Instagram’ın, Snapchat uygulamasından aldığı en büyük yenilik Instagram Hikayeler özelliği oldu. İlk etapta Snapchat’in kullanıcı kazanmasının en büyük nedenlerinden biri olarak değerlendirilen hikayeler özelliği, Instagram uygulamasına eklenince ise bambaşka bir noktaya geldi. Bir yandan Instagram daha iyi bir tanıtıma kavuşurken, diğer yandan hikayeler özelliği sosyal medya genelinde tanınan ve geçerliliği olan bir özellik olarak karşımıza çıktı.

Aslında bakarsanız Instagram Hikayeler özelliği için süreci de oldukça iyi yönetti. Kullanıcıların ilgisini çekmek adına, sürekli olarak yeni güncellemeler ve canlı yayın gibi artılar sisteme dahil edildi. Büyüme ve aktiflik oranı da büyük bir hızla artan uygulamanın, son açıklanan kullanıcı sayısı verilerinde ise kafa karışıklıklarına neden olduğunu gördük.

Instagram Hikayeler Yükselişi Durdu Mu?

Son yapılan etkinlikte, yetkililer Instagram kullanıcı sayılarını ve günlük aktivite rakamlarını açıkladı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda ise ilginç veriler elde edildi. Bu verilere göre Instagram’ın kullanıcı sayısının 800 milyonu bulduğunu belirtmiştik. Üstelik Instagram günlük aktivite sayısının da 500 milyon rakamlarına ulaştığı açıklanmıştı. Tüm bu açıklamalar uygulamanın son 5 ay içerisinde çok hızlı bir yükseliş elde ettiğini gösterdi. İlginç olan kısım Instagram Hikayeler konusu oldu. İlk etapta bu konuda bir açıklama gelmedi.

Instagram Hikayeler

Instagram yetkileri övünerek açıkladıkları Instagram Hikayeler aktivite oranlarını, bu kez saklamayı tercih etti. Açıklama yapılmayan oranların ise resmi sayfada yayınlandığını gördük. Buna göre günlük aktivite oranı 500 milyon seviyesine çıkmış olsa bile Instagram Hikayeler özelliğinin 250 milyon aktivite oranının değişmediği ortaya çıktı. Yani hikayeler kullanım oranlarında bir değişim olmadığı ortaya çıkmış oldu.

Uygulama yetkililerinin bu konuda yapacakları açıklamaları bekliyoruz. Ancak ilk sonuçlar “acaba hikayeler rüzgarı dindi mi?” yorumlarının yapılmasına neden oldu. Instagram’ın böyle bir durumda kullanıcıları çekmek adına yeni güncellemelerine hız vereceğini düşünüyoruz. Yeni güncellemelerle beraber aktif kullanıcı sayılarının bir kez daha açıklanacağı belirtiliyor. Yeni açıklamalardan sonra güncel aktivite rakamlarını görmemiz mümkün olacak. Mevcut rakamların bile bir hayli yüksek bulunduğunu da ekleyelim.