Dünyanın en önemli sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram, kullanıcıların çok daha fazla kişiye ulaşması için bir takım uygulamalar yapıyor. Instagram başlıca gönderilerde yer almak bu uygulamalardan birisidir ve kullanıcılar bu sayede istemedikleri kadar büyük bir kitleye ulaşma imkânı yakalamaktadır.

Instagram, çok kısa bir süre içinde önemli kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Bu sayıya bağlı olarak buradaki kitlenin çok fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yakın zamanda yapılan açıklamalarda, Instagram’ın toplam kullanıcı sayısının 1 milyar barajını aştığı açıklanmış ve söz konusu durum sosyal medya platformlarında çok büyük yankı uyandırmıştı. Çünkü Instagram 2010 yılında kurulan bir sosyal medya platformudur. Diğer sosyal medya platformlarının çok daha önce kurulduğu dikkate alınır ve kullanıcı sayıları karşılaştırılırsa Instangram tarafından elde edilen başarı çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Instagram uygulaması içerisinde çok sayıda farklı bölüm olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu farklı bölümlerden bir tanesi de başlıca gönderiler adı altındaki alandır. Burada bulunan gönderiler herkes tarafından çok rahat bir şekilde görülebilmekte ve buna bağlı olarak söz konusu alandaki gönderileri izleyen kullanıcı sayısı milyonlarla ifade edilebilmektedir. Bu durum kullanıcıların başlıca gönderiler bölümüne girme isteğine kamçılamakta ve bunu nasıl yapılacağını öğrenmek için çaba harcamalarına neden olmaktadır. Öncelikle belirtilmesi gereken husus, başlıca gönderiler kısmı, Instagram tarafından geliştirilen özel bir algoritma tarafından belirlenmektedir.

Instagram Başlıca Gönderilerde Yer Almak Neden Çok Önemlidir?

Sosyal medya kullanıcılarının neredeyse tamamının temel hedefi daha çok insan ulaşmaktır. Paylaşılan yazılar ya da eklenen videoların olabildiğince daha fazla insana ulaşması, kullanıcıların en önemli isteklerinden bir tanesi olup bunun temel nedeni ise sosyal medya platformları kullanılarak popülaritenin artırılmasıdır.

İnsanlar arası etkileşimin çok fazla olduğu sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Instagram, gün içinde yüz milyonlarca aktif kullanıcıya hitap ediyor. Ülkemizdeki kullanıcı sayısı dikkate alındığında buranın ne kadar önemli bir mecra olduğu çok net bir şekilde anlaşılıyor. Instagram başlıca gönderilerde yer almak, bu büyük potansiyele çok kısa sürede ulaşma anlamına geliyor. Söz konusu potansiyel ticaret ya da farklı bir amaç için kullanılabileceği gibi sadece popüler olabilmek amacı ile de kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak herkesin amacı farklı olsa da temel hedef başlıca gönderiler arasında yer almak ve böylece daha fazla insan tarafından fark edilmektedir.

Daha Fazla Oku  Google Glass Projesinde Şok Gelişme

Instagram Başlıca Gönderilerde Yer Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sosyal medya platformlarının kısa sürede bu kadar büyük başarıya ulaşmasının temel sebebi, kullanıcı davranışlarını doğru bir şekilde analiz ederek kullanıcılara uygun içerikler oluşturulmasıdır. Bu analizlerde dünyanın en önemli mühendisleri tarafından geliştirilen algoritmalar kullanılıyor ve algoritmalar çok önemli ve yararlı sonuçlar sağlıyor. Instagram başlıca gönderilerde yer almak için yapılması gerekenler de tamamen bu algoritmalarla ilgili bir husustur. Algoritmaların nasıl çalıştığı tam olarak bilinmese de temel mantıklı arının yüksek etkileşim olduğu tahmin edilmektedir.

