İnsanların çok fazla zaman geçirdiği sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan Instagram, güvenlik adına sürekli önlemler almaktadır. Instagram hesap çalma alınan bu önlemler sebebiyle neredeyse imkânsızdır. Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden bir tanesi olanı Facebook ile aynı çatı altında bulunan Instagram, kullanıcıların güvenliğini sağlamak gelişmiş teknolojileri sistemlerinde kullanmaktadır.

Instagram tarafından alınan önlemlere rağmen kullanıcıların yapmış olduğu bireysel hatalar, hesapların çalışması ile sonuçlanabilmektedir. Bundan dolayı hesap çalma işleme kullanıcı hatasına bağlı olarak gerçekleştirilmekte ve çalınan hesaplar tamamen ele geçirilmektedir. Burada vurgulanması gereken en önemli husus kullanıcı hatasıdır. Bunun haricinde Instagram’ın sistemsel özellikleri ya da açıkları sebebiyle hesap çalma gibi bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla bu tür iddialarda bulunan ve birtakım kodların yazılmasını isteyen kişilere itibar edilmemesi bu yöntemlerin denenerek boşa zaman kaybedilmemesi gerekir.

Instagram Hesap Çalma Yöntemleri

Yukarıda da genel olarak vurgulandığı üzere Instagram dünyanın en gelişmiş teknolojiye sahip şirketlerinden bir tanesidir. Burada teknoloji ile vurgulanmak istenen yazalım yani kodlamalar olup buna bağlı olarak söz konusu uygulamanın güvenliğinin üst seviyede olduğu söylenebilir. Daha anlaşılır bir örnekle ifade etmek gerekir ise Instagram’ın kendi sistemsel açıklarından yararlanarak hesap çalınması, bir bankayı soymaktan daha zordur. Bu işlemi yapabilecek kişiler üst düzey kodlama bilgisine sahip uzmanlar olup onlar da zaten çok büyük şirketlerin bünyesinde yer almaktadır.

Instagram hesap çalma için kullanılacak yöntemlerin temelinde insan yani kullanıcı hatası vardır. Bazen ufak bir dikkatsizlik bazen yanlış seçilecek bir şifre bazen ise benzer bir hata hesapların çalınması ile sonuçlanmaktadır. Buradaki hususların tamamı hesap çalma yöntemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda hesap çalma ile ilgili kullanılabilecek yöntemler ve bu yöntemlere dair ayrıntılı açıklamalar yer almaktadır.

Şifre Deneme İle Instagram Hesabı Çalma

Bilindiği gibi insanlar şifre oluştururken genellikle hazırlayabileceği sayıları kullanmaktadır. Bu sayılar bazen doğum günleri bazen okul numarası bazen ise telefon numarası olabilmektedir. Bunun haricinde ardışık sayılar ve kolay tahmin edilen önemli tarihler de şifre olarak insanlar tarafından zaman zaman tercih edilmektedir. Bu tür şifrelerin güvenlik açısından çok ciddi bir risk oluşturduğu bilişim uzmanları tarafından sık sık dile getirilmesine karşın insanların bu noktada gereken özeni göstermediği bilinen bir gerçektir.

İnsanların çok büyük bir bölümü benim şifremi kim ne yapsın, hesabımı çalınca ellerine ne geçecek, çok önemli bir hesap değil şeklinde düşüncelere kapılmak da ve buna bağlı olarak da uzmanların uyarılarını kesinlikle dikkate almamaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki Instagram hesapları zaman içerisinde güçlenen ve buna bağlı olarak da değerlenen bir unsur olarak nitelendirilebilir. Eklenen arkadaşlar ve kazanılan takipçiler hesabın elde edeceği faydalar açısından çok büyük öneme sahiptir. Kullanıcılar hesaplarını kaybettiklerinde ya da çaldırdıklarında öneminin farkına varmaktadır. Bu aşamadan sonra ise hesaplar tekrar alınmaya çalışırsa dahi bu çok zor hatta bazen imkânsızdır. Dolayısıyla böyle bir olumsuzluk ve karşılaşılmaması için insanların mutlak surette tahmin edilmesi zor birden fazla karakter içeren şifreleri kullanması gerekir.

