Günümüzde sayıları oldukça artan Instagram işletmeleri doğru yöntemlerle para kazanmayı başarabiliyor. En başta sosyal medyanın gücünü küçümsemeden onunla ortak olarak çalışmak, ve bir teslimiyet yaratmak gerekiyor.

Instagram İşletmeleri Nasıl Para Kazanıyor ?

Bir Instagram işletmesi sahibinin daha önce de ticaretle uğraşması elzemdir. Ancak biz konuyu en baştan ele alalım ve bakalım bir Instagram işletmesinin başarılı olması için gereken malzemeler neler.

Sosyal medyanın sayesinde ulaşabileceğiniz insan ya da müşteri sayısı sınırsızdır. Ancak bir problem var bu müşteriler sizi nasıl bulacak ve sattığınız ürünleri satın alacak. Burada pek çok parametre devreye giriyor. Güvenilirlik, satılan malın sağlamlığı, güncelliği ve müşteriye sağlayacağı yarar gibi parametreler işinizi doğru yapabilmek için göz önünde bulundurmanız gereken özelliklerdendir.

Instagram İşletmeleri Neler Yapmalı ?

Adım adım gidip aklınızı karıştırmadan anlatmaya başlayalım. Bir sıralama yaparak işinizi kolaylaştırır ve bunları da açıklamaya çalışırsak Instagram işletmeleri için şöyle bir liste ile devam etmemiz daha doğru olacaktır;

  • Sayfanızı düzenli tutun ve karmaşık bilgiler vermekten uzak durun. Bio kısmınız sade ve akıcı olsun.
  • Takipçilerinizden ve olası müşterilerinizden arkadaşlarını, tanıdıklarını eklemelerini isteyin ve interaktif olun.
  • Instagram’da bulunan fenomenler ve ünlülerle çalışmayı deneyin. Bütçeniz eğer bunun için yeterli değilse, hem takipçi hem de beğeni verebilen takipçi satıcılarıyla görüşün.
  • Sattığınız hizmet ve malların dışında değişik, eğlenceli paylaşımlar yapmayı da unutmayın.

Yukarıda saydığımız maddeleri biraz açalım.

#Bio Nasıl Yazılmalı ?

Biyografi alanınızda istediğiniz gibi kelimeler ve cümleler kullanabilirsiniz ancak elinizden geldiğince sade olmaya çalışın. Çok renkli imojilerle Instagram’daki takipçilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi kaçırmamaya çalışın ve onlara ne iş yaptığınızı basit, anlaşılır bir dille anlatmaya çalışın.

Daha Fazla Oku  Instagram Koreli Çifti Birleştirdi

Instagram’da genellikle kadınlara, gençlere ve çocuklara iş yapıldığı söylense de kimse rengarenk ve anlamsız biyografilerden hoşlanmaz. Sizi rakiplerinizden farklılaştıracak, cümleler bulun ve bunları uygulamaya çalışın. Asla unutmamanız geren tek şey yanıltıcı ve yanlış bilgiler vermekten kaçının.

#İnteraktif Bir Sayfa Olmayı Deneyin

İnteraktif olmak katılımcı olmak, diğerleriyle sürekli etkileşim içinde olmak demektir. İşletme sayfanıza gelen bazı kullanıcılar ve müşteriler sizinle etkileşime girmek istemektedir. Bu etkileşimi onları ürünlere etiketleyerek ya da ürünleriniz promosyonlarla sattığını belirterek sağlayabilirsiniz.

Örneğin bir ayakkabı satıyorsanız ve sayfanızda bulunan kişilerle etkileşime geçmek istiyorsanız, sattığınız ayakkabılardan iki çiftini, ayakkabı fotoğrafının altına yorum yapanlara çekilişle verebileceğinizi belirtin.

Bu yöntem sıkça kullanılıyor ve hala işe yarayan yöntemlerin başında geliyor.

#Bir Fenomen  Veya Ünlüyle Ortak Çalışmalar Yapın

Instagram’da tanınan kişilerle ve fenomenlerle çalışmanın satışlara olumlu yönde yansıdığını herkes kabul ediyor. Çok meşhur yada az tanınan fark etmeksizin Instagram işletmeleri sahipleri artık ünlülerle dediğimiz, çok takipçisi bulunan kişilerle çalışarak satışlarını artırıyorlar.

Bu nedenle yaptığınız iş ne olursa olsun mutlaka daha fazla insana ulaşmak için bu yönteme başvurmayı deneyin. Ancak çalışacağınız kişiyi işletmenizin yapısına ve sattığınız malların türüne göre seçmeyi unutmayın. Alakasız ve yanlış seçilmiş kişiler size artı katmaktan çok eksi getirebilir.

#Farklı ve Eğlenceli Olmayı Deneyin

Farklı ve eğlenceli olmak denilince aklınıza, fıkralar ve karikatürler gelebilir. Fıkralar ve karikatürler elbette insanların ilgisini çeker ancak hesabınızın bir işletme hesabı olduğunu asla unutmayın. İnsanların ve sizi takip edenlerin sitenizden yada Instagram üzerinden sizinle alışveriş yapası için güvenilir olmanız da gerekmektedir.

İşinizle alakalı değişik görseller kullanmaya dikkat edin. Zaman zaman eğlenceli, zaman zaman da etrafınızda cereyan eden kitlesel olaylarla ilgili paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu yöntemle bir samimiyet yaratabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Unutmayın samimi ve sıcak bir dil her zaman işe yarar.