Facebook’un kullandığı özellikleri bir bir Instagram uygulamasına eklemesiyle beraber gündeme gelen Instagram canlı yayın sistemi, sosyal medyanın canlı yayın konusunda en çok kullanılan sistemi oldu. Daha erken devreye girmesine rağmen Twitter Periscope canlı yayın kullanımlarının bile çok daha üzerinde aktiflik elde eden Instagram’ın, kullanıcılarından da en sevilen özellik anketlerinde canlı yayın öne çıkmaya başladı. Bir hayli sık kullanılan Instagram canlı yayın özelliğinin zaman zaman güncelleme haberiyle gündem olduğunu da biliyoruz.

Instagram yetkilileri en çok kullanılan özelliklerinden biri olan canlı yayın özelliği için daha sık güncellemeler yayınlayacaklarını da her fırsatta dile getirmekte. Bu konuda son yapılan açıklamalarda Instagram yetkililerinin ne kadar kararlı olduğunu ortaya koymakta. Tüm bu açıklamalarından hemen sonra ise Instagram uygulamasının canlı yayın sistemi için bir güncelleme daha alacağı ortaya çıktı.

Instagram Canlı Yayında Arkadaş Davet Etme Dönemi

Bugün Instagram tarafından yapılan açıklama sonrasında ortaya çıkan yeni güncellemenin çoklu canlı yayın özelliği olduğu belirtildi. Konu hakkında detaylı açıklamalarda yapıldı. Doğrudan Instagram yetkilileri tarafından yapılan açıklamada yeni özelliğin canlı yayın davet olarak anılacağı belirtildi. Yeni özelliğin kullanıma girmesinden sonra kullanıcılar, canlı yayın sırasında arkadaşlarını da yayına davet edebilecek.

Instagram çoklu canlı yayın

Instagram Canlı Yayına Davet Sistemi Nasıl Çalışacak?

Yine yapılan açıklamalara göre, kullanıcıların sadece canlı yayına başladıktan sonra yeni davet özelliğini kullanmaları yeterli olacak. Muhtemelen bir buton olarak uygulamaya eklenecek olan yeni özelliği kullanmak için “davet” butonuna bastığınızda arkadaşlarınızın listesi size gösterilecek.

Bu liste üzerinden ise kullanıcıların canlı yayına davet etmek istedikleri kullanıcılara seçmeleri yeterli olacak. Ardından karşı tarafa bir canlı yayın daveti gönderilecek. Karşı tarafa gönderilen canlı yayın daveti kabul edildiğinde ise canlı yayın ekranında yeni düzene geçiş yapılacak. Canlı yayın sisteminde geçilen yeni düzen ise ekran bölme olarak bildiğimiz düzen olacak.

Daha Fazla Oku  Merakla Beklenen Oyun GTA 5’in PC Versiyonu Sosyal Medyayı Salladı

Bu yeni düzenle beraber canlı yayını yapan ana kullanıcı üst sekmede, davet edilen kullanıcı ise aynı boyutta ayarlanan alt ekranda görüntülenecek. Canlı yayını izleyen kullanıcılar her iki kullanıcının da yayınını görebilecek. Facebook Live üzerinde de kullanılan sistemin, Instagram üzerinden de epey bir ilgi topladığını söylemek gerekiyor.