Instagram çoklu gönderi sistemi artık hemen her kullanıcı tarafından tercih edilen bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Daha önceki yazılarımızda Apple’ın resmi Instagram sayfasını açtığını da belirtmiştik. Teknoloji devi Apple bile, yaptığı tüm paylaşımlarda Instagram Çoklu Gönderi sistemini kullandı. Instagram Çoklu Gönderi sistemi olarak karşımıza çıkan ve kısa süre önce yayınlanan güncellemeler sonrasında sisteme dahil edilen özelliği bilmeyen kullanıcılar için bir kez daha detaylı olarak ele alalım. Daha sonra sistem hakkında bilinmesi gereken püf noktalardan ve sistemin nasıl kullanılacağından söz edelim.

Instagram Çoklu Gönderi Nedir?

Albüm özelliği olarak da bilinen Instagram Çoklu Gönderi, bir paylaşım altında birden fazla paylaşım yapmanıza olanak sağlayan bir sistem. Söz konusu sistemle beraber paylaşılan fotoğraflarda, tek bir gönderi gözüküyor olsa da takipçileriniz bu gönderiye girdiğinde paylaştığınız diğer görselleri de sağa sola okları kullanarak tek bir gönderi altında görebiliyor. Bu şekilde kullanıcılar 10 gönderiye kadar toplu paylaşımlar yapabilmekte. Paylaşım yapılan 10 gönderi içerisinde gezinme adına kullanılan sistemde dediğimiz gibi oldukça basit. Sadece sağa ve sola kaydırma işlemi yeterli. Instagram Çoklu Gönderi sisteminin tam olarak nasıl kullanıldığına geçmeden önce özelliğin video paylaşımları içinde geçerli olduğunu ekleyelim.

Instagram Çoklu Gönderi

Instagram Çoklu Gönderi Nasıl Kullanımı ve Püf Noktaları

Hemen özelliğin nasıl kullanıldığı hakkında bilgilere geçelim. Bunun için kullanıcıların standart paylaşım ekranına gelmesi gerekiyor. Ardından yapacağımız işlemler şöyle;

 • Instagram Çoklu Gönderi” simgesine basarak kütüphane seçimini yapmanız gerekiyor.
 • Ardından karşınıza gelen ekrandan çoklu paylaşım simgesi olan “Instagram Çoklu Gönderi” simgesine tıklamanız gerekiyor.
 • Şimdi paylaşım yapacağınız fotoğraf ve fotoğraflarınızı seçmeniz gerekecek. Bunun için kullanıcıların 10 adet seçim şansı var. Hem video hem de fotoğraflarınız arasında seçim yapabiliyorsunuz. Bunun için bir sınırlama yapılmıyor.
 • Fotoğraflarınızı ve videolarınızı düzenlemek içinde, düzenleme yapmak istediğiniz paylaşımlarınızın üzerine tıklamanız gerekecek. İstediğiniz fotoğrafı seçerek düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Eğer tek tek düzenleme yapmak istemiyorsanız, doğrudan alt kısımda yer alan filtrelerden herhangi birini seçerek tüm paylaşımlara uygulanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Instagram Çoklu Gönderi sisteminde ne kadar fotoğraf seçerseniz seçin, doğal olarak bu paylaşımlar bir sıraya konacaktır. Tüm düzenlemelerinizden sonra bu sıralamayı düzenlemek isteyebilirsiniz. Bunun içinde sıralamasını değiştirmek istediğiniz paylaşımınıza basılı tutup, ardından ise paylaşımınızı istediğiniz sıraya sürükleyebilirsiniz.
 • Tüm bu düzenlemeler paylaşımlarınız için yapacağınız düzenlemeler. Fakat kullanıcıların paylaşımları kaldırmak istemesi durumuyla da karşı karşıya kalabildiğini biliyoruz. Yani çoklu gönderiniz içerisinde yer alan bazı paylaşımları kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunun için paylaşıma yine basılı tutmanız ve ardından da çöp kovası simgesine bırakmanız gerekiyor.
 • Düzenleme ekranında işlemler bittikten sonra “ilerle” butonlarını kullanmanız gerekiyor.
 • Son ekranda etiketlemeler yapabileceğiniz bölüm gözükecek. “İnsanları etiketle” sistemini kullanacak olursanız istediğiniz kullanıcıları, istediğini gönderiye etiketleyebilirsiniz. Ardından işlem tamamlanmış olacak. Paylaşım bu kadar ile sınırlı.
Daha Fazla Oku  Instagram Akış Özelliği Açıklaması

Instagram Çoklu Gönderi Püf Noktalar

 • Çoklu paylaşımlarda, ana ekranda paylaşılan fotoğrafın altında kaç tane ekstra fotoğraf olduğunu gösteren noktalar olur. Bu paylaşılan gönderi sayısıyla aynı sayıda nokta ile ifade ediliyor. Kullanıcı hangi resimde ise o resmin nokta işareti renklendirilir.
 • Sağa ve sola kaydırma hareketleriyle geçiş yapabilirsiniz.
 • Kullanıcılar toplu gönderi içerisinde tek tek resimlere yorum atamaz. Atılan yorumlar ya da beğeniler toplu gözüküyor. (Tabii bu bir avantaj)
 • Gönderide paylaşım yapıldıktan sonra sıralamayı tekrar değiştirmeniz mümkün değil. Bunun için gönderiyi silme seçeneğiniz mevcut.
 • Etiketlenen hesaplar sonradan değiştirilemez.
 • Açıkları yeniden düzenleyebilirsiniz.

Not: Son olarak şunu hatırlatalım ki Instagram Çoklu Gönderi çok daha fazla veri harcayacaktır. Fotoğraf kalitesine ve video bağlı olarak internetiniz çok kullanılabilir. Bu nedenle mobil veri yerine WİFİ ağını tercih etmekte yarar var.