Instagram uygulaması, geçtiğimiz kış önemli bir güncelleme haberi ile gündeme gelmişti. Sosyal medyanın amiral gemisi konumunda olan uygulamanın yayınladığı yeni güncelleme sayesinde, kullanıcılara çoklu paylaşım özelliği sunulmuştu. Instagram tarafından albüm özelliği olarak adlandırılan bu sistem sayesinde, paylaşımlarınızı ardı ardına göndermek yerine, tek bir sistem üzerinde 10 taneye kadar paylaşımlarınızı gönderebiliyorsunuz. Bir defada 10 adet paylaşım yapmanıza ve tüm bu paylaşımların tek bir gönderi olarak gösterilmesine olanak sağlayan özellik, şimdilerde yeni bir güncelleme daha alıyor. Aslında Instagram bu kısımdaki eksikliği gideriyor.

Instagram Çoklu Paylaşımlarda Kırpma Zorunluluğu Olmayacak

Instgaram’ın ilk yıllarında kullanılan kırpma zorunluluğu, çoklu paylaşım bölümünde hala geçerli. Instagram albüm özelliğini kullanarak gönderilerinizi paylaşmak istediğinizde, gönderilerinizin orijinal halini paylaşmak yerine bu gönderilerin kırpılmış ve tek bir düzene getirilmiş halini paylaşabiliyorsunuz. Dediğimiz gibi bu özellik ilk yıllarda standart paylaşımlarda da vardı ve Instagram özel bir güncelleme yayınlayarak kare format zorunluluğunu ortadan kaldırmıştı. Şimdi ise aynı durum çoklu fotoğraf paylaşımı içinde geçerli olacak.

Instagram Çoklu Paylaşım

Bu kez yayınlanan güncelleme kullanıcıların çoklu paylaşımları tek düzey yapması zorunluluğunu ortadan kaldıracak. İster yatay ister dikey konumda, fotoğraflarınızın orijinal haliyle paylaşılması mümkün kılınacak. Fotoğrafların orijinal haliyle kırpılmadan paylaşılması da kesinlikle çoklu fotoğraf paylaşımlarının çok daha eğlenceli hale gelmesini sağlayacaktır. Şimdiden ilgi ile karşılanan yeni güncellemenin yayınlanması ise biraz daha süre istiyor. Tüm bölgeler için güncellemenin yayınlanması birkaç hafta sürecek.

Bunun dışında yeni güncellemenin Instagram çoklu paylaşımlara yeni filtreler, yeni özellikler ekleyeceği de belirtiliyor. Henüz bu konuda çok fazla detay verilmemiş olsa da çoklu paylaşım kısmının da zenginleştirileceğini net bir şekilde anlayabiliyoruz. Şimdilik daha fazla detay için yeni güncellemenin yayınlanmasını beklememiz gerekiyor. Canlı yayın için ikili canlı yayın özelliği, hikayeler için yeni filtreler ve yeni mesaj sistemi, çoklu paylaşımlar için orijinal görsel paylaşma özelliği gibi değişikliklerin son sürümden sonra detaylanmasını bekliyoruz.