Instagram Ekran Görüntüsü Nedir ?

Sosyal medya uygulaması Instagram, hikaye özelliği için ekran görüntüleme özelliğini duyurdu. Instagram ekran görüntüsü özelliği artık hikayelerinizin kimin tarafından ekran görüntüsü alınarak kaydedildiğini kullanıcılara bildirecek.

instagram-ekran-görüntüsü-alındı-engelleme

Bu uygulama sayesinde artık sizi takip eden kişiler sizden habersiz bir şekilde hikaye fotoğraflarınızı ve videolarınızı kaydedemeyecek. Instagram ekran görüntüsü özelliği geçtiğimiz Cuma günü duyurulmuştu ve artık kullanıcıların hizmetine de sunuldu. Yıl başından beri test edildiğiyle ilgili birçok bilgi paylaşılmış ve yine aynı konu hakkında birçok haber yapılmıştı. Artık biliyoruz ki ekran görüntüsü özelliği gerçek oldu.

Çoğu stalkerın korkulu rüyası olabilecek bu uygulama sayesinde bazı Instagram kullanıcıları rahat bir nefes alabilecek. Uygulama daha önceki yazılarımızda anlattığımız gibi ekran görüntüsü alınan kişiye bir bildirim göndermeyecek. Test aşamasında bu şekilde çalıştığı iddia edilen ekran görüntüsü özelliğinin bugün yapılan araştırmalar sonucunda bu şekilde çalışmadığı anlaşıldı.

Ekran Görüntüsü Özelliği Nasıl Çalışıyor ?

Bu özellik için herhangi ek bir programa ihtiyaç duyulmuyor. Bir Instagram kullanıcısının paylaştığı resme göre uygulama size hikayeniz içinde sizin hikayenizi izleyenler bölümünde çalışıyor. Hikayenizi izleyenler bölümünü açtığınızda karşınıza çıkan kişilerden bazılarının yanında küçük bir kamera ikonu bulunuyorsa o kişiler sizin hikayenizi kaydetmiş demek oluyor. Aşağıdaki resme bakarsanız daha rahat bir şekilde sistemin nasıl çalıştığını anlayabilirsiniz.

Instagram-ekran-görüntüsü-alındı

Yukarıda da gördüğünüz gibi bu kullanıcının hikayesini kaydeden kişinin yanında kamera ikonu olarak tabir edebileceğimiz çember ve çizgilerden oluşan bir ikon var. Bu ikon o kişinin hikayenizden ekran görüntüsü aldığını göstermektedir. Artık sizde hikayelerinizi izleyen kişilere bakarken bu özelliğin sayesinde kimlerin hikayenizi kaydettiğini bulabilirsiniz.

Daha Fazla Oku  İbrahim Tatlıses Bir Kez Daha Instagram’dan Ateş Püskürdü

Instagram Ekran Görüntüleme Özelliği Nasıl Engellenir ?

Instagram’ın radikal bir kararla hikayelerden ekran görüntüsü alan kişilere karşı getirdiği bu özelliklik bazı kullanıcılar tarafından pek hoş karşılanmadı. Özellikle stalkerlık yapan kullanıcılar bu özellik yüzünden yakayı ele verebilir ve belki de başları istemedikleri türden belalara karışabilir.

Özelliğin bu yönüyle istenmeyen özellik ilan edilmesi durumu var. Bu durum yüzünden bazı kullanıcılar bazı çözümler üzerinde çalışmaya bile başladı. Bir Instagram kullanıcısı Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile ekran görüntüsü almak özelliğini alt ettiğini duyurdu.

Kullanıcının yaptığı açıklamaya göre eğer ekran görüntüsü almak istediğiniz fotoğrafı daha önce hikayenizde açar ardından da telefonunuzu uçak moduna alır ve ekran görüntüsü alırsanız karşı taraf sizin ekran görüntüsü aldığınızı anlayamayacaktır.

Diğer bir yöntem de Instagram’ı web sitesi üzerinden açarak ekran görüntüsü almak veya kaydetmek istediğiniz hikayenin urlsi ile hikayeyi bilgisayara kaydetmektir. Bu yöntem diğer yönteme göre biraz daha zorlu görünse de stalkerlık yapan kullanıcılar için iyi bir çözüm gibi görünüyor. Son yöntem ise Story Reposter For Instagram programını kullanarak ekran görüntüsü alınmak istenen hikayenin indirilmesidir. Bu yöntemlerin hepsi denenmiş ve Instagram’a yakalanmadan hikayeler kaydedilebilmiştir.

Instagram’ın, kişilerin kişisel haklarını korumak için daha öncede bazı güncellemeler yaptığı biliyoruz. Ancak bir sonraki adımın ne olacağını bizler de tam olarak kestiremiyoruz.