Dünyanın en büyük sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan Instagram, zaman zaman kullanıcıların farklı sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir. Instagram kendi kendine takip ya da beğeni yapması söz konusu sorunlardan bir tanesi olup kullanıcıların canını fazlasıyla çıkmaktadır. Çünkü hiç alakasız olan gönderiler beğenilmekte ya da farklı kullanıcılar takip edilmeye başlanmaktadır. Bu durumun ise farklı alanlarda olumsuz yansımaları olmakta ve kullanıcılar tahmin edilenden çok daha büyük bir problem ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Instagram Kendi Kendine Takip Sorunu

Sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan Instagram’da yaşanan bu sorunun nedenleri araştırıldığında farklı hususlarla karşılaşacaktır. Öncelikle burada meydana gelen sorunun ne olduğunu tam olarak anlaşılması gerekiyor. Sorunun isminden de anlaşılacağı üzere, uygulama kendi kendine hareket etmekte ve bazı gönderileri beğenmekte ya da farklı kullanıcıları takip etmeye başlamaktadır. Buradaki temel husus yapmış olduğu işlemler için herhangi bir onay istememekte ve tamamen kendi kendine bunu yapmaktadır.

Yaşanan bu sorun, bazen kullanıcıların arkadaşlarıyla ya da eşleriyle dahi problem yaşamasına neden olabilmektedir. Çünkü yapılan beğeniler ya da takipler, bazen açıklanamayacak kişi ya da gönderiler için olabiliyor. Dolayısıyla da insanları bu durumu açıklamak istediklerinden tam bir açıklama yapamamak da ve karşıdaki kişiler çok derin şüphe duymaktadır. Hesabım kendi kendini beğenmiş ya da benim haberim yok veyahut nasıl olduğunu bilmiyorum şeklindeki açıklamalar kesinlikle kabul görmemek de ve bu da çok ciddi problemlerin temelini oluşturmaktadır. Öyle ki insanlar kız arkadaşlarına ya da erkek arkadaşlarına bu durumu açıklayamadıkları için ilişkileri sona ermekte ya da evlilikleri tehlikeye girmektedir. Dışarıdan bakıldığında çok basit bir problem gibi görülse de bazı durumlarda Instagram kendi kendine takip sorunu tahmin edilenden çok daha büyük etkilere neden olabilmektedir. Bundan dolayı insanların söz konusu sorundan derhal kurtulması ve hesaplarını yeniden eski haline getirmesi gerekir. Aksi durumda yukarıda bahsedilen hususlar meydana gelecek ve insanların aile hayatları dahi derinden sarsılacaktır.

Instagram Kendi Kendine Takip Sorunu Nedenleri

Bu sorunu nasıl çözüldüğü konusuna geçmeden önce temelinde neler olduğunun bilinmesi çok daha faydalı olacaktır. Aksi takdirde yapılacak çözüm denemeleri beklentileri tam olarak karşılamayacak ve bu da adeta zaman kaybından başka hiçbir işe yaramayacaktır. Burada bilinmesi gereken bazı temel hususlar bulunmakta ve insanların bunlara tam olarak hâkim olması halinde çözüme yönelik atacağı adımların çok daha etkili sonuçlar vereceği söylenebilir.

Dünyanın en önemli sosyal medya uygulamalarından birisi olan Instagram kullanıcı sayısını bilindiği gibi her geçen gün biraz daha arttırmakta ve kullanıcıların beklentilerini ciddi şekilde karşılama yeteneğine sahip hale gelmektedir. Instagram’ın ne kadar büyük bir uygulama olduğunu tekrar anlatmaya gerek yoktur lakin bu kadar büyük bir uygulamanın içerisinde yukarıda bahsedilen sorunların yaşanması insanlara şaşkınlık vermektedir. Dolayısıyla sorunun kaynağının Instagram uygulaması değil kullanıcıların yapmış olduğu bazı hatalar ya da tercihler şeklinde ifade edilmesi çok daha doğru olacaktır.

Daha Fazla Oku  Instagram Repost İşlemi Yapma

Sosyal medya uygulamalarının insanların hayatlarının merkezinde yer almasından dolayı bunlar farklı uygulamalar tarafından da hedefe konulmaktadır. Yaşanan sorunun nedenlerinden bir tanesi de bu olup kullanıcıların dikkatsizliği ve vermiş olduğu izinler sorunun kaynağını oluşturmaktadır. Bilindiği gibi sosyal medya uygulamalarını bazı eklentiler kurulmakta ve bu eklentiler farklı alanlarda kolaylıklar sağlamaktadır. Instagram kendi kendine takip sorununun temelinde buradaki eklentiler ya da farklı uygulamalar yer almaktadır. Kullanıcıların farklı amaçları için Instagram hesaplarını eklemiş olduğu bu uygulamaya da eklentilerin hangi işlemleri yapabilmesi için bir takım izinler verme işleminin yapılması gerekiyor.

