Instagram’ın güncellemelerine her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Kullanıcıların uygulamada daha fazla paylaşım yapması amacıyla getirilen birçok güncelleme ile oldukça işlevsel bir hal alan Instagram’ın söz konusu güncellemelerine geçtiğimiz günlerde bir yenisini daha eklediğini de duymuştuk. Instagram bu kez güncellemesinde ise bir yeniliği daha kullanıcılara sunmaya başladı. Zira söz konusu yenilik Instagram’ın paylaşım yorumları konusunda oldu. Daha önce Instagram’a en çok şikayet gelen konulardan biri olan yorum konusunda güncellemeye gidenn Instagram artık bu şikayetlerden de sıkılmış olacak ki kullanıcılara yorum engeli sistemini de sunduğunu açıkladı.

instagram-yorum-engeli

Bu sistem sayesinde kullanıcıların paylaşımlarına gelen olumsuz ya da rahatsız edici yorumları engellemelerine de olanak sağlanmış olunuyor. Zira gelen rahatsız edici yorumlar kullanıcıların Instagram’a en çok şikayet ettiği konulardan biri olarak biliniyordu. Yeni güncelleme ile beraber Instagram’da artık bu sorunun önüne geçmiş durumda. Sadece yeni özelliği kullanarak istemediğiniz yorumları anında paylaşımlarınızdan kaldırabiliyorsunuz. Bunun dışında yeni sistem sayesinde artık paylaşımlara yorumlar yapılmadan önce yorumlarda istenmeyen kelimelerin kullanılmasını da engellemek mümkün hale geldi. Bunun için tek yapılması gereken yeni sistemi anahtar kelime moderasyonunu kullanmak. Peki, yeni güncelleme ile kullanıcılara sunulan yorumlarda kelime engelleme sistemi nasıl kullanılır daha detaylı olarak bakalım.

  • Yorum engelini kullanabilmek için öncelikle yapmanız gereken akıllı telefonunuzdan hesabınıza giriş yapmak. Akıllı telefon üzerinden Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra ise profilinize girip buradan da ayarlar kısmında girmeniz gerekiyor. Ayarlar kısmına giriş yaptığınızda ise buradan da yorumlar kısmına giriş yapmanız gerekecek. Böylelikle yorum ayarları bölümüne de girmiş olacaksınız. Yorum ayarları kısmında ise Instagram’ın güncellemesinden sonra yeni eklenen özellik olan anahtar kelime özelliğinin yer aldığını göreceksiniz. Anahtar kelime özelliğinin kullanılabilmesi için ise “uygunsuz yorumları gizle” seçeneğini açık konuma getirmeniz gerekiyor.
Daha Fazla Oku  İran Instagram Denetimlerini Sıkılaştırmaya Başladı

 

  • Yorum özelliğini açtıktan sonra ise yapmanız gereken alt kısımda yer alan yazı bölümüne yorumlarda yer almasını istemediğiniz kelimeleri girmeniz gerekiyor. Fakat bu noktada da dikkat emeniz gereken bazı noktalar var. Bunlardan birisi de anahtar kelimeleri yazarken nasıl yazacağınız. Zira sistemde anahtar kelimeleri yazarken mutlaka kelimelerin arasına virgül koymanız gerekiyor. Bu sayede hangi kelimelerin yorumlarda yer almasını istemediğinizi seçebiliyorsunuz. Bundan sonra yaptığınız paylaşımlarda da bu bölüme yazdığınız kelimeler yer almamış oluyor. Sistemin ne derece başarılı olacağı ya da söz konusu sistemin yorum engeli konusunda ne kadar başarılı olacağı şuan için merak konusu. Fakat Instagram’ın bu konuda gelen eleştirilere cevap vermek için yeni özelliğini ilerleyen dönemlerde de güncellemeye devam edeceği kesin. En azından Instagram’ın güncellemelerine devam edeceğini yaptığı açıklamalardan görebiliyoruz.