Instagram kullanıcıları bilindiği gibi bir gönderiye yorum yapabilmekte gönderiyi beğenebilmekte ve böylece gönderi ile etkileşime girmektedir. Bir gönderi ne kadar fazla etkileşim alırsa Instagram’ın gözünde o kadar değeri ulaşır. Etkileşim alan gönderiler kendi arasında sıralanır ve böylece başlıca gönderiler kısmı meydana gelir.

Bir gönderinin başlıca gönderiler bölümünde yer alması için mutlak surette çok sayıda insan tarafından görülmesi ve bu insanların önemli bir bölümünün gönderiye yorum ya da beğeni yapması gerekmektedir. Kullanıcıların paylaştığı gönderiler çok daha büyük bir insan kitlesine ulaşacak ve bu da gönderenin almış olduğu etkileşimini üst seviyelere çıkmasına neden olacaktır. Instagram tarafından burada uygulanan temel mantık etkileşim alan gönderilerin kaliteli olması yönündedir. Kaliteli olan gönderiler ise diğer insanların ilgisini çekecek ve böylece Instagram kullanıcılarının memnun etme adına çok önemli bir işlemi gerçekleştirmiş olacaktır. Hal böyleyken Instagram bu duruma çok büyük bir önem vermekte ve kullanmış olduğu algoritmayı her geçen gün biraz daha geliştirerek kullanıcıların beğeneceği gönderileri daha iyi bir şekilde seçmeyi hedeflemektedir.

Instagram Başlıca Gönderilerde Yer Almak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Burada bütün işlemi yapanlar Instagram’da görevli olan personeller olmayıp tamamen algoritmalar, başka bir ifade ile yazılımlardır. Yazılımlar yapay zekâya sahip olup bunları kandırmak neredeyse imkânsızdır. Yapay zekâların en önemli özelliği doğal olan davranışları doğal olmayan davranışlardan ayırt edebilmesidir. Buna bağlı olarak kullanıcıların başlıca gönderilerde yer almak için harcamış olduğu doğal olmayan çabalar, söz konusu algoritmalar tarafından kısa sürede algılanmadı da ve bunlar dikkate alınmayarak ilgili kullanıcı adeta kara listeye sorulmaktadır.

Daha Fazla Oku  Türkiye’de Instagram’ın Zirvesi Demet Akalın’ın

Yukarıda belirtilen açıklamaya bağlı olarak kullanıcıların başlıca gönderiler bölümünde yer alması için olabildiğince doğal bir şekilde hareket etmesi ve Instagram’ı kandırmamaya çalışması çok önemlidir. Eğer bu şekilde düzenli hareketler yapılır ise zamanla Instagram başlıca gönderilerde yer alma olasılığı artacaktır.

Instagram tarafından geliştirilen yapay zekâlar, sadık kullanıcıları daha fazla severler ve onların paylaşımlarını öne çıkarmak için farklı kriterler uygulayabilirler. Instagram başlıca gönderilerde yer almak için paylaşımların düzenli ve abartısız olması çok önemlidir. Böylece Instagram tarafından geliştirilen yazılımlar, ilgili kullanıcının sağlık bir kişi olduğuna karar verir. Kendi içerisinde yapacak olduğu değerlendirmede bu hususu kesinlikle dikkate alır.

Yapılacak olan gönderilerin kalitesi kesinlikle yüksek olmalı ve takipçi kitlesine etkileyerek doğal olan bir şekilde daha fazla insanı ulaşmalıdır. Eğer bu hususa dikkat edilmez ve olabildiğince kalitesiz içerikler paylaşılır ise Instagram, bu paylaşımların aldığı etkileşimi fark eder ve kullanıcının kalitesiz paylaşımlar üreten biri olarak etiketlenmesi söz konusu olabilir. Paylaşımların kaliteli olması demek ki takipçi kitlesinin bu paylaşımlara yorum ya da beğeni yapması anlamına geleceği gibi kaliteli paylaşımları farklı platformlarda ki kişiler ile de paylaşmaları söz konusu olacaktır. Tüm bunlar ise daha fazla kullanıcı kitlesi ve Instagram için son derece olumlu bir durum demektir.

