Instagram zaman zaman sunucu tabanlı sorunlarla gündeme gelebiliyor. Sistemde yaşanan sunucu sorunları ise kullanıcıların, hesaplarına giriş yapmalarını engelliyor. Sunucu tabanlı olduğu ve bağlantıları engellediği bilinen bu sorunlar ise son dönemde sık sık yaşanmaya başladı. İlk olarak hikayeler güncellemesine gelen yeni özellikler sonrasında Instagram’ın kapanmasına neden olan sunucu tabanlı sorun, bir hafta sonra ise bir kez daha tekrarlanmıştı. Aradan geçen bir aylık bir zaman sonrasında Instagram, bugün bir kez daha çökme durumuyla karşı karşıya kaldı. Üstelik bu kez sadece Instagram değil, Facebook sunucularında da bir sorun yaşandı ve web siteleri kullanılmaz hale geldi?

Instagram Ne Zaman ve Neden Çöktü?

Sunucu tabanlı olarak bir bakım çalışması veya sunucu tabanlı bir erişim sorunu nedeniyle Facebook ve Instagram sitelerinde çökme yaşandığı açıklandı. Bugün yaşanan ve saat 16:00 sıralarında tamamen çökme durumuyla karşı karşıya kalan sosyal medya devleri, yaklaşık olarak 2 saat gibi bir süre kapalı kaldı. 2 saat gibi bir süre boyunca servislerin kapalı kalması sosyal medyada da gündem oldu. Instagram’a ve Facebook’a girmek isteyen kullanıcıların ise mesajlarla karşılaştığı ve uyarı mesajlarının, kullanıcıları giriş yapmaması adına yönlendirdiği açıklandı.

İlk etapta ülkemizde yaşanan bir sorun olarak düşünülse de sosyal medyada gündem olan konu için BTK başkanı tarafından yapılan açıklama, sorunun tüm dünya genelinde yaşanan bir sorun olduğunu göstermiş oldu. Evrensel olarak yaşandığı açıklanan sorunla ilgili olarak, Facebook yazılı bir açıklama ise yapmadı. Facebook’un açıklama yapmamasına karşın, sistemin düzelmesinden sonra uyarı mesajlarının da kaldırıldığı görüldü.

Şu an sistemlerde yaşanan bir sunucu saldırısı durumu mu söz konusu bilemiyoruz fakat sorun tamamen çözülmüş durumda. Instagram şu an için kullanıma açık durumda. Hem uygulama üzerinden hem de web sürüm üzerinden, uygulamayı sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Konu hakkında, çökme sorununun kaynağı için bir açıklama yapıldığı an, sitemizde de bu açıklamaya yer vereceğiz. Sunucu sorunu konusunda kesin bir açıklama gelmesinin beklendiğini de ekleyelim.