Facebook desteği ile beraber sıkı bir yükselişin içerisine giren Instagram, şimdilerde sosyal medyanın en çok konuşulan uygulamalarından da biri olarak dikkat çekiyor. Gerek kullanım oranları gerekse de kullanıcı sayılarıyla beraber dünyanın en büyük uygulamalarından biri olmasına ve sürekli güncellenmesine karşın Instagram’da da belli başlı sorunlar yaşanmıyor değil.

Bu kadar fazla kullanıcı sayılarına sahip olması ve bunun aynında kullanım trafiğinin de çok yüksek olması Instagram’da yaşanan bu sorunların asıl nedeni olarak gösterilebilir. Her ne kadar Instagram kullanıcılardan gelen tüm bu sorun bildirimlerini çözmek için sürekli güncellemeler yayınlıyor olsa da özellikle donma sorunları üzerine kullanıcılardan hala sorun yaşandığına dair yorumlar gelmekte. Bu noktada uygulamanın hakkında gelen son yorumlara bakacak olursak özellikle Android sürümünde ciddi donma sorunları yaşanmakta.

instagram-sorunları

Paylaşım yapma sırasında donma sorunlarının yaşanması ve paylaşım sırasında paylaşım rulolarının görünmemesi gibi sorunların yorum olarak Instagram’a gelmeye başlaması sorunları da bir kez daha gündeme getirdi. Bu noktada Instagram ise henüz herhangi bir açıklama yayınlamadı.

Instagram’ın Android sürümünde yaşanan paylaşım görüntülememe, paylaşım yapamama, paylaşım rulolarının görüntülenmemesi gibi sorunlar için yeni bir güncelleme yayınlaması beklenirken tüm bu sorunların çözümü aşamasında kullanıcıların da deneyebilecekleri birkaç yöntem bulunuyor. Peki Android işletim sistemlerinde Instagram’da yaşanan sorunları çözmek için nasıl önlemler almak gerekiyor bakalım.

Instagram Ön Bellek Temizleme

Instagram’da yukarda yer alan sorunlardan birisini yaşıyorsanız bu noktada ilk olarak yapmanız gereken uygulamanın ön belleğini temizlemek olacaktır. Genelde uzun süreli kullanımlarda Instagram hesaplarınızdan baktığınız paylaşımlar yaptığınız paylaşımlar ve gezdiğiniz profiller Instagram uygulamasının ön belleğinin dolmasına neden olmakta. Instagram ön belleğinin dolması durumunda da ister mobil veride isterseniz de WİFİ üzerinde uygulamaya giriş yapmış olun paylaşımların görüntülenmemesi benzeri sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunu çözmek için ise yapmanız gereken aşamalar şöyle;

  • Öncelikle telefonunuzdan “ayarlar” sekmesine girmeniz gerekiyor.
  • Ayarlar sekmesine girdikten sonra ise buradan uygulama sekmesine giriş yapın.
  • Ardından ise uygulamalar sekmesi altında bulunan Instagram uygulamasını seçin.
  • Uygulamaya girdikten sonra ise “ ön bellek temizleme”, “verileri temizleme” gibi seçenekler göreceksiniz.
  • Buradan ön bellek temizleme işlemi yapmanız gerekiyor. Bir diğer işlem olan verileri temizle seçeneğini kullanmanız ise Instagram giriş bilgilerinizin silinmesine neden olacağı için uygulamaya bir kez daha giriş yapmanız gerekebilir.
Daha Fazla Oku  Saruhan Hünel’e Karşı Sosyal Medya Birleşti

Instagram-sorunları

Telefonu Yeniden Başlatma

Instagram’da yaşanan donma sorunu doğrudan uygulamadan kaynaklı bir sorun olmayabilir. Zira bu sorun telefonunuzdan kaynaklı bir sorunda olabilir. Bunu anlamak için öncelikle bağlantılarınızı sıfırlamayı ve son olarak telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bağlantılarınızı sıfırlamanız için yapmanız gerekenler ise şöyle;

  • İster mobil ağlar üzerinden bağlı olun isterseniz de Wİ-Fi üzerinden bağlı olun bağlantılarınızı sıfırlamak için tüm bağlantıları kapatma ve ardından uçak modunu açıp kapatmanız gerekecektir.

Instagram’ı Silip Yeniden Yükleme

Hem telefonu bağlantılarını sıfırlamanız durumunda hem de uygulamanın öne belleklerini temizlemeniz durumunda sorun yaşanmaya devam ediyorsa yapmanız gereken işlem son olarak Instagram’ı silip yeniden yüklemek olacaktır.

Uygulamayı telefonunuzdan tam olarak silmeniz ve ardından tekrar Google Play üzerinden Instagram uygulamasını indirerek bir kez daha yüklemeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra yaşanan sorunların büyük bir çoğunluğunun giderilmiş olması gerekiyor. Eğer tüm bu işlemlere rağmen sorun devam ederse doğrudan Instagram ile iletişime geçmenizde mümkün. Bu şekilde hem Instagram’a geri bildirim sağlamış olur hem de sorunun çözülmesi için güncelleme talebinizi iletebilirsiniz.