Görsel yönü ön planda tutulan, hatta direk olarak fotoğraf paylaşmak üzerine bir sosyal medya sistemi kurmak, sıradan haberleşmeye imkân tanıyan sosyal medya uygulamalarına göre çok daha zor bir iş olarak görülebilir. Fakat her ne kadar kurulacak olan sistem teknik açıdan daha zor olsa da bu tip sosyal medya uygulamalarının çok daha fazla ilgi görmeye başladığını da söyleyebiliriz. Bu tip sosyal medya uygulamalarında ise başı Instagram çekiyor. 2012 yılında Facebook’un desteğini alarak piyasada iyiden iyiye adını duyurmaya başlayan Instagram artık sosyal medyanın en büyük üç uygulamasından biri. Hal böyle olunca Instagram ne kadar gündemde kalırsa o kadar fazla ilgi çekmeye de devam ediyor. Tabi bununla beraber birçok yeni kullanıcı da Instagram hakkında bilinmeyen hemen her detayı öğrenmeye çalışıyor ki bu durum takipçi kazanma konusunda oldukça önemli.

Bu noktada birçok kullanıcının merak ettiği sistemlerin başında ise hesap kontrolü geliyor. Resim paylaşmak, hesap silmek, yeni hesap açmak tüm bu işlemler hemen her Instagram kullanıcısının azda olsa bilgi sahibi olduğunu konular. Fakat tüm bu konuların üzerine Instagram sürekli olarak yeni konular eklenmesine neden oluyor. Bu durumun nedeni Instagram’ın sürekli olarak yeni güncellemelerle yeni özellikler getirmesi. Yakın zamanda bu şekilde Instagram’a eklenen bir diğer özellikte hesap dondurma özelliği. Her ne kadar resmi yardım sayfasında bu konuda birçok bilgilendirme yapılmış olsa da kullanıcılar hesap dondurma işleminde beklenmedik hatalar ile karşı karşıya kalabiliyor. Hesap dondurma işleminde karşılaşılan sorunları daha detaylı inceleyelim.

Instagram sorunları
Instagram dondurulan hesabın geri açılması

        1.Kapatılan Hesabın Yeniden Açılamaması Sorunu

Karşılaşılan ana sorunlardan biri bu. Hesabınızı dondurduktan sonra normal şartlar altında hesabınızı açmak için tekrar giriş bilgilerinizle giriş yapmanız yeterli oluyor. Giriş yaptıktan sonra hesabınızı aynı şekilde kullanabiliyorsunuz. Fakat bu noktada kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir şey var. Dondurulan hesabın yeniden açılması için genelde uygulama üzerinden bir kere giriş yapılması gerekiyor. Yani kullanıcı bilgilerinizle akıllı telefonunuz üzerinden giriş yapmalısınız. Eğer web tarayıcı üzerinden giriş yapmak isterseniz hata ile karşılaşırsınız ki bu durumda da giriş bilgilerinizi iyi korumanız gerektiğini hatırlatalım. Bu işlemi bir kez yaptıktan sonra ise web üzerinden de rahatlıkla giriş yapmanız mümkün. Hatırlatılması gereken bir nokta daha var. Eğer bazı durumlarda tüm işlemlerin doğru yapılmasına rağmen var olan hesaptaki hatadan veya başka bir sebepten dondurulmuş hesap açma işleminde hata alınabilir bu durumda Instagram yardım sayfasından Instagram’a mail atmak en doğru yöntem olacaktır.

Daha Fazla Oku  Instagram Etiket Takip Güncellemesini Hala Almayanlar Ne Yapmalı?
Instagram açılmıyor
Instagram hesabım açılmıyor
  1. Hesabın Açılmasının Ardından Fotoğrafların Kaybolması

