Sosyal medya denilince akla gelen ilk üç uygulamadan bir tanesi Instagram. Facebook desteğiyle beraber bu ünü yakalayan Instagram artık adını hemen hemen her platformda duyurmayı başardı. Bu durum hem Instagram’ın popüler olmasını sağlarken hem de Instagram ortamında popüler olan kullanıcıların ünlü olmasını sağlıyor. Hal böyle olunca sanal fenomenlerin real dünyada ünlü olmaya başladıklarını da söylemek mümkün. Bu denli önemli bir hale gelen sosyal medya uygulaması Instagram üzerinden fenomen olmak için girilen popülerlik yarışı bir yana dursun kullanıcıların bu denli popüler bir uygulama da hesap güvenliğini de mutlaka sağlaması gerekiyor.

Aksi halde fenomen kullanıcıların hesapları bile hackerlar ya da diğer bir değişle casuslar tarafından ele geçirilebiliyor. Bu nedenle mutlaka ilk olarak Instagram hesabının güvenliği sağlamanın önemi büyük. Bu noktada ise kullanıcıların önemsemesi gereken bazı püf noktalar var. Tüm bu püf noktaları daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

  1. Şifre Belirleme Aşamasında Dikkatli Davranmak  

Şifre her uygulamada olduğu gibi Instagram uygulamasında da oldukça önemli noktalardan bir tanesidir. Aslında hesap güvenliği sağlanması noktasında kullanıcının en büyük kalkanlarından bir tanesi belirlediği şifre. Bu noktada şifrenizi seçerken oldukça dikkatli olmalısınız. Sıradan bir şifre seçmek yerine içerisinde büyük ve küçük harflerin bulunduğu, süslü parantez gibi karakterlerin olduğu, bunun yanında rakamlarında yer aldığı şifreler seçebilirsiniz. Bu denli karışık bir şifre oluşturulması hesap güvenliğinin ilk aşamasını oluşturacaktır. Tabi bununla beraber dikkat etmeniz gereken bir nokta daha bulunuyor. Seçeceğiniz şifrenizin diğer hesaplarınızla bir ilişkisi olmadığına dikkat edin. Zira bu gibi bir durumda hesaplarınızdan birinin saldırıya uğraması ve kırılması durumda aynı şifre üzerinden birçok hesabınızı daha durumun farkına varmadan kaybedebilirsiniz.

Daha Fazla Oku  Fotoğrafları kırpmadan Instagram Paylaşımı Yapma
Instagram güvenlik
Instagram hesap güvenliği
  1. Veri İzinlerine Mutlaka Dikkat Edin

Instagram’ın en büyük handikaplarından biri uygulama izinleri. Resmi uygulama marketlerinden ya da direk olarak internet üzerinden indirilen uygulamalar belli kullanıcı izinleri istiyor. İstenen bu izinleri vermeden uygulamalarınızı yükleyemiyorsunuz. Fakat bu noktada bazı sahte uygulamalar verdiğiniz izinle beraber cihazınızda Instagram uygulamasına erişebiliyor ki bu durumda da istemeden de olsa zombi hesap denen hesap türüne dönüşüyorsunuz. Bu şekilde bir kullanım Instagram hesabınızdan istemediğiniz kullanıcıları takip etmenize neden olabiliyor. Bunun yanında kullanıcı bilgilerinizde çalınıyor. Özellikle Android cihazlarda yaşanan bu sorunlara kullanıcıların mutlaka dikkat etmelerinde yarar var. Android’in yeni sürümü 6.0 ile bu sorun biraz olsun aşılabiliyor. Bu nedenle imkanınız var ise sürüm güncellemesi yapmanız da yarar var. Tabi bu koşulda bile güvenmediğiniz uygulamalara izin vermemeniz gerekiyor.

Instagram hesap güvenliği
Instagram hesap güvenliği
  1. Oturum Açtığınız Cihazlara Dikkat Edin

Her zaman kendi telefonunuzdan ya da kendi bilgisayarınızdan Instagram’a girmiyorsanız yani farklı cihazlar üzerinden de giriş yapıyorsanız bu madde direk olarak sizi ilgilendiriyor. Zira başka bir cihaz üzerinden hesabınızı açtığınızda şifre ve hesap bilgileriniz diğer cihazda çerez olarak saklanabiliyor. Bu durumda da o cihaz üzerinden başka biri sizin hesabınıza giriş yapabiliyor. Şifrenizin değiştirilmesi veya sizin hesabınızdan paylaşım yapılması da mümkün hale geliyor. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşmak için mutlaka başka cihaz üzerinden giril yaptığınızda çıkış yapmalı ve çerez temizleme işlemi yapmalısınız.

Instagram güvenlik
Instagram hesap güvenliği için ne yapmalı
  1. E-Posta Güvenliği

Dikkat edeceğiniz son nokta ise E-mail hesabınızın güvenliği. Instagram’a kayıt olduğunuz mail adresinizin şifresi ve bilgilerinizin de mutlaka güvende olması gerekiyor. Aksi halde mail hesabınıza ulaşan bir kişi şifre değişikliğiyle beraber Instagram hesabınıza da ulaşılabilir. Bu durumda da hesabınızı çaldırabilirsiniz. Ayrıca şifre değiştirme işleminde de e mail gerektiği için mutlaka kayıt olduğunuz mail adresinizi koruyun.