Snapchat temelli olan özelliklerden biri olsa da bir anda öne çıkan Instagram Hikayeler özelliği, her geçen gün biraz daha geliştiriliyor. Son olarak Cadılar Bayramı etkinlikleri için bölüme Superzoom adı verilen yeni bir özellik eklenmişti. Superzoom özelliği sayesinde 3 saniye ile 15 saniye arasında fotoğraflarda yakınlaştırma efekti kullanılabilir duruma getirilmişti.

Söz konusu özellik Instagram Hikayeler kısmına gösterilen ilginin biraz daha artmasını sağladı. Gösterilen ilginin sürekli olarak artması sonucunda dün itibariyle Instagram söz konusu bölümü için yeni bir açıklamada yaptı. Instagram tarafından yapılan açıklamada Instagram Hikayeler bölümünün yeniden kullanıcı sayısını arttırdığı belirtildi.

Instagram Hikayeler Özelliği 300 Milyon Kullanıma Ulaştı

Daha önce açıklanan güncel kullanıcı sayılarının açıklandığını görmüştük. Instagram 800 milyon aktif kullanıcıya ulaşmış ve kullanıcı sayılarının yanı sıra yeni bir açıklama yapılmamıştı. Yani kullanıcı sayısı ve kullanıcı aktifliği dışında Instagram Hikayeler kullanım oranları açıklanmamıştı. Bu durum Instagram hikayeler için kullanım oranlarını arttıramıyor düşüncesini ortaya çıkarmaya başladı. Fakat yapılan açıklama durumun böyle olmadığını ortaya koydu. Son açıklamaya göre Instagram Hikayeler özelliği tam olarak 300 milyon aktif kullanım sayısına ulaştı.

Instagram Hikayeler

Günlük olarak 300 milyon kullanım sayısına ulaşmasıyla beraber, uygulamanın en büyük rakibi olan Snapchat uygulamasına da üstünlük sağladığı görülüyor. Aslında Snapchat uygulamasının bir özelliğinin olmasına karşın, Instagram Hikayeler bölümünün çok daha fazla başarı elde ettiğini görüyoruz. Açıklanan son rakamla beraber rakibin neredeyse yarı yarıya geride kaldığı görülüyor.

Instagram’ın yayınladığı güncellemeler ve sürekli yayınlanan yeni araçların bu durum üzerinde etkisi oldukça fazla gibi gözüküyor. Özellikle son dönemde artan bir potansiyel olduğunu da hatırlatalım. Superzoom özelliği Instagram’ın yeni dönemde nasıl bir yol izleyeceğinin de en iyi göstergelerinden birisi. Şimdiden bir başka özellik olan Super Motion üzerinde çalışıldığını da eklemiş olalım. Kısacası Instagram Hikayeler bölümü renklendirilmeye devam edecek.