Takipçilere Uygun Paylaşımlar

Yukarıda anlatılanlar dikkate alındığında buradaki temel hedefin daha fazla kitleye ulaşmak olduğu anlaşılmıştır. Bunun en basit yolu da paylaşım yaparken takipçilerin ilgi alanına bilmek ve buna uygun paylaşımlar yapmaktır. İlgi alanına uygun paylaşımlar yapıldığını gören takipçiler söz konusu gönderileri beğenecek ya da farklı platformlarda paylaşacaktır. Bütün bunlar ise daha fazla etkileşim ve daha fazla insan demektir.

Paylaşım yaparken dikkat kullanılması ciddi anlamda avantaj sağlayacak ve hem insanların dikkatini çekecek hem de o etikete tıklayan kişilerin daha fazla gönderin yine karşılaşmaları sağlanacaktır. Instagram tarafından geliştirilen yeni özellikler de kullanılarak söz konusu kitlenin daha da artırılması mümkündür. Bunun için yeniliklerin takip edilmesi çok büyük önem taşır ve insanların Instagram başlıca gönderilerde yer almak için yapacağı çalışmaları olumlu katkı sunar.

Daha Fazla Oku  Çin’den Instagram’a Tam Veto

Instagram Başlıca Gönderilerde Yer Almak İçin Yapılacak Diğer İşlemler

Sosyal medya platformlarının her geçen gün daha fazla gelişmesi ve insanların buraya olan ilgisinin daha fazla artmasından dolayı bir takım hizmetler verilmektedir. Verilen hizmetler Instagram başta olmak üzere farklı sosyal medya platformlarını kapsamaktadır. Bu hizmetler incelendiğinde bazılarının etkileşime doğal olmayan yollarla hızlı bir şekilde arttırdığı görülecektir.

Çeşitli internet siteleri üzerinden satılan Instagram beğenisi, yorumu ve takipçisi, direkt olarak etkileşimi sağlayan unsurlardır. Instagram başlıca gönderilerde yer almak için yapılması gereken temel işlemin etkileşimi artırmak olduğu düşünülür ise satın alma işlemlerinin çok isabetli bir karar olabileceği anlamı çıkar. Fakat piyasada bu hizmeti veren kaliteli yerler olduğu gibi kalitesiz yerlerde vardır ve buna bağlı olarak kalitesiz yerlerinin tercih edilmesi Instagram tarafından kısa sürede algılanacak ve yapılan bütün masraflar boşa gidecektir. Yapılan harcamaların boşa gitmemesi için mutlaka kaliteli yerden hizmet alınması gerekmektedir eve alınan hizmetin garanti edilmesi sağlanmalıdır. Verdiği hizmeti garanti altına alacak olan yerler zaten güvenilirdir be buralardan çekilmeden istenilen Instagram ürünü rahatlıkla satın alınabilir.

Genel değerlendirme

Instagram başlıca gönderilerde yer almak için izlenmesi gereken farklı yöntemler olduğu yukarıda detaylı bir şekilde anlatıldı. Bu işlemlerde temel hedefin etkileşim arttırmak olduğu unutulmamalı ve bu etkileşimi arttırma adına bir takım çalışmalar yapılmalıdır. Doğal ya da doğal olmayan yöntemler, kullanım şekline bağlı olarak ciddi avantajlar sağlayacak ve belki de sizin kısa sürede başlıca gönderilerde yer almanızın sebebi olacaktır. Yapılacak bütün işlemlerin büyük bir özen ve ciddiyet içerisinde yapılması çok önemli bir husustur.

Unutulmamalıdır ki karşınızdaki bir yazılım ve bu yazılımı bir şekilde ikna etmeniz sizden isteniyor. İkna etmek için daha öncekilerin kullandığı yöntemlere bakılarak daha gelişmiş yöntemleri denenmeli eve böylece kısa sürede istenilen yere ulaşılabileceği herkese gösterilmelidir.