Kullanıcılar bu noktada büyük bir dikkatsizlik örneği sergileyerek verdikleri izinlere kesinlikle önem vermiyor. Bunlar detaylı bir şekilde incelenmediği için yüklenen eklentileri Instagram hesabı ile entegre oluyor ve adeta bu hesabı yönetmeye başlıyor. Tamamen kendi başına hareket eden bu eklentiler farklı bir merkezden yönetiliyor ve buradan almış olduğu komutlar neticesinde beğeni yapıyor ya da gösterilen kullanıcıları otomatik olarak takip ediyor. Instagram kullanıcıları ise bu durumu genellikle sonradan fark etmekte fakat sorunun kaynağını bir türlü tespit edememektedir. Sorunun kaynağı tespit edilmedikten sonra yapılacak olan işlemlerin herhangi bir getirisi olmayacağı gibi sorunun çözümüne yönelik bir kolaylık sağlamayacağını da söyleme kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Instagram kendi kendine takip sorununun tek nedeni yukarıda açıklanan durum değildir. Buradaki temel mantığın hesapların farklı bir kişi tarafından yönetilmesi olarak açıklanabilir. Yukarıda bahsedilenler farklı bir kişi tarafından değil de farklı bir eklenti tarafından Instagram hesaplarının yönetilmesi şeklindedir. Sorunun kaynaklarından bir tanesi de hesapların farklı bir kişi tarafından ele geçirilip bu şekilde beğeni ve takip olarak ifade edilebilir. Peki, farklı kişiler hesapları nasıl ele geçiriyor? Yine burada sorunun kaynağına inilmesi ve hesaplarını nasıl çalındığının bilinmesi gerekiyor.

Instagram tarafından uygulamaya konulan güvenlik önlemlerinin seviyesinin son derece yüksek olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcısı olan bir uygulamanın bu yönde attığı adımlar gelişen teknolojinin en son örneklerini oluşturmaktadır. Dolayısıyla da Instagram’dan kaynaklanan bir hatanın olması söz konusu bile değildir ve bu hata tamamen kullanıcıların dikkatsizliğinden kaynaklanmaktadır. Kullanıcılar şifrelerini farklı kişilerle paylaştıklarında ya da basit yani tahmin edilebilir şifreler kullanıldıklarında çok rahat bir şekilde hesapları farklı bir kişi tarafından ele geçirilebilmektedir. Bu aşamadan sonra ise hesabı çalan kişi şifreyi ya değiştirmekte ya da bu şekilde belli etmeden kullanmaya devam etmektedir. Bu kullanım farklı gönderilerin beğenilmesi ya da takip edilmesi şeklinde olduğundan Instagram kendi kendine takip sorunu ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla da insanlar sorunun çözümü için bu noktaya eğilmeli ve hesaplarını tekrar ele geçirmelidir.

Daha Fazla Oku  Instagram’da Büyük Sorun

Burada bahsedilen nedenler üzerine çaba gösterildiğinde sorunların hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulduğu görülecektir. Aksi durumda farklı denemelerin sonuç vermeyeceği bilinmeli ve boşa zaman harcanılmamalıdır.

Instagram Kendi Kendine Takip Sorunu Nasıl Çözülür?

Bahsedilen sorunun çözümü için atılacak ilk adımın kesinlikle sorunun nedeninin tespiti olması gerektiği unutulmamalıdır. Bunun için ise ilk olarak Instagram hesabı ile entegre şekilde olan uygulamaya da eklentilerin tespiti gerekir. Bu tespit sayesinde eklentiler öğrenilmiş olunacak ve bunlar çok rahat bir şekilde engellenecektir. Bu aşamadan sonra ise kullanıcıların yaşamış olduğu sorunların etkin bir şekilde ortadan kalktığı görülecek ve Instagram hesapları kesinlikle kendi kendine beğeni yapmayacak ya da farklı kişilere takip etmeye başlayacaktır.

Uygulama içerisinde bulunan eklentilerin tespit edilebilmesi için Instagram hesabına mutlak surette bir internet tarayıcısı üzerinden giriş yapılması gerekiyor. Yani bu sorunun çözümü için uygulama üzerinden giriş yapılması yeterli olmayacaktır. Bilindiği gibi Instagram hesaplarının kontrolü internet tarayıcıları üzerinden daha etkin bir şekilde yapılmakta ve buradaki ayarlar sayesinde hesabın güvenliği çok daha etkin bir şekilde sağlanmaktadır. Dolayısıyla kullanıcıların mobil cihazlarından ya da herhangi bir bilgisayardan internet tarayıcısı üzerinden Instagram hesaplarına giriş yapması gerekiyor. Bu işlemden sonra kullanıcıların açılan ekrandan öncelikle profil sekmesine daha sonra ise buradan ayarlar bölümüne geçiş yapması gerekmektedir. Açılan sayfada farklı menülerin olduğu görülecek ve bunlar arasında izin verilen uygulamalar adı ile bir bölüm bulunacaktır.

