Instagram’da takipçi kazanmak birçok kullanıcının hayalidir. Özellikle Instagram üzerinden satış yapmak isteyen kullanıcılar içinse takipçi kazanmak sadece bir temenni değil artık zorunluluk olarak nitelendirilebilir. Zira takipçisi olmayan satış butik hesapların sergiledikleri ürünleri satmaları da pek mümkün değil. Bunun için henüz Instagram butik hesabı kurmadan kullanıcıların iyi bir hazırlık aşamasından geçmesi ve belli kriterlere uygun hesaplar açması gerekir ki böylelikle çok daha planlı bir iş elde edilmiş olur.

Bu noktada kullanıcıların ilk dikkat etmeleri gereken şey ise iyi bir planlama ve pazar araştırması. Bu iki noktaya sanki bir işyeri açıyormuş gibi dikkat etmek önemli. Peki, Instagram satış hesabı yani bilinen diğer adıyla Instagram butik hesap açmadan önce nelere dikkat etmek gerekli? Daha detaylı bir şekilde maddeler halinde konuyu inceleyelim.

  1. Hangi Ürünün Satışının Yapılacağının Belirlenmesi

Henüz Instagram sayfası açmadan önce satış yapılacak ürün hakkında bir inceleme yapmak önemli. Daha önceden bu konuda bir fikriniz varsa sorun değil. Fakat henüz bu konuda bir fikir belirlemediyseniz yazımız yardımcı olacaktır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Instagram butik hesaplarda en çok satışı yapılan ürünler moda ve kişisel bakım ürünleri. Daha çok kadınlara hitap eden bu ürünlerin satışı Instagram’da çok daha fazla ilgi çekiyor. Özellikle moda konusunda alışılmışın dışına çıkan tasarımların yer aldığı bir satış hesabı beklenenden bile daha fazla ilgi görebiliyor. Bunun dışında yeni yeni organik ürün satışı için açılan hesaplarında ilgi görmeye başladığını söyleyebiliriz. Yani bu ürünler üzerine bir butik hesabı açmanız daha rahat kullanıcıları çekmenizi sağlayacaktır.

Instagram Butik Hesap açma
Instagram Butik Hesap
  1. Sayfa Adını Belirleme

Satışı yapılacak olan ürün seçildikten sonra ikinci ve en önemli aşama açılacak Instagram sayfasının ismi olacaktır. Sayfaya verilecek olan ismin mutlaka dikkatli seçilmesi gerekiyor. Bireysel bir sayfada kendi isminizi kullanmanız yeterli. Fakat butik hesaplarda bir marka değeri göz önüne alınacağı için ürünlerle ilgili yaratıcı bir isim seçilmesi gerekiyor. Zira isminiz kullanıcılarda ilk izlenimi bırakacak nokta olduğu için en az satılacak ürünün belirlenmesi kadar önemlidir. İsim seçerken ise çok uzun olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Hem yapacağınız reklam açısından hem de isminizin kolay hatırlanabilir olması açısından çok uzun olmaması da oldukça önemli.

Daha Fazla Oku  Instagram Gönderilen Kaybolan Fotoğrafları Görüntüleme
Instagram Butik
Instagram Butik Hesap açmak
  1. Pazar Araştırması Yapma

Sayfa adınızı belirleyip satış yapacağınız ürünleri de belirledikten sonra mutlaka kısa bir araştırma yapmalısınız. Daha önce butik hesapların çok yaygın olmaması sebebiyle araştırma yapmak pek mümkün değildir. Fakat son bir senede butik hesapların sayısında ciddi bir artış olduğunu düşünürsek sayfanızı açtığınız da size rakip olacak butik hesapları mutlaka incelemelisiniz. Oldukça fazla takipçisi olan hesapların nasıl bir yol izlediğini gözlemeniz ve ilk aşamada sayfanız için yararlı olan örnekleri değerlendirmelisiniz.

Instagram bilgileri
Instagram ürün satışı
  1. Etkileyici Logo Seçimi Yapmak

Tüm araştırmaları tamamladıktan sonra hesabın açılmasından önce dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise logo seçimi. Oluşturacağınız sayfanın profil fotosu kısmına seçeceğiniz bu logoyu koymanız artı bir etki yaratacaktır. Marka değeri oluşturmada da bu adımın oldukça önemli olduğunu söylemek lazım.

Instagram Butik Hesap satışı
Instagram Butik Hesap
  1. Takipçi Kazanma Ve Sayfa Reklama Yapma

Tüm aşamaları uygulayıp bir Instagram butik hesabı oluşturduktan sonra artık ürünlerinizi sayfaya yüklemeye başlamanız gerekiyor. Bu noktada ise ortaya yeni bir sorun çıkıyor. Ortaya çıkan en büyük ve en zor sorun takipçi kazama ve sayfanızın tanıtımını yapmak. Butik hesaplarda sayfa tanıtımı yapmak oldukça önemli. Zira yeterli takipçi elde edemezseniz, sayfanızı yeteri kadar tanıtamazsanız doğal olarak ürün satışı da istenilen düzeyde olmayacaktır. Bunun için ise ilk olarak etiket kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor. Sayfaya yüklediğiniz ürünleri etiketlemek ve sayfalarda görüntülemesini sağlamanız önemli. Bunun dışında büyük butik hesaplar üzerinden de anlaşmalı reklam yapabilirsiniz. Satış ortaklığı ve reklam ortaklığı yapmak hesabın çok daha kısa bir süre içerisinde yükselmesine olanak sağlayacaktır.

Instagram gündem
Instagram Butik Hesap açmak için neler yapılır
  1. Satışa ve Ürün Ulaştırmasına Önem Vermek    

Butik hesaplar hakkında en çok merak edilen nokta satış ve kargolama sürecidir. Birçok kullanıcı sırf bu nedenle Instagram üzerinden ürün satın almıyor. Bunun için mutlaka kullanıcıya güven vermelisiniz. Öncelikle satın alma işlemi sırasında kullanıcılara çeşitli ödeme yöntemleri sunmanız yararlı olacaktır. Sanal ödeme sistemi olarak kullanılan Paypal veya havale gibi yöntemler bu noktada etkili olacaktır. Bunun dışında kargolama işlemi için de mutlaka kullanıcılara belli bilgiler vermeniz gerekiyor ki kullanıcı size güvensin. Kargo konusunda yeterli bilgilendirme işlemini de yaptıktan sonra daha fazla tercih edilen bir hesap haline gelebilirsiniz. Unutulmaması gereken bir şey varsa sattığınız ürünün referans olacağıdır. Yani siz hem satış sırasında hem de kargolama sırasında kullanıcıya ne kadar büyük kolaylık sağlarsanız kullanıcıda size o kadar olumlu referans gösterecektir. Böylelikle kullanıcıların çevresinden de takipçi kazanma ihtimaliniz yükselecek.