Akıllı telefonlarda kullanılan resmi uygulama mağazaları olan Google Play ve App Store gibi uygulama mağazalarında en çok indirme alan uygulamalardan birisi de Instagram olarak öne çıkıyor. Sosyal medyanın dev uygulamalarından biri olması ve aynı zamanda Instagram’ın dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından da biri olması Instagram’ın hemen her sene uygulama mağazalarının en çok indirilen uygulamalar listesinde de yer almasını sağlamıştı. Instagram’ın bu kadar çok başarı elde etmesi ile birlikte özellikle Android uygulama mağazası olan Google Play Store üzerinden ayrıca uygulamanın yeni güncellemeler ve uygulama hakkında sürekli yapılan yorumlarda dikkat çekiyor.

Her ne kadar genel olarak uygulama Google Play Store üzerinden kullanıcılardan beğeni alsa da bununla beraber Instagram’ın eksik kalan, sevilmeyen ve kullanıcıların sorun yaşadıkları özellikleri de yok değil. Bu durumda uygulamanın yorumlarına eleştiriler olarak geliyor. Fakat genel değerlendirme de kullanıcılar doğrudan Instagram’a yorum yaptıkları için uygulamaların ayrı ayrı özelliklerde de ayrı ayrı beğendikleri ya da beğenmedikleri özellikleri de değerlendiremiyorlardı. Bu durum Instagram’ın genel beğeni oranını da düşürmekteydi.

Şöyle ki söz konusu uygulama ile beraber yorum yaparken mesela şikayet edilen özellik video süresi özelliği olsun kullanıcı diğer özellikleri sevse bile sadece bu özellik için olumsuz beğenmeme özelliğini değil tüm uygulamayı beğenmeme özelliğini kullanıyordu. Bu durumda da genel olarak Instagram beğeni oranlarının değiştiğini görebiliyorduk.

Instagram Derecelendirme

Söz konusu sistem ile beraber Instagram’ın beğeni oranlarının düşmeye başladığını da söylemek gerekiyor. Instagram ise genelde kullanıcı yorumlarına göre güncellemeler yayınladığı için yorum sistemine nasıl cevap verildiği ve derecelendirmenin nasıl olduğu da uygulamanın en çok önem verdiği konulardan biri olarak dikkat çekiyor. Google tarafından yapılan güncelleme ile beraber ise artık bu sistem değişti.

Daha Fazla Oku  Instagram’da Yorum Engeli Dönemi Başlıyor

Instagram İçin En İyi Özellikler Sistemi

Yapılan güncelleme sonrasında artık Google Play Store üzerinden derecelendirme sistemi de değişti. Sadece Instagram için değil diğer sosyal medya uygulamaları için de kullanılan derecelendirme sistemi ile beraber artık genel olarak uygulamaya beğeni ya da beğenmeme derecelendirmesinin yanı sıra artık en çok beğenilen özelliiklerde gösteriliyor.  Artık uygulamanın tüm özellikleri tek tek beğeni oranları ile değerlendiriliyor.

Instagram içinde resim sistemi, paylaşım sistemi, yorum sistemi gibi birçok farklı derecelendirme dikkat çekiyor. Bu derecelendirme sistemi ile beraber Instagram’ın farklı özelliklerinin beğeni durumunu görebiliyorsunuz. Özelliğin beğeni durumunun hemen altında bu özelliğin ne kadar çok beğeni aldığının oranları da kullanıcılara gösterilmekte.

Haliyle bu sistem ile beraber kullanıcılar hangi özelliğin ne kadar beğenildiğini ve beğeni oranlarını da görebiliyor. Bununla beraber Instagram beğeni oranlarının görüntülenmesinin dışında Instagram beğeni sisteminde hangi özelliğin ne kadar çok öne çıktığını da görebiliyorsunuz.

Bu şekilde de aslında takipçi kazanmak için hangi özelliğin daha fazla tercih edilebileceğine de karar verilebiliyorsunuz. Bu yönü ile yeni derecelendirme sisteminin bir hayli olumlu sonuçları olduğunu söylemek gerekiyor. Tabi ki sistemin kullanıcılara sağladığı ayrıcalıkların yanı sıra asıl olarak Instagram’a büyük bir ayrıcalık sağladığını da belirtelim.

Zira söz konusu sistem ile beraber Instagram kullanıcıların hangi özellikleri ne kadar sevdiklerini hangi özelliklere daha fazla eleştiri getirdiklerini de görebiliyor. Bu sayede zaten Instagram güncellemelerinde de eksik kalan yönlerin daha fazla öne çıkacağı ve daha hızlı bir şekilde düzeltilebileceği de belirtilmekte. Tabi Instagram söz konusu sistemi ne kadar kullanacağı da merak konusu.