Daha Fazla Oku  Instagram’da Hastag Kullanımının Önemi

Şifre tahmini ile Instagram hesap çalma işlemi son derece basittir. Bunun için kullanıcıların hesabına giriş yapıyor gibi denemeler yapılmalı ve şifreleri doğum tarihi ya da farklı bilinen bir sayı ile denenmelidir. Yapılacak olan denemeler sonucunda söz konusu şifre bulunabilir ya da denemeler tamamen boşa gidebilir. Dolayısıyla bu yöntemin kesin sonuç vereceğini söylemek imkânsızdır. Fakat bu şekilde deneme yapmak diğer yöntemlere nazaran çok daha kolay ve hızlı olduğu için ilk tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Virüs İle Instagram Hesabı Çalma

Yazılım teknolojisinin geldiği nokta dikkate alındığında insanlara sağlamış olduğu faydaların üst seviyede olduğunu söylemek hiçte zor değildir. Fakat bununla birlikte söz konusu teknoloji bazen kötü amaçlar için kullanılmakta ve insanlara zarar verme potansiyeli taşımaktadır. Özellikle geliştirilen bazı program ya da uygulamalar insanların kişisel bilgilerini çalma noktasında son derece etkili olmakta ve yeterince dikkatli olmayan kişiler bu tür bilgilerini kısa sürede yabancı kişilere kaplamaktadır.

trojen olarak da bilinen bu virüsler bilgisayarlar ya da telefonlara çok rahat bir şekilde ulaşmakta ve tamamen arka planda çalışmaktadır. Bilgisayarlara bulaştıktan sonra kendisine gizlemeyi başaran söz konusu virüsler. Ekran üzerinde yapılan bütün işlemleri kaydetmek de ve böylece girilen şifreleri de çok rahat bir şekilde ulaşmaktadır. Bu yöntem ile sadece Instagram hesabı değil insanların banka hesapları ya da farklı şifreleri çok rahat bir şekilde ele geçirilmektedir.

trojen adı verilen virüslerin bilgisayarlara bulaşması yabancı bir siteye girme ya da bilinmeyen bir harici diskin bilgisayara takılması ile mümkün olmaktadır. Bu aşamadan sonra virüsü engellemenin yolu neredeyse yok gibidir. Çünkü insanlar bilgisayarlarında virüs olduğunu bilmemekte ve buna bağlı olarak da herhangi bir engelleme çabası içerisine girmemektedir. Dolayısıyla yapılacak olan hırsızlığı engellemenin de mümkün olmadığını söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Instagram hesap çalma için kullanılacak yöntemlerden birisi olan trojen, bilgisayarlara bulaşmadan önce engellenebilir. Bunun için yapılması gereken işlemlerden ilki bilgisayar ve telefonlardaki işletim sistemlerinin güncellenmesidir. Bunun haricinde ise mutlak surette virüs programı kullanılmalı ve böylece projeler daha bilgisayarlara bulaşmadan önce engellenmelidir. Piyasada kullanılabilecek çok sayıda virüs programı bulunurken bunların bir kısmı ücretli bir kısmı ise tamamen ücretsizdir. Ücretli olan virüs programlarının nispeten daha kaliteli olduğu bilinmekte ve insanların önemli bir kısmı gerekli olan ücreti ödeyerek bu programları bilgisayarlarına kurmaktadır. Ücretsiz olan programlar ise gereken verimi bazen tam olarak sağlayamamakta ve virüslerin tespiti noktasında bazen eksik kalarak Instagram hesaplarının kaybedilmesine neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak kişileri kullanacakları virüs programlarına kendileri karar vermeli ve mümkünse kurumsal bir firmadan lisanslı virüs programı satın alarak bilgisayarlarına kurmalıdır.

Daha Fazla Oku  Rahatsız Edici Hikayeleri Instagram’a Şikayet Etme

trojen engelleme için yapılacak işlemlerden bir tanesi de herkese açık olan internet ağlarına bağlanmamadır. Çünkü herkese açık olan bir internet ağına bağlanmak demek, bu ağ üzerinden farklı kullanıcıların bilgisayarlara erişmesine izin vermek demektir. Söz konusu durum ise çok ciddi bir güvenlik zafiyeti oluşturmakta ve bu zafiyet den yararlanan bazı kişiler Instagram hesap çalma işlemini rahat bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kullanıcılar kendilerine özel olan internetleri Instagram hesaplarına giriş yapabilme adına kullanmalı ve bunların haricinde herhangi bir internet ağına erişim göstermeleri gerekir.

Uygulamalar İle Instagram Hesabını Çalma

Instagram kullanıcıların zaman zaman takipçi sayısını arttırmak ya da beğeni kazanmak için farklı yöntemler aramaktadır. Bu yöntemler incelendiğinde bazılarının tamamen doğal bir süreç şeklinde olduğu bazılarının ise hileler şeklinde olduğu görülecektir. Doğal ya da organik olarak ifade edilen yöntemlerin kullanıcıların hesaplarını dair herhangi bir risk taşımadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu yöntemler farklı platformlarda tanıtımlar yapmak ya da yorum şeklinde sayfaları farklı kişilere ulaştırmak şeklindedir. Karşılıklı yapılan takip ve benzer işlemlerde bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bu şekilde kullanılan yöntemler zaman almakta ve insanların emek vermesi gerekmektedir. Organik olarak yapılacak olan işlemler sebebiyle farklı insanların Instagram hesap çalma yapması mümkün değildir.

