Facebook’un desteğini her an gösteren ve her an biraz daha büyümeye devam eden sosyal medya uygulaması Instagram, uzun bir aradan sonra yeni istatistiklerini paylaşmaya başladı. En son 5 ay önce paylaşılan istatistiklerin yenilenmiş raporları yayınlandı. Aslında 5 ay gibi bir süre çok kısa olarak gösterilebilir fakat söz konusu sosyal medya olunca oldukça uzun bir süreden söz ediyoruz. Yeni açıklanan kullanıcı sayısı da bunun bir kanıtı olmayı başardı.

Daha önce paylaştığımız yazımızda da Instagram’ın kullanıcı sayısının 800 milyona ulaştığını belirtmiştik. Sadece 5 ay gibi bir süre içerisinde 100 milyon kullanıcı sayısı artışı sağlaması nedeniyle öne çıkan Instagram’ın, aynı etkinlikte ortaya çıkan birçok yeni özelliği de oldu. Hemen Instagram’ın tanıtılan yeni özelliklerinden ve değişimlerden söz edelim.

Yorumlara Kişisel Filtreleme Özelliği

Kullanıcı sayılarının da açıklandığı etkinlikte ilk göze çarpan açıklama yorum bölümüyle ilgili olmuştu. Yorum bölümü için yapılan paylaşımlarda, Instagram kullanıcılarının kişisel yorum engelleme sistemini kullanabilecekleri belirtildi. Bu sistem yorum filtreleme konusunda son nokta olmuş oldu. Şimdiye kadar kullanıcıların ya yorumlara tamamen kapalı bir şekilde paylaşım yapmaları ya da kullanıcıların sadece belli kelimelere karşı filtreleme yapmaları sağlanıyordu.

Fakat bu kelime filtreleme sistemi de çok kolay bir şekilde kandırılabiliyordu. Şimdi ise uygulamanın kişiye özel yorum filtreleme özellikleri geliyor. Bu şekilde kullanıcılar, kendilerine yorum atmak istemedikleri kullanıcıları yorum engelleme listesine ekleyebiliyor. Yeni yorum sisteminin kullanımı içinde güncellemelerin kısa süre sonra yayınlanması bekleniyor. Henüz güncellemeler tamamlanmış değil.

Instagram Sağlık Desteği

Bir süredir konuşulan yeni özellik sonunda kullanıma da girmiş durumda. Bu özellik sayesinde canlı yayın sırasında kullanıcıların kötü bir psikoloji içerisine girmeleri halinde Instagram’dan destek alınabiliyor. Canlı yayını izleyen kullanıcılar, canlı yayını yapan kullanıcıların desteğe ihtiyacı olduğunu hissettiklerinde Instagram’a başvurabilecekler.

Daha Fazla Oku  Arda’dan Bir Paylaşım Daha Geldi

Instagram yeni özellikler

Instagram’a yapılan başvuru sonrasında ise canlı yayın sırasında kullanıcılara destek linkleri gönderilecek. Kullanıcılara gönderilecek olan destek linkleri sayesinde de canlı yayını yapan kullanıcıların yardım alacağı sayfalara yönlendirmeler yapılmış olacak. Söz konusu güncellemenin şu an belli bölgelerde kullanıma girdiğini de söylemek gerek. Tüm güncellemenin yayınlanması bir süre daha alacak gibi duruyor. Hemen belirtelim bu bölüm sınırlı da kalabilir.

Instagram Kindness Çıkartmaları Oldu

Yorum sisteminden sonra, uygulamaya eklenen bir diğer özellik ise Instagram Kindness çıkartmaları oldu. Instagram’ın kullanıcılar arasındaki iyi iletişime vurgu yapmak adına yayınladığı yeni çıkartmalarında, bir hayli ilgi çektiğini söylemek gerekiyor. Uygulamanın genel kullanımlarını çok daha eğlenceli hale getireceği belirtilen Instagram Kindness çıkartmalarının doğrudan kullanıma alındığını da eklemek gerekiyor.

Instagram yeni özellikler

Oldukça ilgi çekici çıkartmalarda yayınlanan son yenilik olmuş oldu. Kullanıcı sayılarının 800 milyona ulaşması ve 2 milyon marka hesabına ulaşılması sonrasında bu yeni özelliklerle beraber Instagram daha da hızlı ilerleyecektir. Bir sonraki kullanıcı sayısı açıklamalarında yeni özelliklerin ne kadar etkili olduğunu göreceğiz.