Bir süredir teknoloji sitelerinde yayınlanan haberler gerçeğe dönüştü. Çıkan haberlere göre GIF özelliği Instagram hikayeler servisi için kullanıma sunulacak.

instagram-hikayeler-gifler

Instagram Hikayeler Servisi İçin GIF Çıkartmalarını Tanıttı

Instagram internet ortamında bulunan ve günden güne yayılan GIF animasyonlarını kendi sistemi için kullanmaya başlayacak. Bunun için en çok ziyaret edilen GIF sitelerinden biri olan giphy’den yardım alan Instagram, hikayeler uygulaması için bu özelliği getirecek.

Instagram hikayeler servisi, Instagram kullanıcıları tarafından oldukça sevildi. Öyle ki hikaye olarak günde milyonlarca paylaşım yapan kullanıcılar, hikayeleri Instagram’ın en büyük gelir kaynaklarından biri haline getirmeyi başardı.

Daha Fazla Hikaye Daha Fazla Reklam

Instagram reklamlı ya da sponsorlu içerik adıyla kullanıcıların hizmetine sunduğu reklam servisini hikayeleri de içine alacak şekilde genişletti. Böylece kullanıcılar takip ettikleri kişilerin hikayelerini izlerken birdenbire sponsorlu içeriklerle karşılaşabilecekti.

Bu yöntem çok büyük şirketler tarafından hemen kullanılmaya başlandı. Hatta butik işletme tarzında işletmeler de hikaye reklamları teknolojisini severek kullanmaya başladı. Reklamlarla gelirini arttıran Instagram, insanların aralarında daha fazla hikaye paylaşmalarını teşvik etmek için yeni bulduğu parlak fikirleri sistemine eklemekten de çekinmiyor.

Ticari fikirlerini insanların seveceği şekilde sistemine entegre etmeyi başaran Instagram, GIF animasyonları sayesinde kullanıcıların daha fazla hikaye paylaşacağını düşünüyor.

instagram-hikayeler-gif

GIF Ne İşe Yarar ?

GIFler yeni yaygınlaşan bir animasyon türüdür. Son yıllarda Facebook ve Twitter‘ın kullanıcılarına sunduğu GIF paylaşma özgürlüğü Instagram’a da yansıdı. GIFler birbirini takip eden frame yani karelerin arka arkaya getirilmesiyle oluşturulur. Fotoğraf karelerine hareket katan bu özellik sayesinde süresi çok kısa olan animasyonlar ortaya çıkar.

Daha Fazla Oku  Lindsay Lohan Instagram Paylaşımıyla Sosyal Medyayı Salladı

Bu animasyonları durdurmadığınız sürece kendilerini tekrar ederler. Bu özellikleriyle GIFler sosyal medya kullanıcıları tarafından çok sevilen paylaşımlardır. Genellikle film karelerinden ve televizyon içeriklerinden oluşturulan GIFler oldukça sevilmektedir.

Kullanıcıların kendi GIFlerini oluşturma imkanları da bulunuyor. GIF paylaşımı yapan internet siteleri bu yönde arayış içinde olan kişilere hitaben kendi bünyelerinde kullanımı kolay gif yapma programları bulunduruyorlar. Ayrıca photoshop programlarında kendinize güveniyorsanız kendi GIFlerinizi yüksek çözünürlükte üretebilirsiniz.

Hikayelerde Kullanılan Gifler

Instagram hikayelerde kullanılacak olan GIFler daha basit ve kullanımı kolay GIFlerden oluşacak. Bu GIFler aracılığıyla Instagram, tıpkı Facebook Messenger’da olduğu gibi sponsor bile alabilecek.

Hikayelerden GIFlere ulaşmaksa oldukça kolay. Hikayenizi oluşturduktan sonra ekranın alt kısmından yukarıya doğru bir dokunma işlemi yapıyorsunuz. Ardından emoji ve etiketler gibi özellikler ekranda beliriyor. Aynı menüden Instagram’ın hazırlamış olduğu GIFlere de ulaşmak mümkün olacak.

instagram-hikayeler-gif