Beğeni sayısını arttırmak ya da takipçi kazanmak için kullanılacak farklı yöntemler de vardır. Bunlar ile olarak ifade edilse de kullanıcıların önemli bir kısmı tarafından tercih edilmektedir. Kullanıcıların bu yöntemi olan ilgisi kötü niyetli insanların şifre çalmalarına yardımcı olacak bir yöntem olarak bunları değerlendirmesine neden olmaktadır.

Takipçi sayısını arttırmak için kullanılan yöntemlerin bir kısmı ücretsiz iken bir kısmı ise ücretlidir. Ücretsiz olarak kullanılacak yöntemler en çok ciddi bir risk taşıdığı söylenebilir. Çünkü bu tür ücretsiz yöntemlerde kullanıcılardan Instagram hesaplarına ait şifre ve kullanıcı adı talep edilmekte ve sisteme bu şekilde giriş yapabilecekleri iletilmektedir. Buna bağlı olarak takipçi kazanmak isteyen kişiler Instagram şifrelerini düşünmeden bu tür yerlere girmekte ve böylece kendi elleriyle Instagram hesaplarını teslim etmiş olmaktadırlar.

Kullanıcıların bu aşamadan sonra yapabilecekleri herhangi bir işlem bulunmamakta çünkü Instagram hesaplarını çalan kişiler şifreleri kısa süre içerisinde değiştirmekte ve tekrar geri alınamayacak hale getirmektedir. Dolayısıyla kullanıcıların uzun emekler sonucu oluşturdukları Instagram hesapları basit bir hata sebebiyle sağlanmakta ve telafisi imkânsız zarara dönüşmektedir.

Daha Fazla Oku  Instagram’da Büyük Sorun

Bu tür problemler yaşamak istemeyen insanların mutlak surette organik olarak takipçi sayılarını artırmaları gerekmektedir. Fakat bununla uğraşmak istemeyen kişiler takipçi satın alacak ise mutlaka ücretli olanları tercih etmeli ve bu işlemler esnasında kullanıcı adı ve şifrelerini farklı birileriyle kesinlikle paylaşmamalıdır. Böylece Instagram hesap çalma sorunu ile karşılaşılmayacak ve insanlar hem takipçi sayılarını kısa bir yoldan arttırma imkânı yakalamış olacak hem de hesaplarının güvenliklerine herhangi bir risk unsuru eklenmeyecektir.

Sahte Hesaplar Yoluyla Şifre Çalma

Bilindiği gibi Instagram uygulamasında insanlar arasındaki etkileşim çok fazladır. Yakın zamanda yapılan açıklamaya göre 1 milyardan fazla kullanıcısı olduğu açıklanan Instagram, ülkemizde de çok yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Dolayısıyla bir ailenin tamamen Instagram kullanıcısı olduğu durumların sayısı çok fazladır. Hesap çalmak için bu durum kullanılmakta ve insanlara yakın akrabası gibi yaklaşılmaktadır.

Örnek üzerinde Instagram çalma işlemi anlatıldığında daha net olarak anlaşılacaktır. Öncelikle hesabı çalınacak olan kişinin bir akrabası adına sahte bir Instagram hesabı açılmalıdır. Daha sonra açılacak bu hesap ilgili kişinin orijinal paylaşımları ile doldurulmalı ve birebir benzetilmelidir. Bu aşamadan sonra ise hesabı çalınacak olan kişi ile irtibata geçirmeli bir süre sohbet ettikten sonra güveni kazanılmalıdır. Bu başarılar ve akrabası oldu inandırılır ise Instagram hesabının şifresi istenebilir. Böylece Instagram hesap çalma işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Benzer bir durumdan korunmak için mutlaka dikkatli olunması ve bu hesabın şifresinin herhangi biriyle paylaşılmaması gerekir. Çünkü hesapları özeldir ve buna bağlı olarak herhangi biri ile paylaşılması kesinlikle yanlıştır.

Genel Değerlendirme

Instagram hesap çalma için kullanılabilecek yöntemlerden bazıları yukarıda detaylı olarak açıklanmıştır. Bu yöntemlerin tamamı dikkate alındığında kesinlikle sistemsel bir açık ya da hatadan kaynaklanmadığı görülecektir. Hesap çalmak için kullanılacak yöntemlerin tamamı insanların kişisel hatasına bağlı olarak geliştirilmiştir. Dolayısıyla dikkatli olan kullanıcılar Instagram hesabının çalınması neredeyse imkânsızdır. Yukarıda bu konu ile ilgili detaylı bilgi verilmiş ve insanların dikkat etmesi gereken hususlar anlatılmıştır. Bunlara gereken özen gösterildiğinde hesapların güvenliği fazlasıyla sağlanmış olacaktır.

Bunların haricinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de Instagram tarafından yayınlanan güncellemelerin gecikmeden yapılmasıdır. Çünkü bu güncellemelerden bazıları sistemsel hataların kapatılması ve kullanıcıların zarar görmesinin engellenmesi amacıyla yapılmaktadır.