Instagram, gündemi yakından takip etmek için kullanılan uygulamalardan biri haline gelmeye başladı. Artık sadece sosyal medya gündeminin paylaşıldığı değil, dünya gündeminin paylaşıldığı bir platform haline gelen Instagram’ın bu yapısı, her konuda uygulamanın öne çıkmasını sağlamaya başlamış durumda. Sosyal medya devinin bu şekilde öne çıktığı konulardan birisi de doğal yaşam olmaya başladı. Son yıllarda küresel ısınmanın etkilerinin artması ve canlılara karşı şiddetin artması nedeniyle Instagram bu konuda daha fazla adım atmaya başladı. Son olarak teknoloji devinin bu konuda da somut bir adım atacağı ortaya çıktı. Dün paylaşılan bilgilerle beraber uygulamanın bu konuda yeni bir dönem başlatacağını gördük. Instagram Doğal Yaşam koruma konusunda atılan yeni adımın detaylarına geçelim.

Instagram Doğal Yaşam İçin Beklenen Düzenleme

Sosyal medya devi yeni dönemde etiket sistemini bu düzene göre değiştireceğini açıkladı. Instagram Doğal Yaşam projesi olarak duyurulan yeni proje kapsamında, kullanıcılar hayvanlara karşı şiddet içeren ya da doğaya karşı benzeri bir durumu çağrıştıran etiketler kullanamayacak. Kullanıcılar bu şekilde bir etiket kullandıklarında, Instagram Doğal Yaşam projesi kapsamında bu etiketleri kullanan kullanıcılara uyarı gösterecek.

Instagram Doğal Yaşam

Kullanıcılara gösterilen uyarılarla beraber, bu tip etiketlerin kullanımı engellenmiş olacak. Söz konusu etiketlerin kullanımının engellenmesi ve uyarı ile kullanıcıların bilgilendirilmesi ilk adım olacak. Bir diğer adım ise etiketlerin aramasıyla ilgili olacak. Instagram Doğal Yaşam yine benzeri etiketlerin aramasının yapıldığı durumda da kullanıcıların uyarılarla karşılanacağı açıklanmış durumda. Instagram’ın çok daha başarılı bir uygulama haline gelmesinin yanı sıra, topluluk kurallarını da çok daha zenginleştirecek olan yeni adımların devam edeceği belirtiliyor.

Benzeri Adımlar Artıyor

Instagram’ın sosyal medya uygulamaları içerisindeki gücünü düşünecek olursak, böyle bir adım epey bir ses getirecektir. En azından bu şekilde uygulamanın bir farkındalık yaratması bekleniyor. Benzeri adımların diğer sosyal medya uygulamaları içinde atılması bekleniyor. Aynı türden çalışmaların YouTube içinde yapıldığını biliyoruz.

Daha Fazla Oku  Şaşırtan Selfie Rekoru

Hatta bugün yapılan açıklama sonrasında YouTube üzerinde şiddet içeren videoların kaldırılması ve bu tip videoların engellenmesi için 10 bin yeni gözlemci alınacağı açıklanmıştı. Bu ve buna benzer adımların Instagram, YouTube derken tüm diğer sosyal medya uygulamaları için uygulanacak genel kurallar olması bekleniyor.