenle önemli paylaşımları dışında birçok kullanıcının telefona kayı özelliğini kullanmayı tercih etmediğini gördük. Genel istatistiklerde de kaydet özelliğinin istenen seviyelerde olmadığı görülmüştü. Şimdi yeni sistemle beraber ise hikayelerin kaybolması gibi bir durum kalmadı. Artık 24 saat dolduktan sonra Instagram hikayeler paylaşımlarının arşiv kısmına eklendiğini göreceğiz.

Bu kısımda istediğimiz zaman paylaşımları yeniden açabileceğiz ya da bu kısımda yer alan arşivleri anasayfamıza ekleyebileceğiz. Sözün kısası Instagram artık bu özellikler beraber kullanıcıların hikayelerini ücretsiz olarak yedeklemiş olacak. Üstelik yedeklenen bu paylaşımları yeniden paylaşma ya da sıralama gibi işlemcileri de yapabiliyor olmak, büyük bir ayrıcalık olacak.

Instagram 25

Hikayelerde Öne Çıkan Paylaşımlar Dönemi

Instagram 25 sürümüyle beraber gelen son yenilik ise hikayeler öne çıkanlar özelliği oldu. Hikayeler öne çıkanlar özelliği, arşive eklemiş olduğunuz hikayeleri öne çıkanlar olarak profilinizden paylaşmanızı sağlayacak. Arşiv bölümünde yer alan paylaşımlarınızı da öne çıkarabileceksiniz. Yeni güncellemenin de genel olarak 24 saat süresini aşma konusunda ilk adım olduğunu görüyoruz. Çünkü bu özellikle beraber herhangi bir sınır olmadan, kullanıcı istediği sürece paylaşımlar öne çıkanlar bölümünde bekleyecek.

Instagram 25 sürümüyle beraber gelen yenilikler bu şekilde sıralandı. Tabii ki yeni güncelleme sonrasında bir dizi sistem hatasının giderildiğini ekleyelim. Hataların düzenlenmesi ve uygulamadan atma gibi sorunların önüne geçen bir güncellemeden söz ediyoruz. Yeni güncellemeyi yüklemek için sadece uygulama mağazalarını ziyaret etmeniz yeterli. Android için Google Play Store, iOS için App Store üzerinden güncelleme yayınlandı.