Instagram geçtiğimiz günlerde yepyeni bir sistemi daha duyurdu. Yapılan duyuru sonrasında canlı yayın sisteminin değiştirildiği belirtilmişti. Değişikliğin nedeni ise canlı yayın sisteminde kullanıcıların şikayet ettikleri kullanım. Öyle ki eski kullanımda Instagram üzerinden canlı yayın yaptığınızda, canlı yayın tamamlanır tamamlanmaz siliniyordu. Bir nevi anlık canlı yayın yapıyordunuz. Instagram Canlı Yayınları sistemi sevilse de bu yapı pek sevilmemiş ve kullanıcılardan da pek olumlu yorumlar almamıştı.

Hal böyle olunca Instagram Canlı Yayınları sistemi için yeni bir güncelleme yayınlanmıştı. Yeni güncelleme sonrasında kullanıcıların canlı yayınlarını cihazlarına kaydetmeleri sağlanmıştı. Fakat yine canlı yayınların yeniden paylaşılması durumu söz konusu değildi. Artık tam olarak kullanıcıların istediklerine göre bir sisteme geçmek isteyen Instagram, son olarak geçtiğimiz günlerde Instagram Canlı Yayınlarını tekrar paylaşma özelliğini devreye soktu.

Instagram Canlı Yayınları Yeniden Nasıl Paylaşılacak?

Instagram tarafından, Instagram Canlı Yayınları için yayınlanan yeni güncellemeyle beraber canlı yayınların tekrar paylaşılmasının da önü açıldı. Peki Instagram Canlı Yayınları yeniden nasıl paylaşılacak? Detaylar neler? Instagram Canlı Yayınları yeniden paylaşma ayarları neler?

İlk bilmemiz gereken konu Instagram Canlı Yayınları paylaşımlarının sadece hikayeler bölümünde yapılacağı. Sadece hikayeler bölümünde yapılacak bir paylaşım türü olması nedeniyle 24 saat gibi bir süre sunulmuş durumda. Instagram canlı yayınını tekrar paylaştığınızda, hikayeler bölümünden 24 saat içerisinde paylaşımlarınız yine kaybolacak.

Paylaşımlarınızın tekrar kaybolmasına kadar geçen süre içerisinde ise kullanıcıların canlı yayınları tüm detaylarıyla yeniden oynatılabilecek. Bu süre sonunda diğer 24 saati doldurmuş olan hikayeler paylaşımlarında olduğu gibi canlı yayınlarınızı da doğrudan kayboluyor. Peki Instagram Canlı Yayınları paylaşımları nasıl yapılacak?

Daha Fazla Oku  Instagram’ın Yeni Tasarım APK Dosyasını Sakın İndirmeyin

Instagram Canlı Yayınları Tekrar Paylaşmak

Hikayeler bölümünde canlı yayınlarınızı yeniden paylaşmanız için yapmanız gereken işlemlere geçelim.

  • Canlı yayınlarınızı normal bir şekilde başlatıyorsunuz. Canlı yayınlarınız sırasında yine tüm özellikleri standart bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Asıl işlem canlı yayın bittikten sonra devreye giriyor.
  • Yeni güncelleme sonrasında canlı yayınlarınız kısmında doğrudan paylaşma özelliğini göreceksiniz. Canlı yayın işlemi tamamlandıktan sonra “hikayelerde paylaş” sekmesini aktif konuma getirip alt kısımdan “paylaş” kısmına tıklamanızdan sonra işlem tamamlanacak. Bu işlemden sonra Instagram Canlı Yayınları hikayeler bölümüne eklenmiş oluyor.

Instagram Canlı Yayınları hikayelere ekleme

  • Yeni paylaşımla beraber artık hikayeler bölümünde canlı yayınınızı görebiliyorsunuz. Canlı yayın kısmında göreceğiniz paylaşımlar ise daha önce bahsettiğimiz gibi tüm canlı yayın özelliklerini barındırıyor.
  • Yani canlı yayınlarınızda ne yorum aldıysanız, ya da canlı yayınlarınızda nasıl cevaplar verdiyseniz doğrudan bunlarda görüntüleniyor. Tabi ki beğeniler ve ifadelerde doğrudan paylaşılıyor. 24 saat sonrasında ise paylaşımını doğrudan kayboluyor.
  • Son olarak şunu hatırlatalım ki canlı yayınlarınızın tekrarını illa ki hikayeler bölümünde paylaşmanız gerekmiyor. Yani bu zorunlu kılınmamış. İsterseniz paylaş yerine hikayelerde paylaş çubuğunu pasif konuma getirip paylaşımınızı silebilirsiniz.

Not: Bu özelliğinde Instagram 10.26 sürümünden sonra kullanıma girdiğini gördük. Fakat bu özelliğin herkese sunulması da yine Instagram 10.27.1 sürüm güncellemesini buldu. Eğer özelliği kullanamıyorsanız güncellemelerinizi kontrol edin. Eski bir sürümde sorun yaşayabilirsiniz.