Facebook haliyle Facebook altında çalışan Instagram, kullanıcı güvenliği konusunda en çok çalışma yapan uygulamalar arasında gösteriliyor. Özellikle Instagram’ın uygulaması içerisinde kullandığı topluluk kuralları olarak bilinen kuralları sayesinde Instagram üzerinden uygunsuz paylaşımlar yapan ya da diğer kullanıcıları rahatsız eden hesaplar otomatik olarak Instagram tarafından kapatılıyor. Bu şekilde Instagram’da kullanıcı güvenliğini sağlamak için çalışmalar da yapan uygulama sahte hesaplar için de benzeri bir sistemi kullanarak düzenli olarak bu hesapları engelliyor. Instagram’ın uyguladığı kuralların ise sadece ana sayfa ya da hesap paylaşımları ile ilgili olmadığını da söylemek gerek. Bunun dışında Instagram Direct üzerinden gelen mesajlar içinde Instagram kullanıcıların rahatsız olacağı mesajları engellemekte. Fakat bu noktada kullanıcıların mutlaka kendilerini rahatsız eden mesajları Instagram’a bildirmesi gerekiyor.

Instagram Direct Mesajı şikayet etme
Instagram Direct Mesajı şikayet etme

Instagram Direct Mesajları Instagram’a Bildirme

Zira bu şikayetle beraber hem Instgaram’ın konuya anında müdahale etmesini sağlayabiliyor hem de sizi rahatsız eden mesajın engellenmesini sağlayabiliyorsunuz. Instagram tarafından Instagram Direct için kullanılan şikayet sistemi ise oldukça basit bir şekilde kullanılabiliyor. Bunun için yapmanız gereken işlemler neler? Instagram Direct mesaj şikayeti nasıl yapılır? Daha detaylı olarak ele alalım.

  • Öncelikle Instagram Direct mesaj bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. Sizi rahatsız eden ifadelerin yer aldığı şikayet etmek istediğiniz mesajı seçmeniz gerekiyor. Daha sonra bu mesajı Instagram’a şikayet etmek için ise konuşmanın içerisinde yer alan mesajın üzerine gelmeniz gerekli.
  • Ardından mesaj silmek için de kullanılan işlemde olduğu gibi bir süre mesajın üzerine basılı tutmanız gerekiyor. Mesajın üzerine basılı tuttuğunuzda ise karşınıza yeni bir açılır menü gelecek. Yapmanız gereken bu açılır menü üzerinden “şikayet et” seçeneğini seçmek. Gönderdiğiniz şikayet hemen Instagram tarafından da işleme alınıyor. Ardından ise mesajın içeriği gerçekten sakıncalı bulunursa Instagram kişiyi engelliyor.
Daha Fazla Oku  O Ses Türkiye’nin Şampiyonu Sosyal Medyayı Salladı

Bunun dışında size Instagram Direct üzerinden mesaj gönderen kullanıcının tekrar mesaj göndermesini istemezseniz de bu durumda doğrudan kullanıcıyı engellemenizde yeterli olacaktır. Kullanıcıyı engellemeniz durumunda bu hesaptan bir daha size direk mesaj gönderimi de gerçekleştirilemiyor.