Instagram, en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olmasının yanında, kullanıcıların kişisel albümü konumunda. Hem masrafsız hem de uzun süre kullanabileceğini ve sürekli olarak güncelleyebileceğiniz bir albüm niteliği taşıyan Instagram, tamamen dijitale dönmeye başlayan dünyada giderek popülerleşmeye de devam ediyor.

Bu kadar çok kullanılmasının nedeni sunduğu bu yapı olsa da Instagram’ın tek artısı bunlar değil. Bunun dışında kullanıcılar Instagram ortamından paylaştıkları, fotoğraf ve videoları internet sitelerinden ya da herhangi bir internet sayfasından paylaşılabiliyor. Yani istediğiniz an farklı mecralarda da Instagram paylaşımlarınızı kullanabiliyorsunuz. Peki, Instagram paylaşımlarınızı nasıl internet sayfalarında da paylaşabilirsiniz? Detaylara bakalım.

Instagram Paylaşımlarının Gömülü Kodlarını Almak

Sistemin tam olarak sağladığı ayrıcalıktan söz etmek gerekiyor. Bu sistem sayesinde paylaşımlarınızın “embed” olarak bildiğimiz gömme kodlarını alabileceksiniz. Gömme kodlarını kullanarak, paylaşımınızı bir yerleştirme olarak, herhangi bir internet sayfasına eklemeniz mümkün kılınıyor. Şimdi bu işlemi nasıl gerçekleştireceğimize geçelim. Yapılacak işlemler şöyle;

  • Bunun için Instagram’ın web sürümünü kullanmanız gerekiyor. Instagram.com adresine gitmeniz gerekecek.
  • Web sürümden profil kısmına gitmeniz gerekiyor. Bunun için Instagram’ın belirttiği adres yolu şöyle: “http://instagram.com/[kullanıcıadı].”
  • Bu adres yolunu kullanarak hesabınıza gitmeniz gerekiyor. Ardından ise gömme kodunu almak istediğiniz paylaşıma gelmeniz gerekiyor.
  • Paylaşımın sağ alt köşesinde yer alan “…” simgesine tıklamanız ve menüyü açmanız gerekiyor.
  • Buradan açılacak ekrandan “Göm” sekmesine tıklamanız gerekiyor. “Embed” olarak da bilinen bu kısma tıkladığınız zaman kod dizini karşınıza çıkacak.

instagram paylaşımlarını sitelerde yayınlama

  • Karşınıza çıkan kodu kopyalamanız gerek. Kopyaladığınız bu kodları ise internet sayfasının metin editörü kısmında yani “HTML” bölümünden istediğiniz alana yapıştırmanız gerekiyor.
  • Yapıştırma işlemini gerçekleştirip, sayfayı güncellediğiniz zaman gönderiniz doğrudan sayfa üzerinde konumlandırılmış oluyor. Yani bir nevi gönderinizi yayınlamış oluyorsunuz.
Daha Fazla Oku  Instagram, Bolt ile Snapchat'e rakip oldu!

Söz konusu sistem birçok internet sayfasında desteklenmekte. Fakat bazen Tumblr sitesi başta olmak üzere görüntüleme sorunları yaşanabiliyor. Bu durumda kopyaladığınız bağlantının tam adrese sahip olduğundan emin olmanız gerek. Eğer bağlantı doğru olmasına rağmen sorun yaşanıyorsa, sayfa desteğinde bir sıkıntı olabilir. Başka sayfalarda da deneme yapın.