Hesap dondurma işleminde en sık karşılaşılan ve en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu. Birçok kullanıcı hesabını dondurup geri açma talebinde bulunduğu zaman Instagram sayfasında bazı fotoğrafların kaybolduğunu, silindiğini görüyor. Bunun için bir limitin olmadığını da baştan söyleyelim. Yani bir anda tüm fotoğraflarınızın silindiğini görebiliyorsunuz (nadir karşılaşılan bir durum). Bunun dışında birçok hesapta genelde bir iki fotoğraf eksi olabiliyor. Bu durumun nedeni dondurma işlemi sırasında son yapılan paylaşımların zarar görmesi. Eskiden Instagram sunucularından hiçbir yedekleme olmadığı için resimler geri gelmiyordu. Fakat bu konuda yapılan düzenleme sonrasında dondurma işlemi sırasında kaybedilen fotoğraflarında geri döndürülmesi sağlandı. Bunun için bekleme süresi ise 5 gün. Bu süre içerisinde Instagram hesabınıza bir işlem yapmanıza gerek kalmadan resimler geri gelebiliyor. Tabi bunun için resmin zaman aşımına uğramamış olması gerekiyor. Yani yüzde yüz her kaybolan resim geri gelecek diye bir şart yok maalesef.

Instagram sorunları çözüm
Instagram dondurma hataları ve çözümleri
  1. Dondurulan Hesabın Diğer Profillerde Hala Açık Gözükmesi

Hesap dondurma işlemi tam olarak hesabın silinmesi anlamına gelmiyor. Kaldı ki Instagram hesabınızı sildiğinizde bile hesabınızın kapanması bir süre alıyor. Dondurma işleminde de aynı kural geçerli. Siz hesabınızı dondurduktan sonra bir süre içerisinde yine hesabınız yavaş yavaş kullanım dışı gözükmeye başlıyor. Yani diğer profillerde de hesabınızın kapalı gözükmesi için bir süre geçmesi gerekli.

Instagram dondurma
Instagram sorunları çözüm
  1. Dondurulan Hesabın Geri Açılması Sırasında Hata Mesajı Alınması

Normal şartlarda dondurulan hesabın hemen geri açılması doğru bir davranış değil. Henüz hesabınız dondurma işleminin sürecine girmişken sizin hesabı yeniden açma isteği göndermeniz hata ile sonuçlanabiliyor. Bu noktada bir hata işle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse; Diyelim ki Instagram hesabınız dondurdunuz ve dondurma işleminin üzerinden 10 saat geçtikten sonra hesabınızı geri açmak istiyorsunuz. Bunun için telefondan Instagram şifre ve kullanıcı adınızla giriş yapmanız gerekiyor. Fakat normalden farklı olarak kullanıcılar bu noktada hesaplarını direk olarak geri açamıyor. Kullanıcı adı ve şifre hatası ile karşı karşıya kalınıyor. Aslında bunu bir hata olarak değerlendirmemek gerekiyor. Zira Instagram bu konuda kullanıcıları uyarıyor. Verilen bilgiye göre hesabınız dondurulduktan sonra en az 1 hatta 2 gün beklemelisiniz ki hata ile karşı karşıya kalmayın.

Daha Fazla Oku  Instagram Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram hataları
Instagram resim yükleme sorunu
  1. Hesabımızı Tekrar Dondurmak İstersek

Instagram’ın resmi olarak açıkladığı bir hesap dondurma limiti bulunmuyor. Yani kaç kere hesabımızı dondurup yeniden açabiliyoruz bu konuda net bir şey söylemek zor. Fakat bu noktada da dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Eğer hesabımızı dondurup geri açtıysak ve yeniden dondurmak istiyorsak o zaman arada geçen süre oldukça önemli hale geliyor. Eğer bu süre çok kısa ise yani sadece aradan 1-2 gün gibi bir süre geçmişse Instagram tarafından uyarı mesajı alınıyor. Instagram sizin yeniden dondurma işlemi yapabilmeniz için bir süre öneriyor ve “bir süre sonra tekrar deneyin” gibi bir uyarı gösteriliyor. Bu süre sonrasında ise yeniden Instagram hesabınızı rahatlıkla dondurabiliyorsunuz.

Genel olarak alınan hataları bu şekilde sınıflandırmamız mümkün. Tabi bunların dışında da kullanıcıların karşılaştıkları birçok hata olabiliyor. Dondurma işleminde ve sonrasında alınan daha birçok hatayı tüm hesap dondurma işlemi önerilere uyarak en aza indirmek mümkün. Bunun dışında alınan hata mesajlarında ise Instagram’ın resmi yardım sayfasına mail yoluyla başvurmak yararlı olacaktır.