Söz konusu bölüme giriş yapıldığında Instagram uygulaması ile entegre olan eklentiler ya da diğer uygulamalar görülecektir. Bu aşamadan sonra kullanıcıların buradaki bütün uygulamaları silmesi gerekmektedir. Fakat bilinen uygulamalar var ise ve bunlara kesinlikle güveniliyor ise silinmesine gerek yoktur. Bazı uygulamalar her ne kadar güvenilir gibi görünse de arka planda bu tür işlemleri yaptığı için sorunun kaynağı olabilmektedir. Dolayısıyla tamamının silinmesi çok daha doğru olacaktır. İzin verilen uygulamalar kalmadıktan sonra sorunun çözülmüş olabilme ihtimali çok yüksektir. Eğer sorun hala çözülmemiş ise demek ki şifrenin farklı bir kişiler tarafından kullanılması söz konusudur ve buna bağlı olarak diğer yöntem işlem alınmalıdır.

Instagram kendi kendine takip sorununun bir diğer nedeni ise şifrelerin farklı bir kişi tarafından ele geçirilmiş olmasıdır. İnsanlar kolay tahmin edilebilir şifre seçtiklerinde ya da şifrelerini üçüncü kişilere ile paylaştıklarında bu tür sorunlar yaşanmaktadır. Kullanıcıların sorunları açabilmesi için uygulama içerisine girmekte ayarlar bölümünden şifrelerini hızlı bir şekilde değiştirmesi gerekmektedir. Şifre değişimi yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır ve bu husus şifreler en kolay bir şekilde tahmin edilebilir olmamasıdır. Bunun için doğum tarihi ya da ardışık sayı gibi kombinasyonların kullanılmasından kaçınılmalıdır. Ayrıca kullanıcıların Instagram hesaplarına bağlı olan mail adreslerinin şifresini de değiştirmesi çok önemli bir husustur.

Daha Fazla Oku  Facebook Akıllı Telefonların Pil Katili Çıktı

Çünkü Instagram hesabı ile mail hesabını şifrelerinin aynı olma ihtimali çok yüksek olduğundan buraya farklı bir şifrenin atanması güvenlik bakımından son derece önemli bir husus olacaktır. Burada bahsedilen tekniklerini uygulanmasının ardından Instagram kendi kendine takip sorununun tamamen çözülmüş olacağı görülecektir. Sorunun tekrarlanmaması için ise kullanıcıların aynı hataları yapmaktadır bu noktada çok dikkatli olması gerekmektedir. Bilindiği gibi bu hesaplar çok kısa bir süre içerisinde açılabilmesine rağmen zaman içerisinde güçlenmekte ve takipçi sayısı artmaktadır. Yani kaybedilecek bir hesabın tekrar eski haline getirilmesi oldukça zaman olacak ve bu da kullanıcıları olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Mobil uygulamalar ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel hususlar, burada da aynı şekilde uygulayan olmalı hesapların güvenliği sağlanmalıdır. Aksi takdirde kendi kendine takibi ya da benzer sorunların yaşanması işten bile değildir.

Instagram Hakkında Genel Bilgiler

Yukarıda bahsedilen sorunun yaşanmasının temelinde Instagram’ın çok yoğun bir şekilde kullanılması da yapmaktadır. Çünkü kullanıcı sayısının fazla olması kötü niyetli insanların bu alanı olan ilgilerini her geçen gün biraz daha artırmaktadır ve bu da sorunların temelini oluşturmaktadır. Burada bahsedilen hususlar tamamen kullanıcıların kendi inisiyatiflerinde olduğu için Instagram tarafından yapılabilecek herhangi bir şey söz konusu dahi değildir.

Dünya genelinde çok fazla insan tarafından tercih edilmesinden dolayı güvenlik noktasındaki önlemlerine her geçen gün biraz daha arttıran Instagram kullanıcı hatalarından kaynaklanan problemlerin çözümü için ise herhangi bir adım atmaktadır. Çünkü bu durum kullanıcıların farklı özgürlük alanlarını da kısıtlayacak ve insanların bu noktada farklı problemler ile karşı karşıya kalacağı tahmin edildiği için bu şekilde davranılmaktadır. Dolayısıyla da kullanıcıların kendi hatalarından kaynaklanan sorunların çözümü için kesinlikle kendilerinin çözüm yolları üretmesi gerekir. Aksi durumda Instagram uygulaması tarafından bu yönde herhangi bir adım atılmayacak ve sorun hızlı bir şekilde büyüyerek de hesapların kaybedilmesi ne kadar uzanacaktır. Böyle bir olumsuzluk yaşamak istemeyen kişilerin bu noktada çok büyük bir özen göstermesi gerekiyor.