Instagram’ın en çok konuşulan güncellemelerinden birisi canlı yayın güncellemesi olmuştu. Facebook Live sonrasında Instagram’ın da canlı yayın özelliğini devreye sokması söz konusu sosyal medya uygulamasının rakiplerinin önüne geçmesini de sağlamıştı. Başta Snapchat uygulamasını geride bırakacağı düşünülen canlı yayın özelliğinin kısa süre içerisinde kullanıma da sunulduğunu söylemek gerek. Fakat test aşamalarından sonra kullanıma sunulması aşamasında her ne kadar uygulamanın kısa bir süre içerisinde bu işlemi gerçekleştirdiğini söylesek de yeni canlı yayın özelliği tüm bölgeler için kullanıma sunulmamıştı. Sadece test edilen yerler için kullanıma sunulan canlı yayın özelliğinin testlerinin de başarılı olduğu doğrudan Instagram tarafından açıklanmıştı.

Instagram canlı yayın özelliğinin testlerde de başarılı olması sonrasında söz konusu güncellemenin tam olarak yayına geçeceği tarih ise merakla beklenmeye başladı. Fakat Instagram özellik duyurulmasına rağmen bir türlü ülkemizin de dahil olduğu birçok ülke de canlı yayın özelliğini kullanıma açmamıştı.

Instagram canlı yayın

Bu durum için Instagram’ın aslında alt yapısını hazırladığı düşünülüyordu. Söz konusu özellik ise geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncelleme ile biraz daha geniş bir alanda kullanılmaya başlandı. Fakat yine ülkemizde de kullanılamayan canlı yayın özelliği dün yayınlanan yeni Instagram güncellemesi ile beraber ise sonunda kullanıma sunuldu. Canlı yayın özelliğinin kullanıma girmesi ile beraber Instagram canlı yayın artık ülkemizde de kullanılabilir hale geçti. Peki Instagram canlı yayın özelliğini kullanarak canlı yayın yapabilmek için hangi ayarları yapmak gerekiyor? Canlı yayına başlamak için yapılacak ekstra bir işlem var mı?

Instagram Canlı Yayın Özelliğini Kullanılabilir Hale Getirmek

Bu işlem için yapmanız gerekenler oldukça basit. Zaten Instagram tarafından söz konusu güncelleme ile beraber canlı yayın desteği sunuldu. Canlı yayın özelliğini kullanmak için yapmanız gereken ilk işlemde akıllı telefonunuzdan Instagram’ı güncellemek. Uygulamayı güncelledikten sonra hikayeler bölümünde yer alan normal modun yanı sıra canlı yayın modunun da olduğunu göreceksiniz. Canlı yayın özelliğini kullanmak için bu kısımdan canlı yayın kısmına geçmeniz yeterli oluyor. Söz konusu özellikten sonra bundan sonra Instagram’ın ne gibi güncellemeler yayınlanacağı ise merak konusu oldu. Zira bu konuda henüz Instagram tarafından bir güncelleme açıklaması da gelmedi.